Mumine.com ile Sizden Gelen Sorular Forumundan Bu başıma gelenler vesvesemi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 11
  Reklam
  s.a nasıl yani tıpdaki adı derken açıklarmısın arkadaşım.

  lütfen bana yardımcı olun namazımı bırakmak istemiyorum.her dakika abdest alıp namaz kılmamıyorum.abdest alırken ikiüçdefa alıyorum çünkü yelelnme oluyor napicamı bilmiyorum bırakayımmı namazımı çünkü daha çok günaha giriyor olabilirim bana yardımcı olurmusunuz.kafam karışdı iyice.

  ablalarım cevap bekliyorum.


  Muminem

 2. 12
  ABDESTTE ÖZÜR HALİ
  ÖZÜR HALİ

  Hanefi mezhebine göre Özür; abdesti bozan bir durumun, bir kimsede sürekli bulunması halidir.

  Mesela; kadınlarda görülen istihaze kanı, burun ve benzeri bir organdan kanın devamlı akması, kulak veya gözden sürekli olarak cerahat gibi bir sıvının akması, sürekli idrar akıntısı, devamlı gaz çıkması gibi durumlar, birer özür halidir.
  Bu ve benzeri, abdest bozucu her hangi bir durumu ve akıntısı, sürekli olarak devam eden kimseye özür sahibi denir.

  Özür Halinin Teşhisi;

  Abdest bozucu her hangi bir akıntının, özür kabul edilebilmesi için, onun belirli bir süre devam etmesi gerekir. Mesela; özür hali, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre kesilmemek üzere, tam bir namaz vakti devam eder, bundan sonra da her namaz vaktinde en az bir defa görülürse, özür teşhisi kesinleşmiş olur.

  Şu halde özür halinin kesin teşhisi için başlıca iki önemli husus vardır;
  1-) Özür halinin, bütün bir namaz vaktinin en az bir defa devam etmesi ve bu namaz vakti içinde abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre kesilmemesi.
  2-) Özür halinin bütün bir namaz vakti boyunca böylece devam etmesinden sonra, her namaz vaktinde en az bir defa tekrar görülmesi. Birinci madde de belirtildiği gibi özür hali belirtisi gerçekleşir de, ondan sonraki her namaz vakti boyunca, bir defa olsun tekrar görülmez ise, özür sahibi; özürlü olmaktan çıkar. İbadetlerini normal şekilde yapmaya devam eder.

  Şafii mezhebine göre ise, her namaz için ayrıca abdest almak gerekir. Kılınan namazın sona ermesi ile, özürlünün abdesti bozulmuş olur. Aynı vakitte de olsa, başka bir namaz kılabilmek için yeni bir abdest alınmalıdır.

  Bir kimsenin özür akıntısı, bir namaz kılabilecek kadar kesilirse, özrün sürekliliği bozulduğundan dolayı, özür sahibi de özürlü olmaktan çıkarak, normal bir hale girmiş olur.

  Özürlünün özrü devam ettiği sürece, özür akıntısından elbisesine bulaşan sıvılar, fazla da olsa, özürlü için namaz kılmaya bir engel değildir. Bu, Allahu Zülcelal’in özürlü bir müslümana tanıdığı kolaylıktır.

  umarım senin için faydalı olur. 3. 13
  selamualeykum sevgicim..bacilarinda dedigi gibi senin hem titizlik hemde vesvese brine iyce karismis ama endiselenme dusunme..abdestini al olmasi gerektigi gibi herseyi yap NAMAZINI KIL kuranini oku..dusunme vesvese geldigi anda euzu besleme cek.. ASLA NAMAZI BIRAKMA..NAMAZ OLMADAN ASLA OLMAZ BIR MUSLUMANIN ILK ALLAHA KULLUK GOREVI NAMAZ KILMAKTIR..

  Rahman ve rahîm olan Allah'ın adıyla
  Günahkârlara: Sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir? diye (uzaktan uzağa) sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: Biz namaz kılanlardan değildik.
  MUDESSIR SURESI 42 ve 43 ayet

  ALLAH nurbanu bacimizdan razi olsun bak ne guzel paylasim yapmis inshaallah Allah yardimci olucaktir sana..

  velaykumselam

  sunuda eklemek istiyorum..bu dualar cok önemli vesveseyi ve baska kötu seyleri engellemek icin

  TUVALETE GİRERKEN;

  Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) de tuvalete girerken duâ okumuş, habis varlıkların şerrinden Allah'a sığınmıştır. Efendimiz'in tuvalete girerken okuduğu duâ şöyledir.


  "Bismillâh. Allahümme innî eûzü bike mine'l-hubsi ve'l-habâis."

  "Bismillâh. Allah'ım, hususi ve umumi bütün kötülükleri bünyesinde toplayan habislerden sana sığınırım."


  TUVALETTEN ÇIKARKEN;

  Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) tuvaletten çıkarken şu duâyı okuyarak çıkardı:


  "Elhamdü lillâhillezî ezhebe anni'l-ezâ ve âfânî..."

  "Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, sıhhat ve afiyet hibe eden Allah'a hamd olsun."

  Efendimiz tuvalet çıkışında bazan da "Gufrâneke yâ Rab" der, böyle rahatlama nimetleri karşısında İlâhî lûtfa teşekkür ederdi.
 4. 14
  nurbani rana ablacığım ve amira çok teşekkür ederim paylaşım için Allah razı olsun.Nurbani rana ablacığım şimdi benim bu durumum özürmü sayılıyor ben çok üzülüyorum çevremdekiler abdest alıp o abdestle iki vakit namaz kılabiliyolar ama ben bir vakti kılana kadar iki üçkere abdest alıyorum ve haliyle içim daralıyor sıkılıyorum.bana açık açık yazın neyapayım ben. 5. 15
  s.a
  rica ederim
  abdestini al namazini kil Kurani oku..bacim yukardaki özur detaylarina uyuyorsa durumun demekki özrdur.. 6. 16
  sevgicim senin icin Allahin izniyle bir fetva buldum..öylesine bakiniyordum Allahin isi iste
  artik bundan sonra icin rahat olur inshaallah..
  Kendisinden çok gaz çıkan (yellenenen) kimsenin abdestinin hükmü
  Benim namaz sırasında ve Kur'an okurken gaz çıkması (yellenmek) sebebiyle sürekli abdestim bozulmaktadır. Gaz, kimi zaman ses olarak, kimi zaman da sadece koku olarak çıkmakta, bundan dolayı da her abdest bozulduğunda yeniden abdest almaktayım. Fakat benim bir müslüman bacım bana şöyle dedi:
  -Senin birden fazla abdest alman gerekmez. Fakat bir abdest ile namaz kılabilirsin. Eğer abdestin bozulursa ikinci defa abdest alman gerekir.
  Ama üçüncü defa abdestin bozulursa, yeniden abdest alman gerekmez.
  Bu söz doğru mudur?
  Bu durumda benim ne yapmam gerekir?

  Hamd, yalnızca Allah'adır.
  Namaz sırasında, ses işitmek veya koku hissetmek gibi abdestin bozulduğundan emin olursanız, yeniden abdest alman ve namaz kılman gerekir.
  Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:
  (( إِذَا فَسَا أَحَدُكُمْ فِي الصَّلاةِ فَلْيَنْصَرِفْ، فَلْيَتَوَضَّأْ وَلْيُعِدِ الصَّلاةَ.)) [ رواه أبو داود الترمذي بإسناد حسن ]
  "Sizden biriniz namaz sırasında yellenirse (kendisinden sessiz gaz çıkarsa), (namazdan) ayrılsın (çıksın) ve yeniden abdest alıp namazı iâde etsin." ( Ebu Davud; hadis no: 205. Tirmizî; hadis no: 1164. Tirmizî, hasen bir isnadla rivâyet etmiştir.)
  Yine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:
  (( لَا تُقْبَلُ صَلَاةُ أَحَدِكُمْ إِذَا أَحْدَثَ حَتَّى يَتَوَضَّأَ.)) [ رواه البخاري مسلم ]
  "Sizden biriniz, abdestini bozduğu zaman yeniden abdest almadıkça namazı kabul olunmaz." (Buhârî; hadis no: 135. Müslim; hadis no: 225)
  Fakat bu durum (abdest bozulması) sende sürekli ise, namaz vakti girdiği zaman namaz için abdest alman, sonra da (bu vakit içerisinde) farz ve sünnet namazlarını kılman gerekir. Bu vakit içerisinde senden ne çıkarsa çıksın, namazına zarar veremez. Çünkü bu durum, zaruret durumudur. Hadesi sürekli olan kimse, vakit girdikten sonra abdest alırsa, -bu konudaki birçok delil gereği-, kendisinden çıkan şeyden muaf tutulur.
  Bu delillerden birisi Allah Teâlâ'nın şu emridir:
  (( فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ...)) [ سورة التغابن من الآية: 16 ]
  "(Ey mü’minler!) O halde gücünüz yettiği kadarıyla Allah’tan korkun (Allah’tan korkmada güç ve takatinizi harcayın)."(Teğâbun Sûresi:16 )
  Yine bu delillerden birisi, Âişe'nin -Allah ondan râzı olsun- rivâyet ettiği hadiste, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- istihâze olan kadına şöyle buyurmuştur:
  ((... ثُمَّ تَوَضَّئِي لِكُلِّ صَلاةٍ.)) [ رواه البخاري ]
  "... Sonra her namaz için abdest al." (Buhârî; hadis no: 228)
  Kur'an okumaya gelince, abdestsiz olsan bile ezberden Kur'an okumanda sana bir günah yoktur. Ancak cünüplük durumu bunun dışındadır. Eğer cünüp olursan, boy abdesti almadan Kur'an okuyamazsın. Abdestsiz isen abdest almadan, cünüp isen boy abdesti almadan Kur'an'a dokunamazsın. Ancak hades (abdest bozulması) sürekli ise, bu takdirde her vakit için abdest aldıktan sonra namaz kılmanda ve, Kur'an'ı yüzünden veya ezberden okumanda, -yukarıda namazın hükmü konusunda da geçtiği üzere- sana bir günah yoktur.
  Allah Teâlâ herkesi hayırlı amellerde muvaffak kılsın."

  Abdulaziz b. Baz; "Mecmû'u Fetâvâ ve Mekâlât Mutenevvia"; c: 10, s: 120 7. 17
  amira Allah razı olsun arkadaşım.ama benim anladığım kadarıyla kılamıyorum galiba..son yazılara bakılırsa 8. 18
  kardesim eger yellenme oluyorsa ve sen bunun farkinda isen namaz kilamazsin tabiki tekrar namazi bozup abdest alman gerek ama sadece ses cikiyor bununda gaz olmadigina eminsen namazina devam etmelisin 9. 19
  arkadaşım saol.kızarak yazdın galiba ama benim için büyük sorun bu içim içimi yiyor şuanda napayım diye bazen kendimi sıkıyorum dışarı çıkmasın die namazda iyice sıkıyorum kendimi.ben namazımı bu yüzden kılıp kılıp bir kaç kez terkettim sevap işlemiyorum daha çok günaha giriyorum diye.ben soruyorum öğrenmek istiyorum.abdest alıyorum yellenme oluyor tekrar alıyorum.namaza başlıyorum kendimi sıkıyorum kaçmasın die.bunlar benim için zor şeyler bende rahatlıkla namazımı kılmak istiyorum. 10. 20
  sevgicim sen neden okudugunu yalnis aliyorsun orda cunuplukten bahsediyor son olarak tamam cok yazi kafanimi karistirdi ozaman su kismini tekrarliyim..

  Fakat bu durum (abdest bozulması) sende sürekli ise, namaz vakti girdiği zaman namaz için abdest alman, sonra da (bu vakit içerisinde) farz ve sünnet namazlarını kılman gerekir. Bu vakit içerisinde senden ne çıkarsa çıksın, namazına zarar veremez. Çünkü bu durum, zaruret durumudur. Hadesi sürekli olan kimse, vakit girdikten sonra abdest alırsa, -bu konudaki birçok delil gereği-, kendisinden çıkan şeyden muaf tutulur.
  Bu delillerden birisi Allah Teâlâ'nın şu emridir:
  (( فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ...)) [ سورة التغابن من الآية: 16 ]
  "(Ey mü’minler!) O halde gücünüz yettiği kadarıyla Allah’tan korkun (Allah’tan korkmada güç ve takatinizi harcayın)."(Teğâbun Sûresi:16 )


  Namaz kilmamazlik yapamassin..bazen Insanlarin hastalik , ozur durumu olur..Ve bu durum icin Allah bize kolayliklar yani ruhsatlar vermistir..Bunlardan biride senin durumunda verilen ruhsattir buda yukarida yazilir..endise edilcek bisi yok seytan seninle oyun oynuyor..tuvaletten su sıçraması,  günlük ped ile namaz kılınır mı,  ses ve koku çıkmadıkça abdest,  tuvalette su sıçraması,  lavabodan sıçrayan su necis midir,  klozetten su sıçraması,  kuran okurken abdest bozulursa