Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Veda Hutbesinin İnsan Hakları Açısından Önemi Nedir Kısaca Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 21
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Veda Hutbesinin İnsan Hakları Açısından Önemi Nedir Kısaca

  Reklam
  çok teşekkür ederim hem kısa hem de açıklayıcı bir yazı
  Yudumla Cevap: Veda Hutbesinin İnsan Hakları Açısından Önemi Nedir Kısaca

 2. 22
  Kayıtsız Üye
  Çok sağol çok iyi oldu 3. 23
  Kayıtsız Üye
  Çok güzel bi yazı olmus 4. 24
  Kayıtsız Üye
  İdare eder 5. 25
  Kayıtsız Üye
  çok güzel bir site 6. 26
  Kayıtsız Üye
  çok güzel bir site ödevimi yapmam da çok yardımcı oldu 7. 27
  Kayıtsız Üye
  eyw kardeş 8. 28
  sanane
  Veda Hutbesinin İnsan Hakları Açısından Önemi Kısaca Maddeler Halinde Nedir

  Hz. Muhammed’in son haccı veda hutbesi olarak bilinmektedir. Ölümünden yaklaşık 3 ay önce bunu gerçekleştirmiştir. Burada binlerce müslüman onu dinlemiştir. Günümüzdeki insan hakları evrensel beyannamesini aratmayacak konulara vurgular yapmıştır.

  Kadın haklarının korunması, Araplar ile diğer milletlerin ve ırkların eşitliği, dil ve dinlerin ayırt edilmemesinin gerekliliği Hz. Muhammed tarafından veda hutbesinde üzerinde durulmuş başlıca konulardır.

  İnsanların birbirini öldürmesinin, mallarını çalmasının yasak olduğunu vurgulamıştır. Yani can ve mal güvenliklerini güvence altına almayı amaçlamıştır.

  Kadınların da mal ve mülk haklarının bulunduğu, onların erkeklerin hayat arkadaşı olduğu ve iyi davranılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Aile ve toplum hayatının el üstünde tutulması gerektiğinden bahsedilmiş, bunu bozacak zina ve benzeri davranışların yasak olduğu söylenmiştir.

  Herkesin yaptıklarından kendisinin sorumlu olduğu vurgusu da yapılmıştır. İnsanlar birbirlerinin sorumluluklarını üstlenmemelidirler ve bu yasaktır. Bir suçlu varsa o sadece kendi suçundan suçludur.

  Kur’an-ı Kerim’in önemi ve bunun insanlığa bir emanet olduğundan bahsedilmiştir. Korunması için insanlar elinden geleni ortaya koymalıdır. 9. 29
  Kayıtsız Üye
  Teşekkür ediyorum.Gerçekten ödevime yararı oldu.Yapan sağolsun. 10. 30
  Kayıtsız Üye
  çok saolun beyler gerçekten çok iyi bir site teşekkürlerveda hutbesinin insan hakları açısından önemi kısaca,  veda hutbesinin insan hakları açısından önemi,  veda hutbesinin insan hakları açısından önemi nedir,  veda hutbesinin insan hakları açısından önemi kısa,  veda hutbesi insan hakları açısından önemi kısaca,  Veda Hutbesinin insan açısından önemi kısaca,  veda hutbesi insan hakları açısından önemi