Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ile Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Şifa Reçetesi-Çileğin Faydaları Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Şifa Reçetesi-Çileğin Faydaları

  Reklam
  Çilekte bol miktarda demir ve fosfor bulunmaktadır. Ayrıca C, B ve K vitamini açısından da zengindir.
  Çilek vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür ve damar tıkanıklığını önler. Aynı zamanda çok iyi bir antioksidan olan çilek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı kuruyucudur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına çok faydalıdır. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür ve vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.
  Çileğin yaprakları, iyi kurutulmak şartıyla, çay yapımında kullanılabilir. Çilek aç karına yenirse daha iyi sindirileceği için daha yararlı olur. Çilek ezilerek püre haline getirildikten sonra süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve canlandırmak için kullanılabilir. Çilek komposto ve reçel yapılarak da tüketilebilir. Çilek yiyenlerde bazen kurdeşen görülebilir fakat kalıcı değildir ve kısa sürede geçer.


  Paylaş
  Şifa Reçetesi-Çileğin Faydaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Yaz meyveleri arasında ömrü uzun olmayan ama çok faydalı bir bitkidir.İnsanların ruh hallerini düzeltir.İçerdiği vitaminler bakımında da zengindir.Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.