Mü'mine ve Oruç ile Sünnet / Nafile Oruçlar Forumundan Yıl boyu oruç sevabı: Şevval orucu Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 11

  --->: Yıl boyu oruç sevabı: Şevval orucu

  Reklam
  Bir taşla iki kuş vurmak güzeldir. Fakat mü’min oruç tutmakla zaten bir taşla on kuş vurmaktadır. İster Ramazan orucu olsun, ister Şevval orucu olsun, ister başka nafile oruç veya ibadet olsun. Fark etmiyor. Her ibadette en az bir taşla on kuş vuruluyor. Bunu şu âyet ilân ediyor: “Her kim bir hasene ile gelirse ona on katı sevap vardır.”

  Fakat bizim de ibadette dürüstlük, ibadette özveri, ibadette ihlâs, ibadette dergâh-ı izzetin eşiğine baş koymak ve Allah’tan rahmet ummak davranışlarını sergilememiz gerekiyor. Kaza orucu zaten tutmadığımız Ramazan orucunun yerine tutmamız gereken farz oruçtur. Bu bizim borcumuzdur. Şevval ayı orucu ise ilave altı günlük nafile oruçtur. Bunları birbiri ile telafi etme yoluna gitmeyelim. Önceliği kaza orucuna vermek kaydıyla, Şevval ayı orucunu da tutmak istersek buna ayrıca niyetlenmeliyiz. Yani Şevval ayı orucunu tutmak şart değildir. Fakat kaza orucunu geciktirmemek lâzımdır. Kaza orucunu tuttuktan sonra, dilersek dilediğimiz kadar Şevval ayından da oruç tutabiliriz. Fakat şurası muhakkaktır ki kaza orucunu Şevval ayında tutmanın feyiz ve bereketi inşallah daha fazladır.


  Anlaşılmak ve nasiplenebilmek duasıyla...


  Muminem --->: Yıl boyu oruç sevabı: Şevval orucu

 2. 12
  Şevval orucunun sevabı 11 ay oruç tutma sevabıdır

şevval ayında tutulan oruç kazaya sayılırmı,  şevval orucu kazaya sayılırmı,  şevval ayı orucu borca sayılırmı,  6 günler orucu borca sayılırmı,  şevval orucu borca sayılırmı,  oruç,  mustafa karataş şevval orucu