Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan İslam Dininin Güzel Ahlaka Verdiği önemi Açıklayınız Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İslam Dininin Güzel Ahlaka Verdiği önemi Açıklayınız

  Reklam
  islam dininin güzel ahlaka verdiği önemi açıklayınız


  Paylaş
  İslam Dininin Güzel Ahlaka Verdiği önemi Açıklayınız Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslamın Güzel Ahlaka Verdiği Önem Kısaca

  İslâm Dini kadar güzel ahlaka önem veren bir başka din veya düşünce sistemi göstermek mümkün değildir. Öyleki Peygamber Efendimiz "İslâm, güzel ahlâktır" buyurmuştur. Hz. Peygamberin güzel ahlâka teşvik eden bir çok güzel sözü vardır.

  "Mü’minlerin îmanca en kamil olanı, ahlâkı en güzel olanıdır" "İçinizden en çok sevdiklerim ve kıyamet gününde bana en yakın olanlarınız, ahlaki en güzel olanlarınızdır" hadisleri bunlardan sadece ikisidir. Kur’an-ı Kerim’de adalet, ahde vefa, affetme, alçak gönüllülük, ana-babaya itaat, sevgi, kardeşlik, barış, güvenirlilik, doğruluk, birlik, beraberlik, iyilik, ihsan, iffet, cömertlik, merhamet, müsamaha, tatlı dilli olma, güler yüzlülük, temiz kalplilik gibi güzel ahlâki hasletlere teşvik eden ve zulüm, haksızlık, riya, haset, gıybet, çirkin sözlülük, asık suratlılık, cimrilik, bencillik, kıskançlık, kibir, kin, kötü zan, israf, bozgunculuk. gibi kötü hasletlerden nehyeden pek çok âyetin yer alması, Kur’an’da ahlaka ne kadar önem verildiğinin bir göstergesidir.

  Peygamber Efendimizin güzel ahlaka teşvik eden ve kötü hasletlerden nehyeden hadisleri ise neredeyse bir kitap oluşturacak kadardır. O sadece bu sözleri söylemekle kalmamış, güzel ahlaki bizzat yasayarak insanlara örnek olmuş ve öğretmiştir.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  ben açıklamayacağım ama yapanların eline sağlık işime yaradı 4. 4
  Kayıtsız Üye
  saolun arkadaşlardin güzel ahlaka niçin önem verir,  dinin güzel ahlaka verdiği önem,  din neden güzel ahlaka önem verir,  islamın güzel ahlaka verdiği önem,  dinimizin doğruluğa verdiği önem kısaca,  islam dininin ahl,  islam dininin ahlaka verdiği önem