Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Kaza Namazı Hesaplama Yaşı Kaç Yaştır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaza Namazı Hesaplama Yaşı Kaç Yaştır?

  Reklam
  Namaz her müslüman üzerine farz olan bir borçtur. Aldığınız bir parayı zamanında ödemek lazımdır. Ancak geciktirince ayıp oluyor ise de yine de ödemek ve özür dilemek gerekecektir. Bunu gibi namaz borçlarımızı zamanında ödemek gerekirdi. Ancak bazı nedenlerle geç kalmişsa onun için tan özür dileyip kalan borç namazlarımızı ödememiz gerekir. Namaz borcu ancak namaz kılmakla ödenir. Onun başka bir ödeme şekli yoktur.


  İnsanların hayır ile şerri hak ile bâtılı ayırtedebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmekte böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır. – Şu kadar var ki bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek (12) kız (9) yaşından başlayarak (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir. Oğlanda ihtilâm olma kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine getirdi” ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.

  Bu konuda faydalı olacak bazı bilgiler verelim.

  1- Buluğ çağı kesin olarak bilinmiyorsa erkekler yaşlarından 12 seneyi bayanlar ise 9 seneyi çıkararak kalan yıllarda namaz kılmayan bütün vakitler hesap edilip yazılır.

  2- Kaza namazlarınızı her namazda bir namaz kazası kılarak yapabilirsiniz. Böylece hem nefsinize zor gelmez hem de hesabı kolay olur.

  3- Bu şekilde size ömür verdikçe bütün borçlarınızı ödeyeceğinize niyet etseniz ve buna naşlasanız sonra sizi borçlarınızı bitirmeden huzuruna alsa inşallah bu niyetinizden dolayı onları yapmışsınız gibi olursunuz. Çünkü hayatta kalsaydınız zaten ödemeye başlamış ve devam edecektiniz. ödeme fırsatı verecek bir hayat nasip etsin.

  Selam ve dua ile...  Paylaş
  Kaza Namazı Hesaplama Yaşı Kaç Yaştır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Buluğ çağına giren kimse kaza namazlarını kılmak zorunlu hale gelir. Kızlarda hayız görmeleri erkeklerde genel olarak on beş yaş olarak belirtilmiştir.kaza namazı hesaplama yaşı kaç yaştır,  namaz hesaplama,  namaz yaşı,  kaza orucu hesaplama,  kaza namazı hesaplayıcı,  namaz hesaplayıcı,  kaza namazı hesaplama