Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Besmele Nerelerde çekilir Maddeler Halinde Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Besmele Nerelerde çekilir Maddeler Halinde

  Reklam
  besmele nerelerde çekilir maddeler halinde yazınız


  Paylaş
  Besmele Nerelerde çekilir Maddeler Halinde Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Farz olduğu yerler:

  Hayvan keserken, Besmele çekmek farzdır. Besmelesiz kesileni yemek haramdır.

  Vacib olduğu yerler:

  Namaz dışında Fatiha okumaya başlarken Besmele çekmek vacibdir. Şafii mezhebindeyse, her zaman Fatiha okurken Besmele çekmek farzdır.

  Sünnet olduğu yerler:

  Namazda her rekâtta Fatiha’dan önce, gusletmeye ve abdest almaya, yiyip içmeye, mektup yazmaya ve her faydalı işe başlarken Besmele çekmek sünnettir. Namaz dışında, Fatiha’dan başka bir sure okumaya başlarken de, Besmele çekmek sünnettir.

  Müstehab olduğu yerler:

  Namazda, Fatiha ile zamm-ı sure arasında Besmele çekmek, caiz veya müstehabdır.

  Mubah olduğu yerler:

  Yürümeye, oturmaya, kalkmaya ve her mubah işe başlarken Besmele çekmek mubahtır.

  Mekruh olduğu yerler:

  Avret yerini açarken, necaset bulunan yere girerken, Berae suresini önceki sureye bitişik okurken, sigara içmeye ve bunun gibi kötü kokulu, mesela soğan, sarımsak gibi şeyleri yemeye başlarken ve sakal tıraşı olmaya başlarken Besmele çekmek mekruhtur.

  Haram olduğu yerler:

  Haram işlemeye başlarken Besmele çekmek haramdır. Haramlığını kabul ederek yaparsa haram olur, harama önem vermeden veya helal kabul ederek yaparsa küfür olur.

  Küfür olduğu yerler:

  Bizzat kendisi haram olan mesela, şarap içmek, zina etmek, domuz eti yemek gibi haram olan işleri yapmaya başlarken, Besmele çekmek küfür olur. Burada, haramı helal saydığından veya harama önem vermediğinden dolayı küfür oluyor.
 3. 3
  Besmele nerelerde çekilir

  Helal olan bir iş yaptığımızda besmele çekmemiz sünnettir. Sadece günah ve kötü işlerde çekilmez.besmele nerelerde çekilir maddeler halinde,  nerelerde besmele çekeriz maddeler halinde,  besmele nerelerde kullanılır maddeler halinde,  ne zaman besmele çekilir madde halinde,  namazda besmele nerelerde çekilir,  besmele nerede çekilir maddeler halinde,  besmele nerde cekilir 10 madde