Müslüman Hanımlar ile Müslüman Kadının Şahsiyeti Forumundan Ebeveynlerin çocuklara karşı görevleri Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Ebeveynlerin çocuklara karşı görevleri

  Reklam
  Çocuklar, her şeyin gerçek sahibi olan Allah'ın insanoğluna lütfettiği en güzel ve şükrü en meşakkatli nimetlerden biridir hiç şüphesiz. En güzel nimet olmasının yanında şükrünün eda edilmesi de en ciddi titizliği isteyen, büyük bir sorumluluktur. Her nimetin şükrü, nasıl kendi cinsindense, çocuk nimetinin şükrü de, onları salih bir mü'min ve mü'mine olarak yetiştirmektir.

  Çocuklar, anne babaları için dünya hayatında gurur ve övgü kaynağı olabileceği gibi, utanç kaynağı da olabilirler. Bu ikisi arasındaki durum, anne babaların çocuklarına verdiği eğitim ve terbiye ile ilgilidir. Kur'anı Kerim'de; "Mal ve oğullar, dünya hayatının süsüdür" buyrulur. Evlilik kurumunun ilk temeli olan neslin devamını sağlama düşüncesinin meyvesi olan çocuklara karşı, ölçülerini Allah'ın çizdiği sınırlar ve sorumluluklar vardır.
  Hz. Peygamber örneğinden, ailelerin çocuklarına karşı görevleri olduğunu öğreniyoruz. Bu görevlerin ilk basamağı ve diğer eğitim çalışmalarının karşılığının olmasının ilk adımı; helal rızıktır. Anne-babaların çocuklarına karşı ilk ödevi, onların rızıklarını helal yollardan temin etmektir. Ailelerin temel hedefi, çocuklarını ateşten ve şeytan korumak olacaktır.
  Rabbimiz, şöyle buyurur: "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun..." [Tahrim 6]

  Çocuk terbiyesi her şeyden önemlidir

  "Hiçbir baba, çocuğuna güzel edepten daha üstün bir şey bağışlayamaz." [Tirmizi]
  Ailelerin çocuklarına karşı görevleri içerisinde en önemli hususlardan biri de, onları kâmil bir Müslüman ahlakıyla yetiştirip, terbiyelerine büyük hassasiyet göstermeleridir. Zira çocuklar, yarınki toplumdur. Eksik yetiştirilen, İslam ahlakı ve peygamber terbiyesi üzerine yetiştirilmeyen çocuklar, ileriki dönemlerinde toplumu oluşturacaklarından bütün bir toplumun ifsat edilmesine sebebiyet vermek mümkündür.
  Çocuğun söylenenleri anlama çağına gelmesi ve tam olarak konuşmaya başlamasıyla, eğitimin de başlayabileceğini bilmemiz gerekiyor. Çocuk eğitimiyle ilgili sorumluluk tamamıyla anne ve babaya düşüyor. Taha Suresinin 132. ayetinde şöyle buyruluyor: "Ailene namazı emret ve kendin de ona devam et. Senden rızık istemiyoruz. Sana da biz rızık veriyoruz. Güzel sonuç Allah'a karşı gelmekten sakınanlarındır."
  "Çocuklarınızı şu üç edep üzere yetiştirin; Peygamberini sevmek, onun aile halkını, dost ve yakın arkadaşlarını sevmek, Kur'an okumak" [Tabarani]
  Anne babaların çocuklarına karşı görevleri elbette sadece çocuğun doğumundan sonra başlamıyor. Burası dikkat isteyen bir husustur. Çocuklara karşı görevlerimizi, doğumdan önce, hamilelik esnasında ve doğumdan sonra diye üçe ayırmak daha doğru ve yerinde olacaktır.


  alıntıdır..


  Paylaş
  Ebeveynlerin çocuklara karşı görevleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Allah Razı Olsun......ebeveynlerin görevleri,  ebeveynin gorevleri ,  ebeveyn sorumlulukları,  ebeveynin görevleri,  insanların anne ve babaya karşı görevleri,  çocuklarımıza karşı görev ve sorumluluklarımız,  ebeveynin çocuklarına karşı görevleri