Mumine.com ile Sizden Gelen Sorular Forumundan giydiğim tşörtleri veya önceden giydiğim pantolonları bi başkasına vermem ne derece doğru? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 11

  Cevap: giydiğim tşörtleri veya önceden giydiğim pantolonları bi başkasına vermem ne derece doğru?

  Reklam
  Kultanesi kardeşim,sorununuza çözüm bulmanıza sevindim.Zeynep abla,çok iyi düşünmüşsünüz
  Kadının erkeğe erkeğin kadına benzemesi konusunda -Allah razı olsun- Zeynep kardeşimiz bizimle birkaç hadis paylaşmış.Ama benim de söylemek istediklerim ve paylaşmak istediğim bir yazı var bu konuda.Sizden ve Zeynep kardeşimizden okumanızı rica ediyorum.
  Pantolon giymek caiz değilse neden Arap ülkelerinde erkekler entari giyiniyorlar?Kimse buna caiz olmaz demiyor.Kadına ve erkeğe benzeme toplumun örfüne göre değişir.Arap toplumunda entari giyen erkeklere kimse kadın demiyor.Dolayısıyla kadına benzemiş olmuyorlar.Ama bizim toplumumuzda bir erkek entari giyip sokakta dolaşsa onu kınarlar.Pantolon da böyle işte(Tabii tesettüre riayet şartıyla).Yaşadığımız toplum pantolon giyince bizi erkeğe benzetip de kınıyor mu?Aşağıdaki yazıyı bir okuyun,büyük ihtimalle söylediklerim size de mantıklı gelecek.
  Selametle kalın.  İslam dininde kadınların pantolon giymesi günah mıdır?

  Değerli kardeşimiz;

  Konuya farklı açılardan bakanlar farklı hükümler verebilirler. Her açının kendine göre hükmü olması da mümkündür. Ben de arz edeceğim açılardan bakacak, kendi görüşümü netleştirmeye çalışacağım. Takdir size aittir. Uygun bulursunuz, yahut ta yanlış telakki edersiniz. İkisi de mümkündür.

  Bugün giyim kuşamda tam bir karmaşa yaşanmaktadır. Ne erkek ne de kadın giyimi geçmişteki gibi net ve tam ayrılmış değildir.


  Bunu şunun için arz ediyorum.

  Gerçekten de hanımların giyim kuşamında birinci ölçü tesettür ise, ikincisi de erkek giyimi olmaması, erkek giyimine benzememesidir.

  Efendimizin ikazı da bunu açıkça ifade etmektedir.

  – Erkeklerden kadın giysisi, kadınlardan da erkek giysisi giyerek karşı cinse benzeyenlere.. diye başlayan hadiste lanet bedduası vardır.

  Bu ikazı unutmayan hanımlar, giyimlerinde birinci olarak tesettürü esas aldıkları gibi, ikinci olarak ta erkeğe benzememeyi esas alırlar. Kimliklerini korumak isterler.


  Toplumun böyle bir kimlik korumasına ihtiyacı da kesindir. Cinsiyet karışımı söz konusu olacak nerdeyse.


  Ancak bugün erkek giyimi eskisi kadar kesin belirlenmiş değildir. Pantolon artık sadece erkek giyimi olmaktan çıkıp kadınların da büyük ölçüde giyimi haline gelmiştir.


  Nitekim Suudi Arabistanlı erkeklerin de kadın giyimine benzeyen entarilerle dolaştıkları bilinmektedir. Demek ki sabit bir erkek giyimi, tartışmasız mevcut değildir.


  Bence bugün kadının giydiği pantolonun erkek giyimi olmasından önce, dar olup olmadığı, üzerini örten bir başka şeyin giyilip giyilmediği esas alınarak konuya bakılmalıdır.


  Beden hatlarını belli etmeyecek genişlikteki pantolonun üzerine üst kısmı örten bir şey giyiliyorsa artık bunun erkek giyimi olduğunu düşünmemek gerekir. Çünkü tesettürü daha iyi sağlamak özelliği söz konusudur.


  Nitekim Efendimiz aleyhisselam İmam-ı Ali ile (Baki) mezarlığında iken yan yoldan bir kadının, bindiği eşek üzerinde giderken yağışlı hava sebebiyle ayağı kayan eşekten düştüğü görülür. Derhal yüzünü başka tarafa dönen Efendimize:


  – Kadın sirval giymiş, bir yeri açılmadı! derler.


  Bunun üzerine Efendimizin, bindiği eşekten düştüğü halde bir yerinin açılmasını önleyen sirvali giyen hanımlara dua ettiği duyulur.


  Bu anlayış içinde pantolona baktığımızda üzerinde bir giyim olması halinde Efendimizin duasına mazhar olan bir giyim şekli dolduğunu düşünmek yanlış olmasa gerektir.


  Çünkü geniş pantolonun da, arabaya binip inerken, merdivenden inip çıkarken, sirval gibi tesettürü temin ettiği bilinmektedir.


  Nitekim siyerde Efendimizin sirval satın aldığı kaydı da vardır. Bizzat kendisinin giydiği görülmediğine göre, yakınlarına hediye etmek için almıştır diye düşünmek de mümkündür.


  Sirval, Anadolu hanımlarının vücut hatlarını belli etmeyecek bollukta giydikleri şalvarı hatırlatıyor insana. Bu kadar bolluktaki şalvardan kimsenin şikayeti de olmamaktadır.

  Ben konuya böyle bakmaktayım.

  Siz bu bakışı zorlaştırıcı da bulabilirsiniz, kolaylaştırıcı da görebilirsiniz..

  Bu biraz da sizin içinde bulunduğunuz şartlar ve kendi ruh halinizle ilgili olabilir.

  Ahmed Şahin

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Muminem Cevap: giydiğim tşörtleri veya önceden giydiğim pantolonları bi başkasına vermem ne derece doğru?

 2. 12
  bol elbiseler giyinin vücut hatları belli olmasın.şimdiki pantolanlar dar vücüda yapışık dikkat çekiyor
  arap taki erkekleri örnek veriyorsunuz orasının giyim tarzı öledir .

  Suudi Arabistan erkeklerinin giyim tarzları Fistan dır.. beyaz kumaştan dikilmiş olan fistanlar giyerler başlarına ise Şimağ ve Igal takarlar yani eşarp ve de siyah renkte olan yuvarlak sert bir bezden yapılmış ıgaldır.

  Bayanlar ise sokakta siyah renkli 'Abiye' giyerler tabii saçları ve yüzleri kapalı olmak şartıyla
  Önemli olan avretini örtmek olduğuna göre, kadının bunu pantolon giyerek sağlaması yeterli olmaz mı?

  Başka bir münasebetle de anlatmaya çalıştığımız gibi kadının giyiminde aranan şartlardan biri de erkek elbisesine benzememesidir. Rasulüllah Efendimiz'in (s.a.s) "Allah kadına benzeyen (kadınlaşan) erkeğe ve erkeğe benzeyen (erkekleşen) kadına lânet etmiştir" hadîs-i şerîfleri, öncelikle giyim-kuşamdaki benzeyişi anlatır. Buna göre erkek gibi pantolon giyinen bir kadın, avretini örtme emrini yerine getirmiş olsa dahî, erkeğe benzememe emrini yerine getirmediğinden günahtan kurtulamaz. Giydiği pantolon dar olur da vücut hatlarını ortaya koyarsa, fitneye (helâl olmayan cinsel duygulara) sebep olacağı için ayrıca günah işlemiş olur.Ancak kadınların "cilbâb"larının (dışlık örtülerinin) altından pantolon giymeleri mahzurlu olmadığı gibi övülen bir uygulamadır. Hz. Ali Efendimizin aktardığına göre: "Bulutlu ve yağmurlu bir günde Bakî'de Rasûlüllah'la beraberdik. Merkebe binmiş bir kadın geçiyordu. Merkepten düşecek oldu da Rasûlüllah (bir ,yeri açılır endişesiyle) ondan yüzünü döndü. Orada bulunanlar: Kadının pantolonu (sirvalı) var (üzeri açılmaz) dediler de Rasûlüllah: "Pantolonlar (sirvaller) edinin. Çünkü onlar en iyi örten elbiselerinizdendir. Kadınlarınızı (avretini) da dışarı çıktıklarında onlarla koruyun." buyurdular." (Hadîsi; Ukaylî, Ibn Adîy (Kâmil'de) ve Beyhakî (el-Edep'te) rivâyet etmişlerdir. Suyûti "zayıf" işaretini koymustur. bk. Münâvi, Feyzu'1-Kadîr I/109-110) Bir başka rivâyette ise, kadının o hâli hoşuna gittiğinden ötürü:

  "Allah sirval giyen kadınlara merhamet eylesin." buyurdular.(Hadîsi; Dârakutnî (el-Efrâd'da), Hâkim (Tarihinde), Beyhakî (Su'abul-imânda), Hatîp (el-Müttefek'te) rivâyet etmişlerdir. Münâvî zayıf oluşunu anlatır. bk. IV/22-23) Hattâ bizzat Rasûlüllah Efendimizin de "sirval" satın aldığı rivâyet edilmiş ve kendisinin giydiği bilinmediğine göre, hanımları için satın almış olabilir, denmiştir.(Münâvî, age I/110) Ne var ki, bu her iki hadîs de zayıftır ama, aksi de söylenmediğine göre, bunlarla amel edilmesinde bir sakınca yoktur. Yani kadın dışlığının altından pântolon (sirval) giyebilir. Bunu daha iyi örtünmek için yapmışsa güzel bir iş yapmış olur.Ancak hadîslerde geçen "sirval"ı tamı tamına bugünkü pantolonlar gibi anlamak da yanlış olur. Eğer paçaları görülecekse onları erkek pantolonu paçalarından farklı yapmalıdır. Aslında Anadolu kadınlarının giydiği ve "dizlik" tabir edilen uzun içdonu "sirval" tarifine daha yakındır. (Allah'u a'lem)
 3. 13
  Nitekim Suudi Arabistanlı erkeklerin de kadın giyimine benzeyen entarilerle dolaştıkları bilinmektedir. Demek ki sabit bir erkek giyimi, tartışmasız mevcut değildir.
  Hüsran kardeş,sonuçta Arap kadın ve erkeklerinin giydiği kıyafetler elbise tarzı bir şey.Bu yönüyle benzerlik gösteriyor.Bizim giydiğimiz pantolon da erkeklerin giydiği pantolonla benzerlik gösteriyor,ama o pantolon geniş olur da üstüne ek olarak uzun bir şey giyilirse ona artık erkek kıyafeti denilemez.Hem böyle tesettür daha iyi sağlanmış oluyor.Ben böyle giyinip de sokağa çıksam kim bana erkeğe benzemiş gözüyle bakar ki?

 4. 14
  düşüncelerinizi söylediğiniz için çok teşekkür ederim Meryem Azra ve Hüsran kardeşm..Allah razı olsun..Sanırım bu ihtilaflı bir konu biraz.. Farklı düşünceler var.. 5. 15
  kultanesi kardeşim,doğru ve Rabbimin dediği bir örtünme ve giyinme şekli var,bunlar hadislerle ve ayetlerle sabit.pantolonun her türlüsü güzel tesettürümüze kesinlikle yakışmıyor.pantolon ne şekilde hangi tazda,ister pardesü ister tunik altında kesinlikle pantolon olduğunu gösteriyor.ve buda uygun değil.inşallah hepimizde tesettürün hakkını vererek giyinelim.selametle inşallah... 6. 16
  inşaallah inşaallah amin ecmain... kapandığımdan beri pantolonla hiç dışarı çıkmadım inşaallah da çıkmam.. 7. 17
  Kultanesi kardeşim ne kadar doğru bilmiyorum ama bende şöyle bir şey düşündüm. Uzun kollu boğazlı veya misket yaka bir badinin üzerine eski tişörtlerinizi giyip kullanabilirsiniz . Bu da bir fikir. Pantolon hakkında yorum yapamayacağım. Selametle kardeşim...arapların giydiği elbisenin ismi,  arap kadınları giyim tarzı,  eski tşörtlerden paspas yapımı,  arapların giydiği kıyafetin adı,  eski kıyafetleri nasıl değerlendirebilirim,  arap kadınlarının giydiği giysi adı,  eski tsörtlerden paspas