Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Sevişirken sıvı gelen bir kişiye gusül gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  ayşe kaya

  Reklam

  Sevişirken sıvı gelen bir kişiye gusül gerekir mi?

  Reklam
  ben bayanım sozlumle sevişirken ondan sıvı geldi ama bende n gelmedi ona gusul gerekirmi


  Paylaş
  Sevişirken sıvı gelen bir kişiye gusül gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  dinimiz sözlü olmanızla bu fiili işlemenize ruhsat vermez
  ilk önce yaptığımız bu durum İslama uyqun mudur
  diye sormanız qerekir.İslamda aralarında nikah akti olmayan
  kadın ve erkeğin her türlü cinsel yaklaşımı zina ve zinaya sürükleyen
  yasak ve çıkmaz yollardır,tövbe edilmesi nikaha kadar sabır edilmesi gerekir.
  sorunuz ile ilqili bilqileri okuyabilir yada okunmasını sağlayabilirsiniz.


  ---------------------------


  Abdesti bozan akıntı ile guslü gerektiren akıntı arasında çok açık fark vardır. Karıştırmaya hiç sebep yoktur.

  Şöyle ki: Çoğu kere müstehcen görüntüleri görmek ya da hayal etmekten kaynaklanan bu gibi akıntılar sızarak gelir. Habersizce gelen bu sızmalar idrar gibidir. İdrar nasıl sadece bulaştığı yeri kirletmiş olursa, bu gibi sakince gelen koyuca akıntılar da bulaştığı çamaşırı kirletmiş olur. Kirlettiği yer avuç içi kadar genişlemişse kirlilik namaza mani olacak büyüklüğe ulaşmış demektir. Abdest alınacak mekanlarda, tuvalet gibi tenha yerlerde bile kirlenmiş bu kısım musluk altına tutularak kolayca yıkanıp temizlenebilir. Sonra da hemen abdest alınıp namaz kılınabilir. İbadeti terke sebep olacak büyüklükte bir engel gibi düşünülmez bu akıntı ve ıslattığı yerler.

  Bu türlü sessiz ve habersizce gelen akıntılar cinsel tahriklerden sonra gelebileceği gibi, idrarı fazlaca bekletmekten, herhangi bir özürden dolayı da gelebilir. Sıkça da karşılaşılsa yapılacak iş, ıslanarak kirlenen kısmı yıkadıktan sonra abdest alıp hemen namazı kılmaktır. Çünkü bu sızma ve kirletme, guslü gerektiren bir akıntı değildir ki, her ıslaklıktan sonra boy abdesti almak gibi bir zorluk söz konusu olsun. Her türlü kiri temizleyen su, çamaşırdaki bu kirlenmeyi de temizler, ibadete engel büyük bir olay gibi görülüp de namaz terk edilmez. Ümitsizliğe düşülmez.

  İdrar yolundan gelen ikinci akıntıya gelince:

  Aslında buna akıntı demekten ziyade patlama ve fışkırma demek daha doğru olur. Şiddet ve şehvetle gelen bu kireç görüntüsündeki fışkırma, spermden başkası değildir. Ötekiler gibi habersizce değil de sarsıntı ve zevkle geldiğinden dolayı bunun guslü farz kılan sperm olduğu hemen anlaşılır. Karıştıramaya mahal olmaz. Şiddetle ve şehvetle gelen bu akıntıdan sonra hemen gusül farz olur.

  Ağız ve burun içi de dahil tüm bedeni baştan aşağıya yıkayıp gusül yaptıktan sonra ibadet edecek hale gelebilir bu insan.
  Demek ki, arz ettiğimiz tarife göre, abdesti gerektiren sessiz akıntı ile, guslü gerektiren depremli fışkırmayı birbirinden ayırmak pek kolaydır, karıştırmaya neredeyse imkan yoktur.

  Buna rağmen sessiz ve sakince gelen akıntıları da guslü gerektiren sperm patlaması sananlar, kendilerini sık sık gusle mecbur zannederek evhama düşüyorlar. Böylece ibadet hayatlarında şaşırma ve zorlanmalar söz konusu olabiliyor. Kendilerini özürlü insan olarak görebiliyorlar.

  İfade etmeye çalıştığımız bu tariflere göre ise artık böyle bir evhama düşmeden ikisini fark etmenin çok kolay olduğu anlaşılmaktadır? Rüyada görülen cinsel olaylarda da durum aynıdır. Sadece rüya olarak kalırsa guslü gerektirmez, ancak sperm gelirse guslü gerektirir. Uyanınca çamaşırda yaşlık görülüyorsa, bunun sperm olabileceği ihtimali kuvvetli ise gusül yapılarak şüpheli durumdan kurtulma tercih edilir. Sperm, düştüğü yerde kireç gibi tabaka meydana getirir, tespiti kolay olur.
  Gusül, ağız ve burun içine de su alınıp ıslatılarak tüm bedeni baştan aşağıya iğne ucu basacak kadar kuru yer kalmaksızın yıkamaktan ibaret bir boy abdestidir. Bu boy abdesti ile her türlü ibadet yapılabilir. Şayet gusül sırasında diş kanaması, idrar yolundan akıntı gelmesi gibi abdesti bozacak bir akıntı gelmişse, bu akıntılar guslü bozmaz, ama guslün abdest olma vasfını bozduğundan bu gusül sahih olur, ibadet için yeniden abdest almak gerekir.

  Ahmet Şahin
 3. 3
  kozak
  Meni, mezi, vedi nedir, Guslü gerektirir mi?

  Buluğ çağma ermiş kimsenin dört çeşit suyu vardır.

  1- İdrar, 2- Meni, 3- Mezî, 4- Vedî.

  Bunlardan guslü gerektiren yalnız menidir. Meninin üç özelliği vardır:

  1- Sıçrayarak çıkması,

  2- Hazzın hasıl olması.

  3- Yaş iken hamur kokusunu, kuru iken yumurtanın beyaz kısmının kokusunu vermesidir.

  Vedî. idrardan sonra çıkan katı ve beyaz bir sudur. Mezî de beyaz ve ince bir su olup şehvet hissi galebe çaldığı anlarda meydana gelen bir sudur. Binâenaleyh söz konusu “vedi” ve “mezi”den dolayı gusül gerekmez.

  Şehvetten dolayı kadından gelen ıslaklığa ise "kazi" denilmektedir. Bundan dolayı sadece abdest bozulur ancak orucu bozmaz ve gusül gerekmez.

  Guslü Gerektiren Haller:

  1. Cinsel ilişkide bulunmak:Meni gelmese bile erkekle kadının cinsel organları birbirine kavuşursa gusül gerekir.

  Resulullah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Kadının ve erkeğin sünnet mahalleri birbirine dokunur da kertik kaybolursa gusül, lazım gelir. "(1)

  2. İhtilam olmak: Erkek veya kadından uyku ya da uyanıklık halindeyken şehvetle meninin çıkması da guslü gerektirir. Resulullah (s.a.v.)'a: "Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?" diye soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Evet gerekir" diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu. Resulullah (s.a.v.): "Ona gusül gerekmez" dedi"(2)


  dipnot:

  (1) Buhârî, Gusl 28; Müslim, Hayz 87; Ebu Dâvud, Taharet 84;
  Nesâî, Taharet 129; Ibn Ma'ce, Taharet 111; Muvatta, Taharet 71

  (2) Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Affiniza sığınarak Sorunun editlenmesi gerekir diye düşünüyorum. 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Opuşurken ic camasira sivi akarsa gusul gerek mi 6. 6
  Kayıtsız Üye
  gerektirmez diye biliyorum. 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Ben sozlum ile sevistim ve ikimizden sivi geldi gusul abdesti almali miyiz 8. 8
  Arada nikah yoksa sözlünüzle aranızda gecen münasebet zinadır.Zinaya yaklaşmayın o çok çirkin bir iştir.Aileleriniz ile görüşüp düğün yapılmasını sağlayın.Soruya gelince sevişme esnasında gelen mezi gusül abdesti almanızı gerektirmez.Şehvet anında çıkan mediden dolayı gusül abdesti almanız gerekir. 9. 9
  Kayıtsız Üye
  boşalma sırasında penisi sıksak güsul gerektirirmi 10. 10
  Kayıtsız Üye
  Sevdiğimle opustugumde ve sarildigimda bir sivi geliyor gusul gerekir mi acabazevk suyu gelince gusul gerekirmi,  zevk suyu gusül gerektirirmi,  sevişmek gusul abdesti gerektirir mi,  sevişmek gusül gerektirirmi,  sevişmek gusül gerektirir mi,  sevisince gusul gerekirmi,  seviştikten sonra gusül gerekir mi