Soru ve Cevaplarla İslam ve Namaz Soruları Forumundan Kaza namazı borçları nasıl hesaplanır ve nasıl kılınır? Çok fazla kaza borcu olan sün Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kaza namazı borçları nasıl hesaplanır ve nasıl kılınır? Çok fazla kaza borcu olan sün

  Reklam
  Kaza namazı borçları nasıl hesaplanır ve nasıl kılınır? Çok fazla kaza borcu olan sünnet yerine kaza kılabilir mi?  Hanefi mezhebinde bir kılınan namaz hem sünnet hem de kaza namazı yerine geçmez. Vakit namazlarının sünnetlerinin yerine kaza kılınması Hanefi mezhebince uygun görülmemiştir. Bununla birlikte bir kimse sünnet yerine kaza namazı kılacak olsa kılmış olduğu kaza namazı geçerli olur.

  Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.

  SİE

  Sünnetlerin yerine kaza namazı kılınabilir mi?


  Paylaş
  Kaza namazı borçları nasıl hesaplanır ve nasıl kılınır? Çok fazla kaza borcu olan sün Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah razı olsun bilgiler için.. 3. 3
  bilmeyenler için bilgilendirici bir paylaşım. paylaşımın için teşekkürler.. 4. 4
  evet ben de böyle kılıyorumkılamadığımız namazları nasıl hesaplanır,  namaz borclari,  hanifi meshebinde namaz borcu olan nafile namazi kilabilirmi,  geçmiş namaz borçları nasıl kılınır,  kaza namazı borcu nasıl hesaplanır,  kaza namazı borçları nasıl hesaplanır ve nasıl kılınır,  kaza namazı nasıl hesaplanır