Soru ve Cevaplarla İslam ve Oruç Soruları Forumundan Oruç yerine fidye verilmesi uygun olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oruç yerine fidye verilmesi uygun olur mu?

  Reklam
  Oruçla ilgili olan fidye, dinî bir terim olarak, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi halinde ödenen dînî-malî yükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra kaza etmesi mümkün olmadığından oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Bu durumdaki bir kimsenin fidye ödemesi vaciptir. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara 2/184) buyurulmaktadır.
  Bu ayetten hareketle fidye miktarının, bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek olarak anlaşılmıştır.

  Yaşlılıktan ötürü oruç tutmaya gücü yetmeyen kişi, her gün için bir sadaka-i fıtır miktarı fidye verir. Buna da imkânı yoksa Allah’tan af diler. Fakat böyle bir kişi, kısa günlerde rahatlıkla oruç tutabilme imkânına ulaşırsa tutamadığı oruçları, o günlerde kaza etmesi gerekir. Zira ramazan ayında oruç tutmaya gücü yetmeyen kimseler ile iyileşme ümidi bulunmayan hastalar ileride oruç tutabilecek duruma gelirlerse tutamadıkları oruçları kaza etmeleri gerekir. Önceden verdikleri fidyelerin hükmü kalmaz, bunlar sadaka sayılır.

  Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı  Paylaş
  Oruç yerine fidye verilmesi uygun olur mu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruç tutmaya gücü yeten kişilerin kazalarını yerine getirip oruçlarını tutmaları gerekir. Fidye gücü yetmeyen hasta olanlar içindir. Bu nedenle fidye vererek kazalarından kurtulamaz.