Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Türklerde Islam Anlayışının Oluşmasında Etkili Olmuş şahsiyetlerinin özlü Sözleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Türklerde Islam Anlayışının Oluşmasında Etkili Olmuş şahsiyetlerinin özlü Sözleri

  Reklam
  Türklerde islam anlayışının oluşmasında etkili olmuş şahsiyetlerinin etkili güzel sözlerinden örneler


  Paylaş
  Türklerde Islam Anlayışının Oluşmasında Etkili Olmuş şahsiyetlerinin özlü Sözleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Türklerde islam anlayışının oluşmasında etkili olmuş şahsiyetler Ebu hanife, Hacı bektaşi veli, Celaleddini rumi, Yunus emre, hacı bayramı veli İmam maturudi, imamı şafii gibi şahsiyetlerin türklerde islam anlayışının olmasında büyük katkı ve etkileri olmuştur. Bu şahsiyetler eser, sohbet ve düşünceleriyle anadolu topraklarında islamın yayılmasına katkıda bulunmuşlardır.

  1- Ebu Hanife sözleri

  Ancak ilmi bir ihtiyaçtan dolayı devlet başkanı ile yakın ilişki içinde ol! Onun yanında ateş içerisindeymiş gibi ol! Çünkü sultan kendisi için istediğini başka hiç kimse için istemez.

  2- Hacı bektaş veli sözleri

  Madde karanlığı, akıl nûru ile; cehâlet karanlığı, ilim nûru ile; nefis karanlığı marifet nûru ile; gönül karanlığı da aşk nûru ile aydınlanır.

  3- Mevlana sözleri kısa (Celaleddini Rumi)

  İnsanı güzel yapan yüzdür yüzü güzel yapan gözdür fakat insanı insan yapan ağzından çıkan sözdür.

  4- Yunus emre sözleri

  İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır.

  5- Hacı bayram veli sözleri


  Adalet güzel ama Emir’de olursa daha güzeldir, cömertlik güzel ama zenginde olursa daha güzeldir, sabır güzel ama fakirde olursa daha güzeldir, tevbe güzel ama gençlerde olursa daha güzeldir, utanmak güzel ama hanımlarda olursa daha güzeldir.

  6- İmam maturidi sözleri

  İhtiyari işleriniz, yalnız sizin iradenizle olmaz. Sizin iradenizden sonra, Allahü teâlâ da, o işi irade edip yaratır.

  7- İmamı şafi sözleri

  Dünyada zahid oI, dünya maIına bağIanma! Ahireti isteyici oI, onun için çaIış! Her işinde aIIahü teâIâyi hatırIa. BöyIe yaparsan, kurtuImuşIardan oIursun. Ruhsat ve teviIIer iIe uğraşan âIimden fayda geImez.

türklerde islam anlayışının oluşmasında etkili olan şahsiyetlerin özlü sözleri,  türklerde islam anlayışının oluşmasında etkili olan şahsiyetler ve özlü sözleri,  türklerde islam anlayışının oluşmasında etkili olan şahsiyetlerin sözleri,  türklerde islam anlayışının oluşmasında etkili olmuş şahsiyetlerin özlü sözleri,  turklerde islam anlayisinin olusmasinda etkili olmus sahsiyetlerin ozlu sozleri,  Turklerde islam anlayisinin olusmasinda etkili oldugu şahsiyetlerin ozlu sozleri,  turklerde islam anlayisinin oluşmasında etkili olan sahsiyetlerin ozlu sozleri