Mumine.com ile Sizden Gelen Sorular Forumundan Akıntıdan dolayı abdest bozulur mu? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 11

  --->: Cevap: yardim.....

  Reklam
  allah razi olsun acemi kardesim,benim idrarla bi problemim yok.akintiyi önlemek icin tuvalet kagidi koyuyorum.abdest bozulmasin diye oda kasinti yapiyor,bende baska alternatif ariyordum.tavsiyelerinizi beklerim


  Muminem --->: Cevap: yardim.....

 2. 12
  Hanımlar aşağıda verdiğim konuyu okurmusunuz?
  Kadınların doğal akıntıdan dolayı abdesti bozulur mu? Başka bir mezhebi taklit etmesi uygun mudur?  - Bu soruda yer alan ifadelere göre, “Adet, istihaza/özür ve loğusa” akıntısının dışında, normal olarak gelen akıntıdan söz ediyoruz ki, fıkıh kaynaklarında “rutubetü’l-ferc” olarak ifade edilmektedir. Bu açıdan bu akıntıyı “normal ıslaklık” diye ifade etmek belki daha anlaşılır bir tabir olur. Bu açıklamayla konunun teşhisinde hemfikir olmamızı sağlamak istiyoruz.

  - İşte bu sorunun cevabı –Hanefî ve Şafii alimlerinin görüşlerine göre- şudur:

  Henefî alimlerinin görüşü:

  - Kadınların, vajina organlarında gördükleri normal ıslaklık, insanların ağız, burunlarından gelen akıntı ve bedenlerinden çıkan ter gibi değerlendirilmelidir(bk. Reddu’l-Muhtar, 1/166). Bu sebeple, söz konusu ıslaklık temiz olduğu gibi abdesti de bozmaz.

  Ancak, Hanefî fakihlerine göre, ön-arka yollardan çıkan her şey abdesti bozar(bk. Reddu’l-Muhtar,1/134; Meydanî, el-Lubab, 1/17).

  Diyanet işleri Başkanlığı İlmihalinde de şu ifadelere yer verilmiştir: “İdrar ve dışkı yollarından…herhangi bir sıvının veya bir maddenin çıkması” da abdesti bozar(a.g.e, 1/199).

  Şafii alimlerinin görüşü:

  - İmam Nevevî eserlerinde kadın organından çıkan rutubetin/ıslaklığın en sahih görüşe göre necis olmadığını/temiz olduğunu belirtmiştir (el-Mecmu, 2/570; el-Minhac-e’s-siracu’l-vehhac ile birlikte, s.23).

  İbn Hacer, bunu şöyle açıklamıştır: Nevevî’nin bahsettiği ıslaklık, mezi ile ter arası bir tonda olan ve kadın organının içinden (ön yüzeydeki içten) gelip yıkanması vacip olmayan bir akıntıdır. Doğum esnasında, çocukla birlikte veya daha önce gelen ve organın derin kısmından(rahim tarafındaki içten) gelen akıntı necistir(bk. Tuhfet’ı-Muhtaç/Şirvanî, 1/3o1; ayrıca bk. Reddu’l-Muhtar, 1/313).

  Bazı alimler konuyu üç boyutta ele almıştır. Buna göre, Kadının organından gelen akıntı/ıslaklık, eğer istincada/taharet almada yıkanması gereken (otururken açığa çıkan) yerden geliyorsa, bu kesinlikle temizdir. Eğer bu ıslaklık, organın en derin yerinden geliyorsa, bu da kesin olarak necistir. Şayet, bu akıntı, organın-yıkanması gerekmeyen yerden olmakla beraber- yine de ön-iç sayılan yerden gelirse, bu konuda iki görüş vardır. En sahih görüşe göre temizdir. Diğer bir görüşe göre necistir(bk. İanetu’t-talibin, 1/104, Tuhfet’ı-Muhtaç/Şirvanî, 1/3o1).

  İmam Nevevî bu konuda şunları belirtmiştir: “Erkek veya kadının ön veya arka taraflarından (İdrar veya dışkı yollarından) idrar, dışkı, yel, kurt, irin, kan, taş veya başka her hangi bir madde çıktığında abdest bozulur. Bu çıkan şeyin mutad olup olmaması arasında bir fark yoktur. Örneğin, yel, erkek veya kadının ön veya arka yolundan çıksın, fark etmez, abdest bozulur. Bu hususta –Şafii mezhebinde- bir ihtilaf yoktur(bk. Nevevî, Mecmu, 2/4).

  - Bütün bu açıklamalardan anladığımız kadarıyla, kadın organından çıkan –bu ıslaklık manasındaki- akıntı, vajinanın ön-iç kısmından geldiği için bunu temiz olarak kabul etmek gerekir. Fakat, bunun abdesti bozmayacağını söylemek kolay görünmemektedir. Çünkü, ilk başta “Reddu’l-muhtar”dan aldığımız “vajina organlarında gördükleri normal ıslaklık, insanların ağız, burunlarından gelen akıntı ve bedenlerinden çıkan ter gibi değerlendirilmelidir” şeklindeki ifadeden başka, kaynaklarda, bu konuya olumlu yaklaşmamızı, abdestin bozulmayacağını gerektiren bir ifadeye rastlayamadık. Öncelikle alimlerin genel içtihadına uygun hareket etmek gerekir. Ancak özellikle vesvese içinde olanlar ile bu ıslaklığa tedbir alamayanlar bu fetva ile amel edebilirler.
 3. 13
  doğal akıntının burun akıntısı gibi bir şey olduğu söyleniyor kokulu bir akıntı değilse abdesti bozmadığı söyleniyor böyle ıslaklığa tedbir alamayanlar ve vesvese içinde olanlar bu fetvadan yararlanılanabilineceği söyleniyor - bir kısmı Sorularla İslamiyet sitesinden alıntıdır.ayrıca size şunu da önerebilirim ben de yapmayı düşünüyorum: Prof. Dr. Adnan İbrahim Saraçoğlu'nun bayanların doğal akıntısı için soğan kürü var.sitesine girip ayrıntılı bi şekilde öğrenmenizi tavsiye ederim.Allah'a emanet olunuz.. 4. 14
  a mumine hanım size gerekli yazıları göndermiş.. şimdi gördüm. 5. 15
  Hanımlar akıntı her bayanda olur yaş fark etmeksizin önlemini almanız gerekiyor. devamlı pet kullanmanız kızarık kaşıntı yapabilir.cildiniz hassar olabilir
  size önerim pamuk kullanmanız.. hiç bir zarar yapmaz kaşıntı,kızarık gibi

  akıntı çamaşırınıza değdi anda abdest bozulur..
 6. 16
  Allah razı olsun açıklık getirdğiniz için.
 7. 17
  Akıntı, sürekli olursa yani saatler boyu devam ederse her namaz vakti abdest almak yeterli olur. Nadiren geliyorsa abdest alınmalıdır. Namazda da olsa durum böyledir.pembe akıntı orucu bozar mı,  pembe akıntı abdesti bozar mı,  pembe leke orucu bozar mı,  akıntıyla oruç bozulur mu,  pembe akinti orucu bozarmi,  pembe akıntı guslü bozar mı,  sevişmekten gusul abdesti kaçarmı