Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ile Vitaminler Forumundan Sintigrafi Neden Çekilir - sintigrafi uygulaması Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Özel Üye
  Üyelik tarihi
  04 Eylül 2009
  Bulunduğu yer
  türkiye
  Mesajlar
  972  Sintigrafi Neden Çekilir - sintigrafi uygulaması


  Sintigrafi Neden Çekilir?

  Sintigrafi insan vücudundaki hücrelerin metabolizmaları ve biyolojik aktivitelerine giren radyoaktif maddelerin kullanılmasına dayanır.Sintigrafi bir çeşit görüntüleme ve film çekimidir.

  Sintigrafi gizli enfeksiyonların tespit edilmesi için oldukça yararlı bir yöntemdir.

  Transplantasyonun ardından organın atılması tetkiki için yarar sağlar. böbreğin, karaciğerin, pankreasın ve de akciğerlerin transplantasyonlarının ardından organlardaki fonksiyon sintigrafi ile tespit edilmektedir. Azalan fonksiyonlar, organın reddinin göstergesidir.
  Sintigrafinin uygulanabilmesi için özel kurulan oldukça gelişmiş olan laboratuarlara gerek olduğundan ve de uzman elemanların az olmasından ülkemizde sadece büyük merkezler ile sınırlıdır. Hastaya zararı olmayan, basitçe uygulanmakta olan ve de hızlı sonuca ulaşılan bu yöntem zaman geçtikçe daha da yayılmaktadır.
  Sintigrafi Neden Çekilir - sintigrafi uygulaması Mumine Forum

 2. 2
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  21 Aralık 2013
  Mesajlar
  1.799
  Reklam
  Son yıllarda tıp sektöründeki büyük gelişmeler hastaların teşhis ve tedavisinde oldukça etkili olmaktadır.Bu nedenle bu tip görüntüleme cihazları hastaların acısız ve kolayca teşhisine sebep olmaktadır.adetliyken sintigrafi çekilirmi