Soru ve Cevaplarla İslam ile Zekat Soruları Forumundan Kayınbabama veya Kaynanama zekat verebilir miyim? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Kayınbabama veya Kaynanama zekat verebilir miyim?

  Reklam
  Soru: Kayınbabama veya Kaynanama zekat verebilir miyim?

  Cevap:
  Zekat Verilemeyecek Olanlar Şunlardır:

  a) Ana, Baba, Eş ve Çocuklar. Bir kimse zekâtını kendi usul ve fürûuna veremez. Usul bir kimsenin anası, babası, dedeleri; fürû ise çocukları ve torunları anlamındadır. Aynı şekilde bir kimse hanımına da zekât veremez. kardeş, amca, teyze, dayı, hala ve onların çocukları gibi akrabaya zekât verilebilir.

  b) Müslüman Olmayanlar. Fakihlerin ittifakı ile zekât, esasen ibadet içerikli bir mükellefiyet olması sebebiyle, gayri müslimlere, Allah'a, peygamberlerine, âhiret gününe inanmayan kişilere ve dinden dönenlere, yani mürtedlere verilmez.

  c) Zenginler. Hanefîler'e göre tabii ihtiyaçlarından fazla "artıcı" özellikte olsun olmasın nisab miktarı mala sahip olan kimselere, onların küçük çocuklarına zekât verilemez.

  d) Hz. Peygamber'in Yakınları.
  Sonuç itibariyle kaynana ve kayınbaba kişinin usul ve furuundan olmadığı içinzekat verilebilir.

  Ahmet ÜNAL
  Vaiz  Paylaş
  Kayınbabama veya Kaynanama zekat verebilir miyim? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kayın valide ve kayın baba evlilik yolu ile akraba olmuş olsalar da durumları iyi olmaması şartı ile zekat verilebileceği belirtilmektedir.kaynanaya zekat düşer mi,  kaynanaya zekat verilir mi,  kayınbabaya zekat verilirmi,  kaynanama fitre verebilir miyim,  kaynana ve kayınbabaya zekat verilirmi,  kaynanama zekat verebilir miyim,  kaynanaya zekat verilirmi