Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İslam Dininin Temel özellikleri Maddeler Halinde Hakkında Kısa Bilgi
 1. 11
  Kayıtsız Üye

  Cevap: İslam Dininin Temel özellikleri Maddeler Halinde

  Reklam
  Ödevini yapmamda yardımcı oldu


  Muminem Cevap: İslam Dininin Temel özellikleri Maddeler Halinde

 2. 12
  Kayıtsız Üye
  acayip süper bayıldım 3. 13
  Kayıtsız Üye
  ya sınav varrrrrrrr 4. 14
  Kayıtsız Üye
  bence harika çünkü kısaca yetmez hepsi olmalıdır canımm 5. 15
  Kayıtsız Üye
  idare eder eh işte :/ 6. 16
  Kayıtsız Üye
  çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu 7. 17
  Kayıtsız Üye
  Çok güzel sagolun odevimi yapmama yardimci oldunuz
  bu siteyi lutfen kapatmayin 8. 18
  Kayıtsız Üye
  çok ama çok teşekkürler bunu yapan gerçekten bravo 9. 19
  İslam dininin temel özellikleri

  İslam dinin temel özellikleri

  1- İslam Tevhit Dinidir
  Allah katında mümin sayılmak için sadece Allah’ın varlığını kabul etmek yeterli değildir, onun tek ilah olduğuna da inanmak gerekir. Bundan dolayı bütün peygamberlerin toplumlarına ilk mesajları: “Ey kavmim! Allah’tan başkasına kulluk etmeyin.” olmuştur.
  Tevhit kelimesi “birlemek, bir şeyin bir olduğuna hükmetmek” demektir. Tevhit, Allah hakkında kullanıl¬dığı zaman “eşi, ortağı ve benzeri olmayan bir ve tek varlık” demektir. “Sizin ilahınız bir tek İlah’tır.” (Bakara suresi, 163. ayet.) ayetinde geçen “vahid” ile “De ki: O Allah bir tektir” (İhlas suresi, 1. ayet.) ayetinde geçen “ehad” sözcüğü tevhit kelimesiyle aynı köktendir.
  2- Akla Önem Verir
  Akıl, duyu organları aracılığı ile kendisine ulaşan bilgileri değerlendirerek kavramlar ve fikirler arasında mukayeseler yapabilen, onlar hakkında doğru bilgiler ortaya koyabilen; güzel ile çirkini, iyi ve kötüyü, faydalı ile zararlı olanı birbirinden ayırt edebilen zihnî bir kuvvettir. Akıl, değişik fikirleri kategorilere ayırma yetisine sahip olan, analiz edici, bütünleyici ve birleştirici bir özellik taşır. Kur’an’a göre, aklını doğru bir şekilde kullanmayanlar kınanır.
  İslam’da, dinî yükümlülüklerin temel şartı da akıldır. Henüz aklını kullanamayacak çağda olan bebek ve çocuklar, aklını kullanma yeteneğini kaybetmiş ihtiyarlar ve zihinsel engelli insanlar dinin emir ve yasakları¬na uyma konusunda sorumlu değildirler
  3- Evrensel dindir
  Hz. Âdem’den Hz. Muhammed’e kadar gönderilen ilahî vahyin muhatabı insandır. Ancak önceki peygam¬berlerin her biri yerel ölçekte ve sadece kendi toplumlarına gönderilmiştir. Nitekim bir rivayette Hz. Peygam¬ber şöyle buyurmaktadır: “Önceki peygamberlerden hiçbirisine verilmeyen beş şey bana verildi:..“Benden önceki peygamberler sadece kendi kavimlerine gönderildikleri hâlde, ben bütün insanlığa gönderildim.


 10. 20
  Kayıtsız Üye
  Çok güzelldi işe yaradi sozluden ve sınavdan 100 aldim,  ,  ,  ,  ,  ,