Mumine.com ile Sizden Gelen Sorular Forumundan İlİm peŞİnde Çok araŞtiran kİŞİ tÜm ÖĞrendİklerİnden sorumlu olup unutmamasi Şart mi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  İlİm peŞİnde Çok araŞtiran kİŞİ tÜm ÖĞrendİklerİnden sorumlu olup unutmamasi Şart mi?

  Reklam
  iLİM öğrenmeye çabalayan kişi bu öğrendiklerinden sorumlu tutulacaktır diye duymuştum. Üstelik öğretmeliymiş bazı kişilere. Ve eğer unutursa günaha girer mi?Yani her hadisi her ayeti aklımızda tutmak çok zor. Benimde hafızam çok ama çok zayıf malesef bundan korkuyorum


  Paylaş
  İlİm peŞİnde Çok araŞtiran kİŞİ tÜm ÖĞrendİklerİnden sorumlu olup unutmamasi Şart mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  bacim evet ögrendigin seylerden elbette sorumlusun yapman veya yapmaman gerek seyler hakkinda ilim edinip amel etmemek olmaz..muslumanin görevi ögrendigini diger musluman kardesleriyle paylasmaktir bacim..ilim sonucta paylastikca cogalir..ve tabiki insan unutursa ayeti hadisi gunah olmaz mantikli dusun bacim..insan hali unutabilirz..bizim icin en önemlisi ögrendikerimizle amel etmek..ilerlemek..sadece kafayi doldurmak degildir asil amac.. en iyisi not al bacim..ben ders dinledikten sonra dersi kisa özet olarak dinliyorum tekrar ve not aliyorum..cunki ev isi yaparken dinlemek hosuma gidiyor yoksa bos olsam direk dinlerken not alirdim..sende böyle yapabilirsin..
 3. 3
  ilim öğrenmemek daha büyük günahtır.
  sorumluluktan kaçmak olmaz. 4. 4
  LİM öğrenmeye çabalayan kişi bu öğrendiklerinden sorumlu tutulacaktır diye duymuştum. Üstelik öğretmeliymiş bazı kişilere. Ve eğer unutursa günaha girer mi?Yani her hadisi her ayeti aklımızda tutmak çok zor. Benimde hafızam çok ama çok zayıf malesef bundan korkuyorum
  burce kardeşim her Müslüman en az dininin emirlerini yerine getirmek için
  ilim öğrenmesi farzdır şöyleki abdest,gusül,namaz kılabilmek için Kur'an dan
  ayetler öğrenmek vs gibi fıkıh ve iman esaslarını bilmesi ve uygulaması farzdır
  hesap sorulduğunda bilmiyorum yada bir şeyler söyleniyordu fakat ilgilenmedim dememek için bunu demeye hakkımız yok çünkü Allah (c.c)
  Peygamberimiz (s.a.v)i bizleri haberdar etmek için göndermiştir.
  yoksa bütün hadisleri ve ayetleri akılda tutmak tabii ki mümkün olmaz
  ama bazı fıkıh ve akaid bilgileri ve iman esasları kolayca öğrenilip akılda kalabilir


  -----------------------


  hepsinin topyekün sefere / savaşa çıkmaları uygun değildir. Öyleyse her topluluktan büyük kısmı savaşa çıkarken, bir grup da din hususunda sağlam bilgi sahibi olmak, dinî hükümleri öğrenmek için çalışmalı ve savaşa çıkanlar geri döndüklerinde kötülüklerden sakınmaları ümidiyle (onlara bu bilgilerini aktararak) onları uyarmalıdır.”(Tevbe, 9/122)

  “İlim talep etmek / öğrenmek her Müslümana farzdır.”(İbn Mace, Mukaddime, 17).