Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kuranı Kerimin Belli Başlı Konuları Nelerdir Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Kayıtsız Üye  Kuranı Kerimin Belli Başlı Konuları Nelerdir


  kuranı kerimin belli başlı konuları nelerdir
  Kuranı Kerimin Belli Başlı Konuları Nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı Kerimde Yer Alan Konular

  İnsanları hem bu dünyada hem de âhirette mutluluğa kavuşturmak için gönderilmiş bulunan Kur'ân-ı Kerîm başlıca konuları

  İtikad
  Başta Allah'a iman olmak üzere peygamberlere, meleklere, kitaplara, kazâ ve kadere, âhirete ait önemli konular ve inançla ilgili çeşitli meseleler, Kur'an'ın kapsadığı konuların başında gelir.

  İbadetler
  Kur'an'da müslümanların yapmakla yükümlü bulundukları namaz, oruç, hac, zekât vb. ibadetlere dair âyetler vardır.

  Muâmelât
  Kur'an bir toplumun devamını sağlayan ve toplum fertlerinin aralarındaki ilişkileri düzenleyen birtakım hükümleri kapsar. Kur'an'da alışveriş, emanet, bağış, vasiyet, miras, aile hayatı, nikâh ve boşanma gibi kişiyi ve toplumu ilgilendiren konulara dair açıklamalar ve hükümler vardır.

  Ukubat
  İslâm toplumunun mutluluğa erişebilmesi, bu toplum fertlerinin, İslâm'ın koyduğu kurallara aynen uymasıyla mümkün olur. Toplumun düzenini bozan, insan haklarını ve yasakları çiğneyen kimseler cezayı hak edecekleri için Kur'an bunlarla ilgili hükümleri de kapsamaktadır.

  Ahlâk
  Kur'an, kişilerin dünya ve âhiret mutluluğunun sağlamasına yardımcı olmak üzere, ana babaya hürmet, insanlarla iyi geçinme, iyiliği emretme, kötülükten sakındırma, adalet, doğruluk, alçak gönüllülük, merhamet, sevgi... gibi ahlâkî hükümleri de kapsamına almaktadır.

  Nasihat ve Tavsiyeler
  İnsanlara emir ve yasaklar konusunda duyarlı olmalarını, nefislerine esir düşmemelerini, dünyayı âhirete tercih etmemelerini, dünyada imtihana çekildiklerini hatırlatan, çeşitli tehlikelerden koruyan nasihat ve tavsiyeler de Kur'an'ın içerdiği konular arasındadır.

  Va‘d ve Vaîd
  Allah'ın emirlerine boyun eğip yasaklarından kaçınanların cennetle mükâfatlandırılacaklarına, buyruklarını terkedip yasaklarını çiğneyenlerin cehennemle cezalandırılacaklarına dair Kur'an'da pek çok âyet bulunmaktadır.

  İlmî Gerçekler
  Kur'an, insanlığa gerekli olan ilmî gerçeklerin ve tabiat kanunlarının ilham kaynağını teşkil eden âyetleri de kapsamaktadır. Kur'an, bu ilmî gerçeklerden bir pozitif bilim kitabı gibi bahsetmek yerine insanları, âlemin yaratıcısının kudret ve büyüklüğünü düşünmeye, Allah'ın nimetlerini anarak O'nu yüceltmeye teşvik eder.

  Kıssalar
  Kur'ân-ı Kerîm önceki ümmetlerle, peygamberlerin hayatından da söz eder. Ancak bunları bir tarih kitabı gibi değil, insanların ibret alacakları bir üslûp ile anlatır.

  Dualar
  İnsan yapacağı işlerde sürekli Allah'ın yardımına muhtaç olduğu için Kur'an'da çeşitli dualar da yer almıştır.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Çok teşekkürler elinize sağlık ;-) 4. 4
  Kayıtsız Üye
  çok işime yaradı teşekkürler 5. 5
  ilknur
  Hepini mi yazcagiz.
  Benim konum : kuarnadaki belli baslica konular nelerdir ? 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Aynen benim konumda o 7. 7
  Kayıtsız Üye
  başlık belli başlı konular ama... 8. 8
  Kayıtsız Üye
  kur-an- kerimde ibadet inanç ve ahlak değilmidir 9. 9
  ibadet inanç ve ahlak değilmidir
  kuranı kerimin belli başlı konuları 3 ana başlıkta toplandığında
  İnanç, ibadet ve ahlak konularıdır. 10. 10
  berbat site
  Kur'an-ı Kerim'de Yer Alan Ana Konular ve Örnek Ayetler için teşekkürlerkuranın belli başlı konuları,  kuranı kerimin belli başlı konuları,  kuranda yer alan başlıca konular nelerdir,  kuranı kerimin belli başlı konuları nelerdir,  kuranin belli basli konulari,  kurani kerimin baslica konulari,  kuranı kerimin ana konuları