Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan Besinlerin dışında vitamin tabletleri kullanmak gerekli mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Besinlerin dışında vitamin tabletleri kullanmak gerekli mi

  Reklam
  Besinlerin dışında vitamin tabletleri kullanmak gerekli mi


  Vitamin - mineral tabletlerinin sağlığı korumak için doktorun önerisi dışında kullanılması yanlıştır. Çünkü bazı vitaminler vücutta depo edilmektedir. Fazla kullanımı karaciğerde fazla depolanmasına ve böylece vücuda toksik etki yapmasına yol açabilmektedir. Ayrıca vitaminlerin fazla alınması böbrek taşları gibi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Doğal besinlerden alınan vitamin ve minerallerin vücuda yararlılıkları daha fazladır. Ayrıca doğal besinlerden sadece vitamin değil aynı anda posa, karbonhidrat, vitamin gibi çeşitli besin gruplarını da bir arada alabilmekteyiz. Doktora danışmadan sürekli vitamin kullanımı doğru değildir.

  * Dikkat edilmesi gerekenler

  * Gün içerisinde tüketilen karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminlerin dengeli ve yeterli tüketilmesi önemlidir.
  * Kızartmalar, kaymak, pasta, börek gibi hamur işleri, cips, krema, sakatat, salam, sucuk gibi yağ içeriği yüksek gıdaların tüketimi sınırlandırılmalı, ızgara, buğulama, haşlama gibi pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.
  * Çay ve kahve yerine C Vitamini içeren kuşburnu, ıhlamur, adaçayı gibi bitki çayları tüketilmelidir.
  * Vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılması için 2-2.5 litre su tüketilmelidir.
  * Haftada 3 gün düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  * Her öğünde salata ve sebze tüketilmelidir.
  * C Vitamini yüksek miktarda içeren turunçgiller, yeşil biber, karnabahar, ıspanak, roka, tere gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler düzenli tüketilmelidir.
  * Haftada 2-3 kez düzenli balık tüketilmelidir.
  * Yumurta, süt, yoğurt, peynir, et grubu gibi yüksek protein içeren gıdaların düzenli tüketimine özen gösterilmelidir.
  * Haftada 2 kez mercimek, barbunya, nohut gibi kurubaklagiller tüketilmelidir.


  Paylaş
  Besinlerin dışında vitamin tabletleri kullanmak gerekli mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanlar yeterli ve dengeli beslendikleri zaman dışarıdan takviye almaya gerek kalmaz.Zaten önemli olan beslenmeye dikkat etmek ve doğal beslenmeye çalışmaktır.vitamin tabletleri