Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan amazda akla gelen kötü düşünceler namaza zarar verir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  amazda akla gelen kötü düşünceler namaza zarar verir mi?

  Reklam
  Namazda irademiz dışında kalp ve hayalimize gelen şeyler namazımıza zarar vermez. Nasıl yılan, akrep gibi zehirli hayvanların aynadaki ya da ekrandaki görüntüleri bize hiçbir şekildezarar vermez. Bunun gibi namazda akla, hayale ve kalbe istemeden gelen kötü düşünceler de namazın makbuliyetine zarar vermez. Çünkü bu kötü düşünceler kalbe ait değildir. Bunun delili, insanın o sözlerden ve o hayallerden rahatsız olup üzülmesidir. Bunlar kalbe yakın olan lümme-i şeytaniye denilen yerden gelen şeytanın verdiği vesveselerdir

  .Ve de ki : “Rabbim! Şeytanların vesveselerinden sana sığınırım. Rabbim! (Onların) yanımda bulunmalarından dahi sana sığınırım.” (Mü’minûn 97-98)

  İnsan büyük bir şevk ile Rabbinin huzurundaymış gibi namaz kıldığı esnada bazen akıl, kalp ve hayaline kötü düşünceler, vesveseler gelebilir. Bu durum namazdaki lezzetin kaçmasına sebep olur. Hatta kabul olup-olmadığı hakkında ciddi bir telaş ve heyecana düşürür.

  Ayrıca o vesveseleri kendi fikri zannederek “ Eyvah benim kalbim ne kadar bozulmuş, namaz gibi en kudsi bir ibadette bile en çirkin şeyleri düşünüp, hayal ediyorum” diyerek kendisi hakkında ümitsizliğe düşer. Şeytanın bu vesveselerine çok fazla ehemmiyet veren bir insan, namazı bile terk edebilecek hale gelebilir.

  Fakat nasıl yılan, akrep gibi zehirli hayvanların ekrandaki görüntüleri bize bir zarar vermez. Bunun gibi irade dışı namaz içerisinde akla, hayale ve kalbe gelen kötü düşünceler de namazın makbuliyetine zarar vermez.

  Hem bu tür kötü düşünceler ve vesveseler kalbin sözü değildir. Bunun delili insanın o sözlerden ve o hayallerden rahatsız olup, üzülmesidir. Bunlar kalbe yakın olan lümme-i şeytaniye denilen yerden gelen şeytanın vesveseleridir.

  Bununla beraber vesveseler adeta balona benzer. Üfledikçe yani ehemmiyet verdikçe büyür, ehemmiyet verilmezse küçülür ve sönerler.

  İnsanın yapması gereken şey; namazda böyle vesveselerin zihnini meşgul ettiğini fark ettiği anda hemen onlarla meşguliyeti bırakıp, Cenab-ı Hakk’ın huzurunda olduğunu düşünmesidir.  Paylaş
  amazda akla gelen kötü düşünceler namaza zarar verir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namaz ne kadar huşu içinde kılınmaya çalışılırsa o kadar iyidir. Fakat namaz anında gelen kötü düşünceler şeytandan bilmek gerekir. Namaz anında bile insanın aklına düşünceler verip Allah'ı düşünmek yerine farklı şeylerle uğraştırır.