Soru ve Cevaplarla İslam ile Siyer Soruları Forumundan Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  16 Şubat 2009
  Mesajlar
  2.169  Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı?


  Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı? Hz. Ayşe annemize "Ben Huneyn'de yediğim yemeğin acısını çekiyorum." dediği ifade ediliyor. Bu konudaki bilgilerinizi bekliyorum?


  Huneyn muharebesi sonunda Zeynep bint el-Hâris, Rasûlüllah'a zehirli bir koyun ikram etti. Rasûlullah (asm) ondan bir parça aldı, ancak yutmadan koyunun zehirli olduğunu bildirdi. Kadın çağırıldı, suçunu itiraf etti ve şöyle dedi:
  "Gerçekten peygamber isen, sana bundan haber verilir, eğer hükümdar isen senden kurtulmuş oluruz."
  Ancak Bişr b. Berâ bundan aldığı lokma ile zehirlenerek vefat etti. Bunun üzerine kadın Bişr'e kısas olarak öldürüldü.

  Rasûlullah (asm), son hastalığında dahi Hayber'de aldığı bu lokmanın tesirini hissettiğini, beyan buyurmuştur. (İbnü'l-Esîr, el-Kâmil, II, 222).

  Bu bilgiye binaen Peygamberimizin (asm) ölüm sebebinin, zehirli koyundan aldığı bir lokma olduğu söylenebilir

  Peygamber Efendimizin (asm) ölümünde zehirlenmesinin etkisi var mı? Mumine Forum

 2. 2
  Devamlı Üye
  Üyelik tarihi
  23 Mayıs 2014
  Mesajlar
  2.377
  Reklam
  Her insanın ölümüne bir şey neden olduğu gibi peygamber efendimizin vefatı için de bir neden olan zehirlenme hadisesi olduğu düşünülebilir.peygamberimiz zehirlenerek mi öldü,  peygamber efendimiz zehirlendimi,  peygamber efendimizin zehirlenmesi,  peygamberimizin zehirlenmesi,  peygamber efendimiz zehirlenerek öldürüldüğü,  peygamber efendimizin zehirlenme olayı,  peygamber zehirlendimi