Mü'mine ve Oruç ile Oruç ve Önemi Forumundan Oruca Ne Zaman Niyet Edilir? şafii ve hanefilere göre oruca niyet. Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Oruca Ne Zaman Niyet Edilir? şafii ve hanefilere göre oruca niyet.

  Reklam
  ORUCA NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

  Şafii mezhebine göre niyetin vakti oruç farz olursa gecedir. Gündüze bırakılmaz. Gece niyet getirilmediği takdirde bayramdan sonra gününe gün kaza etmek lazımdır.

  Hanefi mezhebine göre ise kazaya kalmış Ramazan, nafile ve muayyen nezir oruçları için niyet gece vakti getirilebildiği gibi gündüz öğleden önce de getirilebilir. Bunun için İbn Hacer diyor ki: Şafii olan kimse Ramazan`da niyetini unutup gece vaktinde getirmeyen kimse Hanefi mezhebini takliden gündüz öğleden evvel niyet getirsin. Maliki mezhebine göre Ramazan-ı Şerifin başında bir niyet getirilirse kafidir. Her gece niyet getirmek gerekmez. Bunun için Şafii veya Hanefi olan kimse Ramazan-ı Şerifte "ben şu Ramazan-ı Şerif ayında oruç tutmağa niyet ettim" dese iyi olur. Çünkü bir günün niyetini unutacak olursa da Maliki mezhebine göre orucu sahih olur.


  İslam Fıkhı Ansiklopedisi  Paylaş
  Oruca Ne Zaman Niyet Edilir? şafii ve hanefilere göre oruca niyet. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  şafilerde farz olan ramazan orucana niyet, imsak vaktinden önce olmalıdır.
  hnefide ise duha vaktine kadar yolu var 3. 3
  Safii mezhebinde RAmazan orucu niyetini unutan hanefi mezhebini taklid ederek bir gun sonra kusluk vaktine kadar niyet getirmelidir. 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Ben imam Şafii yi taklit ediyorum imsak vaktinden önce niyetimi getirmediğim aklıma geldi. güneş doğmadan niyet getirirsem niyetimi kabul olur muhanefilerde oruca niyet ,  oruca niyet etme vakti,  şafilerde kaza orucuna niyet,  şafilerde oruca niyet,  hanefilerde oruca niyet vakti,  hanefilerde oruç,  şafii mezhebinde oruç niyeti