Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Niyet Etmeyi Unuttum Orucum Kabul Olurmu Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Niyet Etmeyi Unuttum Orucum Kabul Olurmu

  Reklam
  niyet etmeyi unuttum oruç kabul olurmu


  Paylaş
  Niyet Etmeyi Unuttum Orucum Kabul Olurmu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir? ]
  Orucun önemli bir şartı da niyettir. Niyetsiz oruç sahih değildir. Bu sebeple; niyetin ne zaman ve nasıl yapılacağının bilinmesi gerekir.
  Niyet zamanı itibariyle oruçlar ikiye ayrılır:
  1- Akşamdan itibaren gündüz kuşluk vaktine kadar niyet edilebilen oruçlar;
  Bunlar, Ramazan ayında tutulan, belirli günlerde tutulması adanan oruçlar ile nafile olarak tutulan oruçlardır.
  Bu oruçlara geceleyin imsak vaktinden önce niyet edilebileceği gibi gündüz kuşluk vaktine kadar da niyet edilebilir, gece niyet etmek daha faziletlidir.
  Gündüz oruca niyetin caiz olması, imsaktan sonra birşey yemeyip içmemeye ve orucu bozan bir iş yapmamaya bağlıdır. Eğer oruca aykırı bir şey yapılmış ise gündüz niyet caiz olmaz.
  2- İmsak vaktinden önce geceleyin niyet edilmesi gereken oruçlar:
  Bunlar da; Ramazanda tutulamayıp başka zamanda kaza edilen Ramazan orucu ile her çeşit keffaret oruçları, başlanıp ta bozulan nafile oruçların kazası ve mutlak olarak adanan (zamanı belirlenmeyen) oruçlardır.
  Bu oruçlar için belirlenen bir vakit olmadığından bunlar için imsaktan önce geceleyin niyet etmek lâzımdır. Bu oruçlara tan yeri ağardıktan yani imsak vakti geçtikten sonra niyet edilmez.
  Ramazan orucuna akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Şöyle ki;
  Normal olarak oruca sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.
  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez.
  Niyet esasen kalb ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutmak düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin bu düşüncesi de niyettir. Oruca kalb ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalb ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyidir. Bu sebeple, oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dili ile: "Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucuna" diye söylemelidir. Her günün orucuna ayrı niyet etmek lâzımdır.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  oruç için niyeti 10 30 da yaptı yani unutmuştum bir sey olurmu 4. 4
  Kayıtsız Üye
  nafile orucu tutacaktı niyet etmeyi unuttum 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Saat 10.10 da niyet ettim bir şey olurum 6. 6
  Kayıtsız Üye
  Orucumu 2. Kez masturbasyon yaparak bozdum. Fakat niyet etmedigimi hatirladim yinede kefareti mi tutmam gerekiyor yoksa niyet etmedigim icin kazami yapacagimnafile oruca niyet etmeyi unutmak,  oruç tutarken niyet etmeyi unutmak,  kaza orucuna niyet etmeyi unutmak,  kaza orucuna niyet etmeyi unuttum,  kaza oruca niyet etmeyi unutmak,  nafile oruçta niyeti unutmak,  oruca niyet etmeyi unutmak