Mumine.com ile Sizden Gelen Sorular Forumundan bir yakınımız dedi ki bilerek kılınmayan namaz kaza olmaz. Doğruluğu nedir acaba? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 11
  Reklam
  Gayemiz
  gayeniz ne olduğu aşikar
  vahhabi görüşlerini kendine sakla
  bu site vahhabilere ait değil kayseril
  birde Nureddin Yıldız hocayı buyur oku
  belki hissene bir şeyler düşer  SORU:
  Kaza namazı diye bir şey var mıdır?

  CEVAP:
  ‘Kaza namazı’ Ümmet’in fukahasına göre vardır. Bir iki kısık sayılabilecek sese göre ‘kaza namazı yoktur’ dense de vardır: İlmihal kitaplarımızdaki bilgiler kafadan atılmış bilgiler değildir.

  Nureddin Yıldız

  -----------------  SORU: Hocam kaza namazı var mıdır? Hadislerde 3 durumdan dolayı kaza namazı olduğunu biliyoruz bugün insanlar keyfi olarak namaz kılmıyorlar bir hocaefendinin yanına gittiklerinde ise onlara şu kadar senelik kaza namazın var denilince büsbütün namaza başlama arzu duymuyorlar.Bazı alimler ise samimi bir tövbenin ardından kaza namazı olmaksızın namaza başalayabilecekleri yönde fetva verebiliyorlar bu durumda olan çok tanıdıklarımız var bizi aydınlantıcı bir cevabınızı istirham ediyoruz.

  CEVAP:
  Namazın, dinin direği olmaktan dinde önemli bir ibadet olmaya doğru kaydığı bir zamanda yaşıyoruz. Dinin dağılacak en son halkası olan namaz, toplantı, misafir gibi hiç bir şekilde özür sayılmayacak nedenlerle terk edilebilmektedir. Daha da vahim olanı, Müslümanların namaz kusuru bulunan insanları ayıplı görmemeye başlamalarıdır. Diploma ve kariyerin namaz kusurunu örtebildiği bir zamanda yaşadığımızı bilmemiz gerekiyor.
  Namaz, asla önemli bir ibadet olarak tarif edilemez. Namaz dindir, İslam’dır.
  Namazın terk edilmesi durumunda kaza edilip idilmeyeceği hakkında konuşulanlar sözünü ettiğimiz anlayıştan kaynaklanmaktadır. Bu ümmetin ilim erbabı olan büyükleri (bunların başında da dört mezhep imamı gelmektedir.) namazın herhalükârda kesinlikle kaza edilmesi gerektiğine ittifak etmişlerdir. Sadece İbni Hazm ve İbni Teymiye, BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE TERK EDENİN namazlarını kaza etmesinin mümkün olmadığını iddia etmişlerdir. Onlara göre böyle bir tavır kaza ile kapatılamaz bir durumdur. Ama onlar da BİLİNÇLİ BİR TERK OLMADIKÇA namazın kaza edileceğini söyleyenler arasındadırlar.
  Netice olarak ilim erbabı, namazın unutma, sıkışıklık ve benzeri özürlerle kılınamaması veya kasten terk edilmesi halinde kesinlikle kaza edilmesi gerekmektedir. İmam Nevevi, bu konuda görüşüne dikkat edilmesi gereken ulemanın icmaı bulunduğunu söylemektedir. (Mecmu’, 1/578, Beytülefkârıddevliyye, Lübnan,2009)

  Ümmet olarak, dinimizin direğinde ortaya çıkan gevşekliğe karşı topluca onu güçlendirme hamlesinde olmamız şarttır. Zaten fırsat kollayan tembel nefislerimizi, kenarda kalmış itibar edilmez görüşlerle kışkırtmak akıllıca değildir. Bu ümmet namazın din demek olduğuna, onu bir nedenle kılamayanın kesinlikle kaza etmesi gerektiğine ittifak etmiştir. Kimin ne diyeceği çok önemli değildir. Sözüne itibar edilir âlimler diyeceklerini demişlerdir. (Bkz. Said Ebu Ceyb, Mevsuatulicma’, 3/954, Dımaşk; el-İkna’ Fi Mesaililicma’, el-Fasî, Tahkik, Faruk Hammade, 1/354, Dimaşk,2003; el-İcma’ İnde Eimmeti Ehilssünnetilerbaa, 42, Riyad, 2003)

  Namazın nasıl kaza edileceğine dair bilgiyi de hehangi bir ilmihalden okumanızda fayda vardır. Zira namazın kaza edilmesi ürkülecek kadar ağır bir yük değildir. Allah’ın rahmetinin ne denli geniş olduğunu unutmayalım.

  Nureddin Yıldız

  ------------------

  Kaza namazlarını ne zaman kılmak gerekli?


  SORU: Allahın selamı mağfireti üzerinize olsun. Benim sorum olacak. Ben bazen pazar günleri ikindiyi kıldıktan sonra cemaat dağıldıktan sonra sabah namazı dahil bütün kazaları böyle kılsam olur mu? Akşam vakti girene kadar 2 bazen yatsı namazını kılamıyorum yatsı namazını hangi vakitlerde kaza etsem olur ikindi mi öğlen mi?

  CEVAP:
  Üzerinde kaza namazı bulunan mü’min, o namazları gün gün şeklinde kılması gerekmez. Vakit vakit kılabilir. Ne zaman fırsat bulursa o fırsatta bir, iki, üç ve daha fazla namazı kaza edebilir. Yalnız, Akşam namazına ve öğlen namazına bir saat kala ile güneş doğduktan sonraki bir saatte kılmaması daha doğrudur. Allah’a emanet olunuz.

  Nureddin Yıldız
  Muminem

 2. 12
  Kaza namazlarını sonra kılarım diye düşünürken bir yakınımız dedi ki bilerek kılınmayan namaz kaza olmaz.
  Doğruluğu nedir acaba?
  Dur-i Yekta kardeşim bu konuda son olarak
  ehl-i sünnet olan Nureddin Yıldız hocanın
  görüşlerini dikkate alabilirsin diğer vahhabi görüşler
  ehl-i sünneti bağlamaz

 3. 13
  sen benden helallik istemen gerekirken hala cevap peşindesin ALLAH SENİ AFFETSİN 4. 14
  Alıntı kayseril Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sen benden helallik istemen gerekirken hala cevap peşindesin ALLAH SENİ AFFETSİN
  lütfen yorum yapma,istediğin yolda git
  ama artık cevap yazma bana 5. 15

 6. 16
  bunu izle gereken cevabını al 7. 17
  Alıntı kayseril Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bunu izle gereken cevabını al
  Abdülaziz bayındırı kendin izle biz itibar etmiyoruz
  çünkü sakat fetvaları çok bu senden de belli oluyor zaten
  ama ben hocanın y.n.ö olarak tahmin ediyordum
  ayrıca flood yapmak forum kurallarında yasaktır
  geldiğin yerden bunu bilmen lazım 8. 18
  kim koymuş bu yasağım 9. 19
  Alıntı kayseril Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kim koymuş bu yasağım
  FORUM KURALLARI /5.MADDE


  5. Forumda flood yapmak, arka arkaya mesaj yazmak yasaktır.
 10. 20
  arka arkaya mesaj yazmakta günah dersin şimdi senkeyfi kılınmayan namazın kazası olur mu,  keyfi kilinmayan namazin kazasi olurmu