Mumine.com ile Sizden Gelen Sorular Forumundan alevilik hakkıdna soru Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  alevilik hakkıdna soru

  Reklam
  s.a.ben çalışan biriyim yemek yediğimiz bir yer var ama o kişiler alevi bizim onların hazırladığını yememiz doğrumu yani günaha giriyormuyuz onların hazırladığını yediğimiz için.

  birde birisine yobaz deyince dinden çıkıyormuyuz.


  Paylaş
  alevilik hakkıdna soru Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şafiî, Hanefî, Alevî, Sünnî gibi mezheb ve fırkaları ele alıp ihtilâfa vesile olacak şeyleri söylememek daha uygundur. Bu zamanda memleket sükûn ve huzura çok muhtaçtır. Bunun için şu veya bu fırkadan söz etmeden müslüman ile müslüman olmayanı, kısaca beyan edip üzerine terettüp eden hükmü izah edeceğiz. Şöyle ki:

  Müslüman başta emir ve nehiyleri olmak üzere İslâm'ın tümünü kabul edip inanan kimsedir. Yani namaz, oruç, zekât, hac, abdest, gusül ve benzeri emirlerle kati, zina, içki, ribâ ve benzeri nehiyleri kabullenip tasdik edendir. Bunlara inanmayan da müslüman değildir. Bunlara inandığı hâlde görevini yerine getirmeyen kimse günahkâr olmakla beraber yine müslümandır. Müslüman olmayan kimse kitabî -yahudi veya hıristiyan- olduğu takdirde istisnasız bütün yemeklerini yememizde sakınca yoktur.

  Yahudi ve Hıristiyanların kestiklerini ve pişirdiklerini yememiz caiz ve helal olduğuna göre bir alevinin kestiğini yemek elbette daha önce caiz ve helal olur. Fakat kendine alevi dediği halde inanmayan (ateist-dinsiz) bir kimsenin kestiği yenilmez.  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


  yobaz deyince dinden çıkıyormuyuz
  Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse) demektir yobaz sakincali bir laf ama dinden cikilir diye birsey duymadim ben