Diğer Kategoriler ile Zekat Fitre Sadaka ve İnfak Forumundan İslam’ın Paylaşma Ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem Hakkında Kısaca Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  İslam’ın Paylaşma Ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem Hakkında Kısaca

  Reklam
  İslamiyet genel anlamda başkalarına el açmayı ve muhtaç olmayı uygun bir davranış olarak görmez. Ancak zorunlu nedenlerden dolayı, her toplumda başkalarının yardımına ihtiyaç duyan kişiler bulunur. Bu durumda olan kişilerin sayısını en aza indirmek dinimizin sağlamaya çalıştığı bir durumdur. Peygamberimiz veren elin alan elden daha üstün olduğunu söylemiştir.

  Zekat, sadaka, kurban fitre gibi ibadetler Kuranıkerim'de ve Peygamberimizin hadislerinde birçok güzel müjdelerle tavsiye edilmiştir. Yüce Allah şöyle buyurur:

  "Verdiğiniz her hayır (sadaka) kendiniz içindir. Allah rızasını umarak yaptığınız her hayrın karşılığı size eksiksiz olarak verilir." (Bakara 272)
  Mevlüt Aydın


  İslam, inananlara her zaman paylaşmayı ve yardımlaşmayı tavsiye eder.
  Zira, her varlıklı Müslüman, Yüce Allah'ın " ve mallarında muhtaç ve mahrumların hakkı vardır"
  şeklindeki buyruğunu bilmeli ve inanmalıdır. İslam’da her Müslüman hem kendisinden, hem ailesinden,
  hem çevresinden, hem de toplumdan sorumludur. Müslüman kişi, bunlara karşı görevlerini tam
  olarak yerine getirmezse dünyada ve ahirette sorumlu olacaktır.

  Bakara 263.ayet
  Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. ALLAH her bakımdan sınırsız zengindir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir).

  Bakara 264.ayet
  Ey iman edenler! ALLAH'a ve ahiret gününe inanmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. ALLAH kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.

  Bakara 271.ayet
  sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur. ALLAH yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.
  Bakara 276.ayet
  ALLAH, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). ALLAH hiçbir günahkâr nankörü sevmez.

  Suyun ateşi söndürdüğü gibi, sadaka da günahları yok eder (Tirmizi)
  Sadaka kibri yok eder. (Tirmizi)

  (Sadaka verenin rızkı artar ve duası kabul olur! (İbni Mace)
  alıntı  Paylaş
  İslam’ın Paylaşma Ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem Hakkında Kısaca Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dini yardımlaşmaya,paylaşıma ve sosyal adalete önem vermektedir.Zekat ve sadakalar bunların delilidir.Allah paylaşmayı ve yoksula yardım etmeyi farz kılmıştır.Bu da zekat yolu ile yapılmaktadır. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  süperrrrrrrrrrrislamın paylaşmaya ve yardımlaşmaya verdiği önem,  islamın paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem,  islamın yardımlaşmaya ve paylaşmaya verdiği önem,  islamın paylasma ve yardımlasmaya verdigi önem,  islamin paylasma ve yardimlasmaya verdigi onem,  islam dininin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem kısaca,  İslamın paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem