Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ile Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma Forumundan Şifa Reçetesi-Şalgamın Faydaları Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Şifa Reçetesi-Şalgamın Faydaları

  Reklam
  Yaprakları da yenebilen geniş köklü bir bitki.
  Hafif acımsı-tatlımsı kökleri sebze olarak yenilen Şalgam'ı veren bitkisi, Turpgiller'dendir. Anayurdunun Kuzey Avrupa ile Kuzey Asya olduğu sanılan şalgam, ikiyıllık otsu bir bitkidir. 50-120 cm. kadar boylanabilen ve ülkemizde de yetiştirilen bitkinin birinci yılında kökü ve toprak üstü yeşil kısımları; ikinci yılında çiçek sapı, çiçekleri ve tohumları oluşur.
  Besin Değeri: 100 gr. taze şalgamın içerdiği önemli besin değerleri şunlardır: 23 kalori; 0,8 gr. protein; 4,9 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,2 gr. yağ; 0.9 gr. lif: 24 mgr. fosfor; 35 mgr. kalsiyum; 0,4 mgr. demir; 34 mgr. sodyum; 188 mgr. potasyum: 20 mgr. magnezyum; eser miktarda A vitamini; 0,04 mgr. B1 vitamini; 0,05 mgr. B2 vitamini; 0,3 mgr. B3 vitamini ve 22 mgr. C vitamini.
  Faydaları:
  Şalgam,tüm Turpgiller gibi, bedenin kansere yakalanma rizikosunu en aza indirgeyen bir besindir.
  Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir.
  İçerdiği zengin orandaki lifi sayesinde peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir.
  Bedene dinçlik sağlayan, mide ve siyatik ağrılarına iyi gelen bir besin olarak bilinmektedir.
  Şalgamın taş ve kum döktüğünü, bronşları boşalttığını, bol idrar söktürdüğünü uzmanlar, şalgamın yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenirse yukarıdaki hastalıklara iyi geldiğini bildiriyor. Uzmanlar, şeker hastalarının da şalgam yiyebileceğini vurguluyor ve şalgam ne kadar çiğ yenirse o kadar faydalı olduğunu hatırlatıyor


  Paylaş
  Şifa Reçetesi-Şalgamın Faydaları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Şalgam daha çok Adana civarında yetişen ve suyu yapılarak içilen bir bitkidir.Şalgam aynı zamanda gribe iyi gelmektedir.İdrar söktürmesi ve akciğerlere iyi gelmesi balgam söktürücü olması çok tüketmeye gerek kılmaktadır.