Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Karahindiba otu ve kökü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  QWW

  Reklam

  Karahindiba otu ve kökü

  Reklam
  KARA HİNDİBA


  (Taraxacum officinale G.H. WEBER ex WIGGERS s.l.)

  Alman resmi gazetesinde 29.08.1992 tarihinde yayınlanarak (Heftnummer:162, ATC-Code:A15) modern tıbbi tedavide kullanılmaya başlanmıştır.


  Diğer isimleri: Arslandişi, Radika.

  Bitki: Anadolu ve kuzey yarım kürede yaygın bir bitkidir. 15-30 cm yüksekliğinde çok yıllık otsu bir bitkidir, dikey durumda kuvvetli bir kökü vardır. Gövde içi boştur, boşlukta süt görünümünde çok acı sıvı bulunur. Yapraklar tabanda rozet şeklinde toplanmıştır, kenarları derin loblu ve dişlidir. Çiçek kafası parlak sarı renklidir. Mayıs ayında çiçek açar ve yaz boyu çiçeklidir. Tohumların ucunda tüy demeti bulunur. Kökler ilkbaharda veya sonbaharda toplanır.

  İlaç etkili kısmı:
  1- Taze veya kurutulmuş olarak toprak üstü kısımları,
  2- Çiçeklenme zamanında toplanan kök ve toprak üstü kısımları birlikte kullanılır. Bileşiminde: Bitkide acı madde bulunur, köklerde ayrıca taraxacin, triterpenoid ve phytosterol vardır.

  Etkisi: Kökü ile birlikte topraküstü kısımlarının safra salgısı ve idrar artırıcı etkisi vardır, iştahı artırır.

  Kullanıldığı yerler:
  1- Topraküstü kısımları iştahsızlık, gaz ve dolgunluk hissi gibi hazımsızlık sorunlarında kullanılır.
  2- Kökle birlikte topraküstü kısımları safra yolları sorunlarında, idrar artışı sağlanmasında, iştahsızlık ve hazımsızlık şikayetlerinde kullanılır.

  Kullanılmaması gereken haller: Safra yolları tıkalı ise, safra kesesi sorunları varsa ve bağırsak düğümlenmesi durumunda kullanılmamalıdır. Safra kesesinde taş varsa hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.

  İstenmeyen Etkileri: Bütün acı maddelerde olduğu gibi mide şikayetlerine neden olabilir.

  İlaçlarla uyumsuzluğu: Yok.

  Kullanım miktarı:
  1- Günde 3 defa 4-10 gr ot (topraküstü kısımları)
  2- İnce kıyılmış kök ve ot (topraküstü) kısımlarından 1 fincan çay için; 1 yemek kaşığı veya kaynatmada 1 fincan için 3-4 gr (2 çay kaşığı).

  Kulanım şekli:
  Çay şöyle hazırlanır: Ot ve kök-ot kısımları için belirtilen miktarlar bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir.

  Kaynatmada: 2 çay kaşığı kök ve ot karışımı 150 ml soğuk suya konur, kaynayana kadar kısık ateşte ısıtılır, süzülür. Günde 3 defa çayı hazırlanarak içilebilir, iştahsızlıkta yemeklerden önce, hazımsızlıkta yemeklerden sonra içilebilir.

  Kullanım süresi: Otu uzun süre kullanılabilir.

  Uyarı: Kök ve ot karışımının kullanımı sırasında günde 1,5-2 litre su içilmelidir.
  Kaynak:
  Alman Kanunlarına Göre
  Düzenlenip İzin Verilen
  BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
  Pratik Uygulamalar
  Dr. Ahmet Toptaş
  Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
  ISBN: 978-9944-790-31-4
  0212 5285076-5286005


  Paylaş
  Karahindiba otu ve kökü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doğada yetişen ve yemekleri salataları yapılan bir bitki olan kara hindiba otu özellikle Akdeniz bölgesinde çok yetişmektedir.Haşlaması ve salatası yapılarak nar ekşisi ile yapılmaktadır.Bir çok hastalıklara deva olmaktadır.