Mumine.com ile Sizden Gelen Sorular Forumundan arkadaşımın çelişkili olduğu bazı konular var ve bende açıklamak için sizlerden yardım istiyorum Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  arkadaşımın çelişkili olduğu bazı konular var ve bende açıklamak için sizlerden yardım istiyorum

  Reklam
  esselamun aleyküm mümine forum sakinleri
  geçenlerde bir arkadaşımla konuştum,kendisi müslüman ama cevabını bulamadığı bir kaç soru vardı bana sordu ben kendimce açıklamaya çalıştım ama malesef yeterli olmadı bana delil niteliğinde son derece geçerli ve belli bi kaynağa dayanarak açıklamada bulunur msunuz Allah rızası için?..
  sorulardan biri şuydu;dediki mesela bir ailenin çocuğu var ve hristiyan bi aile,çocukları islamiyeti hiç duymadı ve dolayısıyla da öğrenmedi şimdi o çocuk müslüman olmayınca günahı ne? onunla benim aramdaki fark ne diye bir soru yöneltti..

  2.side şöyleydi,
  danimarkada müslüman olmuş biri olduğunu düşünelim ve arabistanda dedi,arabistandaki erkek bayanları hep tesetür içinde gördüğü için saç telinden bile şehvani duygulara kapılabilir ama danimarkadaki adam herhangi bi kadınla tokalaşsa bile muhtemelen ortamından dolayı bu şehveti duymayacaktır,eğer bu şehveti hissetmiyosa neden ona günah yazılsın ki,amel niyete göre sonuçta gibisinden bir soru daha yöneltti..

  sizlerden ricam üsttede dediğim gibi sağlam bi açıklma ve bu arkdaşım bana bu tarz sorularını yöneltmeye devam edecek bende sizlere danşmayı düşünüyorum inşallah..

  şimdiden Allah razı olsun,selam ile..


  Paylaş
  arkadaşımın çelişkili olduğu bazı konular var ve bende açıklamak için sizlerden yardım istiyorum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  assalamualaikum ve rahmetullah ve barakatuh

  birinci soru: öncelikle okudugum bir fetvadan eklenti yapayim


  Hiçbir kavme tebliğ etmeden ve onlara hüccet ikâme etmeden azap etmemesi, Allah -azze ve celle-'nin adâletindendir. Zirâ Rab Teâlâ hiç kimseye zulmetmez.
  Nitekim Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:
  وما كنّا معذّبين حتى نبعث رسولا [ سورة الإسراء الآية: ١٥]
  "Kim doğru yolu seçerse, bunu ancak kendi iyiliği için seçmiş olur (bunun sevabı kendisine döner). Kim de doğru yoldan saparsa (bâtıl yola uyarsa), bunu ancak kendi aleyhinde sapmış olur (bunun da azabı kendisine döner). Hiçbir günahkâr nefis, başka günahkâr nefsin günah yükünü üslenmez. Biz, bir elçi (peygamber) göndermedikçe hiç kimseye azap edecek değiliz (onu cezalandırmayız)." (İsrâ Sûresi: 15)

  Allah Teâlâ başka bir âyette şöyle buyurmuştur: كلما ألقي فيها فوج سألهم خزنتها ألم يأتكم نذير قالوا بلى قد جاءنا نذير فكذبنا وقلنا ما نزل الله من شيء إن أنتم إلا في ضلال كبير[ سورة الملك الآية: ٨ – ٩]
  "Cehennem, (kâfirlere olan) öfkesinden dolayı neredeyse çatlayacak haldedir. Ne zaman oraya bir topluluk atılsa, onun bekçileri (azarlayarak) onlara:
  - (Dünyada iken) sizi (içerisinde olduğunuz bu azaptan) uyaran bir peygamber gelmemiş miydi? diye sorarlar.
  Onlar şöyle cevap verirler:
  - Evet, doğrusu bize (bu azap ile) uyaran bir peygamber gelmişti, ama biz onu yalan saymış ve: Allah'ın bir şey gönderdiği yok; siz olsa olsa büyük bir sapıklık içindesiniz! demiştik." (Mülk Sûresi: 8-9)


  Bir Insanin islamiyeti duymamasi neredeyse imkansiz..Böyle olmasi icin bu ailenin yada bu kisinin dunya hayatindan cokkk uzakta insanlar aleminden cook uzakta ormanda hayvanlarla yasiyor olmasi lazim..Ama kisi zaten hiristiyan ailenin cocugu olduguna göre ozaman zaten böyle bir ortamda degil demektirki buda islamdan haberdar demektir..Insan kendisi arastirmalidir ögrenmelidir benm hiristiyandim islamdan haberim yok diyemez mumkunu yok cunki duymustur ama red etmistir bu kisi kafirdir ve hukmu bellidir..Ama yinede diyelimki arkadasinin dedigi oldu bir insanin islamdan haberi olmadi ozaman Allah bu kisiyi ahirette ona göre imtihan edip cennetlik mi cehennemlikmi karar vericek.. yalniz bu kisiler sInirli kisilerdir..

  yine ayni okudugum fetvadan paylasiyorum:
  Ne İslâm dîni hakkında, ne de Peygamberimiz Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem- hakkında bir şey işiten kimseye, dâvet doğru bir şekilde ulaşmamış demektir. Buna göre Allah Teâlâ, küfür üzere ölmesinden dolayı ona azap etmez.
  O halde bu hal üzere ölen kimsenin âkibeti ne olur? diye sorulacak olursa, cevap olarak şöyle diyebiliriz:
  Şüphesiz Allah Teâlâ onu kıyâmet günü imtihan edecektir. Eğer itaat ederse, cennete girecektir. Yok eğer O'na karşı gelirse, cehenneme girecektir.
  Bunun delili, Esved b. Serî'den rivâyet olunan hadiste, Peygamberi -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
  (( أَرْبَعَةٌ يَوْمَ الْقِيَامَةِ: رَجُلٌ أَصَمُّ لا يَسْمَعُ شَيْئًا، وَرَجُلٌ أَحْمَقُ، وَرَجُلٌ هَرَمٌ، وَرَجُلٌ مَاتَ فِي فَتْرَةٍ. فَأَمَّا الأَصَمُّ فَيَقُولُ: رَبِّ لَقَدْ جَاءَ الإِسْلامُ وَمَا أَسْمَعُ شَيْئًا، وَأَمَّا الأَحْمَقُ فَيَقُولُ: رَبِّ لَقَدْ جَاءَ الإِسْلامُ وَالصِّبْيَانُ يَحْذِفُونِي بِالْبَعْرِ، وَأَمَّا الْـهَرَمُ فَيَقُولُ: رَبِّي لَقَدْ جَاءَ الإِسْلامُ وَمَا أَعْقِلُ شَيْئًا، وَأَمَّا الَّذِي مَاتَ فِي الْفَتْرَةِ فَيَقُولُ: رَبِّ مَا أَتَانِي لَكَ رَسُولٌ فَيَأْخُذُ مَوَاثِيقَهُمْ لَيُطِيعُنَّهُ فَيُرْسِلُ إِلَيْهِمْ أَنِ ادْخُلُوا النَّارَ. قَالَ: فَوَالَّذِي نَفْسُ مُحَمَّدٍ بِيَدِهِ، لَوْ دَخَلُوهَا لَكَانَتْ عَلَيْهِمْ بَرْدًا وَسَلامًا ))
  وفي رواية: (( فَمَنْ دَخَلَهَا كَانَتْ عَلَيْهِ بَرْدًا وَسَلَامًا وَمَنْ لَمْ يَدْخُلْهَا يُسْحَبُ إِلَيْهَا )) [ رواه أحمد وابن حبان وصححه الألباني في صحيح الجامع ]
  "Dört sınıf insan kıyâmet günü (müslüman olmadan ölmelerini) Allah'a mazeret (gerekçe) göstereceklerdir.(Bunlar Hiçbir şey işitmeyen sağır kimse, ahmak (deli) kimse, yaşlı ve bunamış kimse ve fetret döneminde (iki peygamber arasındaki dönemde kalan ve kendisine bir peygamber veya uyarıcı gönderilmeden) ölen kimse.
  ikinci soruya gelince busra bacim cok özur diliyerek söyluyorum butun saygimla beraber arkadasin cok sacma bir soru sormus inanki..aslinda böyle bir soru hakkinda hadi kardesim alaymi ediyorsun diyesi geliyor insanin.. Ben yinede cevab vereyim cok kisa..One aynen iletirsin.. Islam herkese gelmistir butun insanlara gelmistir..kimse icin ayricalik yoktur..islamin kurallari herkes icin gecerlidir..Allah kisiye göre hukmu verip kaldirmaz..Hukum islenen amele göre yerine gelir..Yok biri tokalasmis ama bisi hissetmedigi icin ona gunah olmaz yok digeri sac telini görse sehvete kapildigi icin gunaha girer böle bir sacmalik olamaz..islamda erkegin mahrem olmayan kadinla kadininda mahrem olmayan erkekle tokalasmasi yasaktir bu herkes icin gecerlidir kisiye göre hukmu degismez..son olarakta Ameller niyetlere göredir..hadisi serifi tekrar tekrar okupuy cesitli tefsirlere bakip anlamaya calissin cunki sanirim o cok baska anlamis..buda benden ona bir tavsiye olsun..

  InshaAllah yardimci olabilmisimdir bacim..


  walaykumsalam vr vb
 3. 3
  Allah razı olsun çok ama çok teşekkür ederim ,bende dediklerinizi söyledim aslında 2.soruda kısmen ama o konuyu konuşuyorken başka bir laf girdi araya ben yine sizinde dediklerinizi katarak bu şekilde açıklayacağım. gerçekten çok teşekkür ederim,insan bazen düşebiliyor çelişkilere kendi aklında Rabb'im şeytanın oyunlarından uzak tutsun hepimizi ve bu durumdakileri aydınlatmamıza yardım etsin..bende o sorunca bir anda tuhaf olmuştum(şeytan bu)bide onu ikna edemeyince kötü hissettim ama okuyunca araştırınca çok şükür dedim..

  selam ile kalın Amira ablacım(abla ddim benden büyük olduğunuzu tahmin ettm ).. 4. 4
  Amira ablamız çok güzel ve tatmin edici cevaplar vermiş.Ben de belki işine yarar diye Amira ablamızın söylediklerine ilaveten birkaç söz söylemek isterim Büşra kardeşim.Amira abla,affınıza sığınıyorum...
  Günümüzde televizyon,internet gibi çok büyük kitle iletişim araçları varken bir insanın Müslümanlıktan bihaber olması gerçekten imkansız.Bu sebeple İslam'ı duymamak gibi bir bahane olamaz.Amira ablanın da dediği gibi insanın dağda,ormanda,dünyayla iletişimi kopmuş olarak yaşaması lazım öyle olması için.Zaten böyle bir durumda da kişiler mükellef olmaz.
  İkinci soruya karşılık da şunları söylemek istiyorum:Eğer İslam'ın kanunlarında tölerans söz konusu olsaydı herkes birşeyleri bahane ederek emir ve yasaklara uymazdı.Ayrıca tek yaratıcı olan Allah,insanın nelere yenik düşeceğini,nelerde zayıf olduğunu biz aciz kullardan -şüphesiz- iyi bildiği için emi ve yasakları buna göre koymuştur.Allah hiçbir şeyi boşuna yasaklamamış ve emretmemiştir.Yarattığının fıtratını yarattığından daha iyi bilir.
  Büşra kardeşim,arkadaşınıza sorgulamakla kalmamasını,araştırmasını ve öğrenmesini tavsiye et...Çünkü bu düşünceler şeytandan geliyor.Şeytana yenik düşmesine izin vermemesini söyle.Selametle kal inşAllah...
 5. 5
  assalmualaikum ve rahmetullah ve brakatuh

  busra bacim Allah hepimizden razi olsun.. Herkesin akli karisabilir bu normal heleki bu zamanda bu fitne icinde normal ama basit yolu var ki Kuran-i Kerim in ve Peygamberimizin sunntinde bulunmayan hicbirsey almamak.. Allah hepimizi dogru yola iletsin..Amin..

  Abla, baci ne dersen de farketmez hepimiz kardesiz


  Meryam bacim rica ederim lutfen nedemek tabikide paylascaksin hepimizin birbirimize ihtiyaci var hepimiz birbirimizden ögrenecegiz..ilim paylastikca cogalir!!!!ben sadece delillerle birlikte aklimdakini mantikli olani yazdim herkes dusununce bulur du..senden de Allah razi olsun..

  wesselamualeykum
 6. 6
  Alıntı Amira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  assalmualaikum ve rahmetullah ve brakatuh

  busra bacim Allah hepimizden razi olsun.. Herkesin akli karisabilir bu normal heleki bu zamanda bu fitne icinde normal ama basit yolu var ki Kuran-i Kerim in ve Peygamberimizin sunntinde bulunmayan hicbirsey almamak.. Allah hepimizi dogru yola iletsin..Amin..

  Abla, baci ne dersen de farketmez hepimiz kardesiz


  Meryam bacim rica ederim lutfen nedemek tabikide paylascaksin hepimizin birbirimize ihtiyaci var hepimiz birbirimizden ögrenecegiz..ilim paylastikca cogalir!!!!ben sadece delillerle birlikte aklimdakini mantikli olani yazdim herkes dusununce bulur du..senden de Allah razi olsun..

  wesselamualeykum
  Alıntı Meryem Azra; Nickli Üyeden Alıntı
  Amira ablamız çok güzel ve tatmin edici cevaplar vermiş.Ben de belki işine yarar diye Amira ablamızın söylediklerine ilaveten birkaç söz söylemek isterim Büşra kardeşim.Amira abla,affınıza sığınıyorum...
  Günümüzde televizyon,internet gibi çok büyük kitle iletişim araçları varken bir insanın Müslümanlıktan bihaber olması gerçekten imkansız.Bu sebeple İslam'ı duymamak gibi bir bahane olamaz.Amira ablanın da dediği gibi insanın dağda,ormanda,dünyayla iletişimi kopmuş olarak yaşaması lazım öyle olması için.Zaten böyle bir durumda da kişiler mükellef olmaz.
  İkinci soruya karşılık da şunları söylemek istiyorum:Eğer İslam'ın kanunlarında tölerans söz konusu olsaydı herkes birşeyleri bahane ederek emir ve yasaklara uymazdı.Ayrıca tek yaratıcı olan Allah,insanın nelere yenik düşeceğini,nelerde zayıf olduğunu biz aciz kullardan -şüphesiz- iyi bildiği için emi ve yasakları buna göre koymuştur.Allah hiçbir şeyi boşuna yasaklamamış ve emretmemiştir.Yarattığının fıtratını yarattığından daha iyi bilir.
  Büşra kardeşim,arkadaşınıza sorgulamakla kalmamasını,araştırmasını ve öğrenmesini tavsiye et...Çünkü bu düşünceler şeytandan geliyor.Şeytana yenik düşmesine izin vermemesini söyle.Selametle kal inşAllah...
  hepinizden Allah razı olsun arkadaşıma iki konuyuda elimden geldiğince izah ettim ve ikna da oldu ve meryem azra dediğin gibi benle sorularını paylaşmasını da istedim içinde kaldığı sürece daha kötü yollara sevk olabilir çünkü..ben onun sorusu oldukça yazarım buraya hep beraber konuşuruz inşallah hayırlı günler.. 7. 7
  Alıntı büşra2705 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hepinizden Allah razı olsun arkadaşıma iki konuyuda elimden geldiğince izah ettim ve ikna da oldu ve meryem azra dediğin gibi benle sorularını paylaşmasını da istedim içinde kaldığı sürece daha kötü yollara sevk olabilir çünkü..ben onun sorusu oldukça yazarım buraya hep beraber konuşuruz inşallah hayırlı günler..
  Allah hepimizden razı olsun.Tamam kardeşim,sen bizimle paylaşırsın soruları.Hep beraber cevap ararız inşAllah...