Soru ve Cevaplarla İslam ile Oruç Soruları Forumundan Canı istemediği için oruç tutmamak? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 11

  Cevap: Canı istemediği için oruç tutmamak?

  Reklam
  ben migren hastasıyım ..migren hastalarının en büyük düşmanı aç kalmaktır ..az bir açlık bile hissetse beyin hemen migren krizi başlar ..ben bile bu halimle tutuyorsam herkes tutmalı ,başım ağrıyor dayanamıyorum bunlar bahane ..insanlar isteyince herşeye dayanabilir yeterki istesin..hem zorlukla oruç tutmanın sevabı çok daha fazla bir de bu açıdan bakmak lazım .kolay şartlarda zaten herkes oruç tutar ne var ki ..önemli olan zor şartlar altında tutmak ..nice hamile bayanlar bile tutuyor da biz neden tutmayalım ...ALLAH herşeyin sabrını verir inş.


  Muminem Cevap: Canı istemediği için oruç tutmamak?

 2. 12
  Alıntı Meryem Azra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ciddi bir rahatsızlık yoksa tutmak zorundadır.Tutmazsa kefaret gerekir(yani 61 gün oruç).Rahatsızlığın ciddi olup olmadığına kendisi karar vermemelidir.Dini hassasiyetlere saygsı olan bir doktora sorulmalıdır.

  Zorluk diyorsanız herkes zorlanıyor zaten.Bir de sıcak ülkelerdeki Müslümanları düşünün...

  Aynı şey senin için de geçerli kardeşim.Aksi takdirde orucunu tutmazsan kazayla birlikte kefaret lazımdır.Bir doktora gitmen lazım.Bulantı ve baş dönmesi bende de var.O kadar ciddi bir şey değil.
  keffaretmi ? keffaret gerekmiyorki oruç tutmayınca ,kaza edersin tutmadığın günleri hepsi o ,ama hiçbir zaman ramazan sevabını alamazsın o ayrı ..

  Sual: Ramazanda birkaç gün oruç tutmadım. Kefaret gerekir mi?
  CEVAP
  Ramazanda mazeretsiz oruç tutmamak büyük günahtır. Önce tutulmayan oruçlar için tevbe edilir. Sonra gününe gün yani kaç gün tutulmamışsa o kadar gün kaza orucu tutulur. Bir kimse, Ramazan ayında 30 gün oruç tutamasa, tutamadığı gün kadar kaza gerekir, kefaret gerekmez. Kefaret, oruç tutmamanın değil, niyetli iken Ramazan orucunu mazeretsiz bozmanın cezasıdır. 3. 13
  Oruç tutmaya gücü yetmeyen tutmaz iyi olduğunda kazasını tutar.oruc tutmakta zorlaniyorum,  doktora giderken oruç tutulurmu,  doktora giderken oruç tutmak,  oruç tutmakta zorlanıyorum