Mumine.com ile Sizden Gelen Sorular Forumundan bir yakınımız dedi ki bilerek kılınmayan namaz kaza olmaz. Doğruluğu nedir acaba? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  bir yakınımız dedi ki bilerek kılınmayan namaz kaza olmaz. Doğruluğu nedir acaba?

  Reklam
  Selamünaleyküm,,
  Sizlere bir sorum olacak,
  Ben namazı bazen gelen vesveselerle kılmıyorum,günah biliyorum ama...
  Kaza namazlarını sonra kılarım diye düşünürken bir yakınımız dedi ki bilerek kılınmayan namaz kaza olmaz.
  Doğruluğu nedir acaba?
  Dua ile,,


  Paylaş
  bir yakınımız dedi ki bilerek kılınmayan namaz kaza olmaz. Doğruluğu nedir acaba? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Bilerek veya bilmeyerek kılnmayan farz namazların dört mezhebe göre kazası kılınması gerekir.
 3. 3
  yekta kardeşim kaza namazı 2 şeyin dışında yoktur Kaza namazı kılanların ellerinde sağlam hiçbir dayanakları yoktur!!! bu 2 şey ise şudur.eğer uyuya kalmışsan uyandığın vakit o vakittir hemen kaçan namazını kılacaksın sonra giren vakti kılacaksın diğeri ise unutmuşsan aklına geldiği an vakit o vakittir kardeşim namazı terk etme namaz konusunda hiç taviz yok ashabı kiram savaşta namaz kılmışlardır 4. 4
  amacım bu konuda yeniden tartışma çıkarmak değil ama sana diyeceğim şu
  anlaşılan o ki dört mezhep müçtehitlerinden
  daha fazla ilme sahipsin, bence sen buralarda
  boşuna heder oluyorsun gibime geliyor kardeşim 5. 5
  Biz bu 4 mezheplerden önce o canımızdan çok sevdiğimiz allahın resulunun uygulamalarına baksak daha iyi olacak ayrıca beni şu ana kadar ne paylaştıysam hiç biri benim görüşüm değildir allah resulunun görüşleridir o ne derse uymak zorundayız ben tartışmaktan yanayım yeterki doğru ortaya çıksın 6. 6
  Biz bu 4 mezheplerden önce o canımızdan çok sevdiğimiz allahın resulunun uygulamalarına baksak daha iyi olacak ayrıca beni şu ana kadar ne paylaştıysam hiç biri benim görüşüm değildir allah resulunun görüşleridir
  o görüşleri sana bildiren ve hükümler çıkaran kimler?
  yada bu hükümleri çıkarırken uydurmuşlar mı?

  bu yazı tam senlik buyur oku

  Kur’an ve sünnetten başka delil tanımayan mezhepsizlerin suallerine benzemektedir. Bu sual birkaç yönden yanlıştır:
  1- Dinimizde dört delil vardır. İkisini inkâr etmek, bir hak mezhebe bağlanmamak dalalettir. Mezhebimizin hükmü nedir diye sual edilmesi gerekirdi.
  2- Resulullah efendimizin statüsü, konumu farklıdır. Ona farz olan, bize farz olmayabilir. Mesela teheccüd namazı ona farz, bize nafiledir.

  Ona haram olan şeyler bize caiz olabilir. Mesela şiir yazmak, şiir söylemek, soğan sarımsak yemek Resulullaha caiz değil idi. Bize caizdir. Demek ki Onun yapmadığı ölçü değil, bize izin verip vermediği ölçüdür.


  Ona caiz olan bazı şeyler, bize caiz olmayabilir. Mesela Resulullah efendimiz, boşadığı kadınla evlenmesi caiz idi. Bize caiz değildir.

  Bir kimse ölünce, hanımı başkası ile evlenebilir. Ama Resulullahın hanımları başkası ile evlenemez. Çünkü onlar müminlerin anneleridir.

  Demek ki Resulullah efendimizin bizzat yapıp yapmadığı değil, bize yapın veya yapmayın dediği ölçü olur. Bunu da biz bilemeyiz ancak müctehid âlimler bilir. Onun için herkes mezhebinin hükmü ile amel eder. (Resulullah böyle yaptı veya yapmadı) diyerek kendi kafasına göre hüküm veremez
  .
 7. 7
  Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Herkim sarımsak veya soğan yemişse bizden yahut mescidimizden uzak dursun ve evinde otursun!..’ buyurdu.”
  Buhari 837, Müslim 564/73, Ebu Avane 1/412, Nesei 706, Tirmizi 1807, İbni Mace 3365, İbni Hibban 2086, İbni Huzeyme 1668, Humeydi 1278, Tabarani Mucumu’s-Sagir 2/128, Ebu Yağla 2226, Beyhaki 3/76, Ahmed 3/387, Albânî İrva 547................ ÇOK GÜZEL YAZIYORSUNDA BİRDE DELİLİN OLSA SÜPER OLACAK BAK BEN DELİLLİ ISPATLI HADİS OKU ARTI HERKES MESHEBİNİN HÜKMÜNE GÖRE DEĞİL ALLAH RESULUNUN HÜKMÜNE GÖRE AMEL ETMESİ GEREKİ BİZİ SAADETE GÖTÜRECEK BİR TEK ODUR.............................................. ..  Ey İnsanlar*! Emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından kaçınmak suretiyle Rabbinizden size indirilen Kur’an’a uyun! O’nun dışındaki dostlara uymayın! Şüphesiz ki siz, çok az ibret alarak hakka dönüyorsunuz.”
  A’raf 3


  “Allah’a ve Rasulüne itaat edin; umulur ki merhamet olunursunuz.”
  Âl-i İmran 132,  “Kim Rasule itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse, biz seni onlara koruyucu olarak göndermedik.”
  Nisâ 80

  De ki: Allah’a itaat edin, Rasule itaat edin. Eğer yüz çevirirseniz, artık Rasulün sorumluluğu kendisine yüklenen, sizin sorumluluğunuz da size yüklenendir. Eğer ona itaat ederseniz, hidayet bulmuş olursunuz. Rasule düşen, apaçık bir tebliğden başkası değildir.”
  Nûr 54


  “Rasulün emrine aykırı davrananlar, başlarına bir belâ gelmesinden veya kendilerine çok elemli bir azap isabet etmesinden sakınsınlar.”
  Nûr 63


  “Rasul size neyi verirse onu alın. Size neyi de yasakladıysa ondan uzak durun.”
  Haşr 7 .

  ŞİMDİ DURUM BU İKEN SANA SORUYORUM ALLAH RESULUNUN SÜNNETLERİNE Mİ YOKSA SİZİN MEZHEP İMAMLARINA MI İMAN EDECEZ

 8. 8
  tek isteğin fitne çıkarmak takmışsın mezhep imamlarına
  defalarca izah etmeye uğraştım mezhep imamlarının içtihatleri
  ne kitap Hadis nede sünnetlere dayanmadan yapılan uydurmalardır diyebilirmisin?
  Mezhep imamları kitap sünnetten bilmezlerdi diyebilirmisin?
  eğer dersen yazıklar olsun sana,başka sözüm yok 9. 9
  Sen bana fitneci dein ya başka birşey demiyorum benim amacım belli ben kendimi biliyorum ama benim senin üzerinde hakkım kaldı senden öbür tarafta davacı olacağım............ 10. 10
  Gayemiz

  Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:
  “İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü men eden bir topluluk olsun! İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.”
  Âl-i İmran 104
  Allah-u Teâlâ yine şöyle buyuruyor:
  “Siz, insanlar için çıkartılmış en hayırlı ümmetsiniz. İyiliği emreder, kötülüğü men edersiniz ve Allah’a iman edersiniz...”
  Âl-i İmran 110
  Allah-u Teâlâ başka bir ayette şöyle buyuruyor:
  “Asra andolsun ki, insan hüsrandadır. Ancak iman edip salih amel yapanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler müstesnadır.”
  Asr 1, 2, 3
  Allah-u Teâlâ başka bir ayette de şöyle buyuruyor:
  “Ey iman edenler! Allah’tan korkun. Herkes yarın için ne hazırladığına bir baksın. Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızdan haberdardır. Allah’ı unuttukları için, Allah’ın da kendilerini, unutturduğu kimseler gibi de olmayın! İşte onlar fasıkların ta kendileridir! Cehennemlikler ile cennetlikler bir olmaz. Cennetlikler, muradlarına erenlerin ta kendileridir.”
  Haşr 18, 20
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Sizden kim bir münker görürse onu eliyle değiştirsin! Eğer ona gücü yetmezse diliyle onu değiştirsin! Eğer ona da gücü yetmezse kalbiyle değiştirsin! Bu ise imanın en zayıfıdır.”
  Müslim 49/78
  Huzeyfe bin el-Yeman (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, ya iyiliği emreder ve kötülüğü yasaklarsınız. Ya da Allah Kendi indinden bir azap gönderir ki, sonra o azabı kaldırması için Allah’a dua edersiniz de size icabet olunmaz...’ buyurdu.”
  Ahmed 5/388, Tirmizi 2259, Begavi 4154, Albânî Sahihu’l-Cami 7070
  Selman (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
  ‘Yaşayanların amelinden üç tanesi ölülerin lehine ecir olarak devam eder:
  1) Arkasından kendisine dua eden salih bir nesil bırakan kimse. Onların duası o kimseye ecir olarak yazılır.
  2) Faydası devamlı olan bir sadaka yapan kimse. Bu şahsın sadakası onun faydası devam ettiği müddetçe ölümünden sonra kendisine ecir olarak yazılmaya devam eder.
  3) İlim öğreten kimsenin ecri de o ilimle amel edildiği sürece amel edenlerin ecrinden bir şey noksanlaşmaksızın o kimseye yazılmaya devam eder,’ buyurdu.”
  Tabarani Mucemu’l-Kebir 6181, Albânî Sahihu’l-Cami 888
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Kendi nefsini unutarak insanlara hayır öğreten âlimin örneği, insanları aydınlatmak için yanan kandil gibidir.”
  Tabarani Mucemu’l-Kebir 1681, Albânî Sahihu’l-Cami 5837
  İşte bu Ayetler ve Sahih Hadisler ışığında “GAYEMİZ” insanlara iyiliği emredip, kötülükten men etmektir! Birde öldükten sonra amel defterimizin kapanmamasını istiyorsak, insanlara ilim öğretmemiz gerekir. Bununla beraber insanlara iyiliği emredip kötülüğü yasakladığımız halde kendimiz bunları yapmazsak aşağıdaki Sahih Hadisin muhatabı oluruz ki; bundan da Allah’a sığınırız.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Kıyamet günü bir adam getirilir ve ateşin içine atılır. Ateşin içinde bağırsakları dışarıya dökülür. Bu sebeple o kimse bağırsaklarının etrafında eşeğin değirmen etrafında döndüğü gibi döner.
  Bunun üzerine ateş ahalisi onun etrafına toplanırlar ve:
  −Ey falan, senin bu halin nedir derler, sana ne oldu. Sen bize iyiliği emreder ve kötülüğü yasaklar değil miydin derler.
  O kimse:
  −Evet, ben size iyiliği emrederdim ancak onu kendim yapmazdım. Ben size kötülüğü yasaklardım ve onu kendim yapardım diye karşılık verir.”
  Ahmed 21843, Buhari 3065, Müslim 2989/51, Albânî Sahihu’l-Cami 8022keyfi kılınmayan namazın kazası olur mu,  keyfi kilinmayan namazin kazasi olurmu