Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Strese bağlı adet gecikmesi kaç gün olur Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Strese bağlı adet gecikmesi kaç gün olur

  Reklam
  strese bağlı adet gecikmesi kaç gün olur


  Paylaş
  Strese bağlı adet gecikmesi kaç gün olur Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Normal adet gören bir kadında siklüsler fizyolojik olarak 21-35 gün arasında değişir. Bir adet siklüsünün 35 günden uzun sürmesi durumunda adet gecikmesinden bahsedilir. Ancak çok sık karşılaşılan bir durum olan adetlerin birkaç gün gecikmesi bir sorun olarak algılanmamalı.

  Adet gecikmesinin ne zaman ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Anadolu sağlık Merkezi’nden kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Füsun Akbay'ın verdiği bilgilere göre, yılda bir iki kez adet gecikmesi olabilir ancak adet düzensizliği 2-3 ay devam ederse doktor tarafından değerlendirilmelidir.


  Neden Kaynaklanır?

  Adet gecikmesinin en sık görülen nedenini yumurtanın geliştiği folikülün çatlamaması sonucu ortaya çıkan bir durum oluşturur. Aslında kadınların bir çoğu yılda bir siklüs yumurtanın çatlamaması veya folikül persistensini yaşarlar. Fizyolojik olan bu durum pek çok kez birkaç günlük adet gecikmesine yol açtığı için kadınlar tarafından fark edilmez.
  Adet gecikmesinde ilk olarak akla gelmesi gereken şey ise gebeliktir. Adet gecikmesi fizyolojik olan bu durumlar dışında yumurtalıklarda gelişebilecek endometriozis kistleri, yumurtalıkların iyi ve kötü huylu tümörleri gibi patolojik kistik oluşumlarda da görülebilir. Bazı hormonal denge bozukluklarında ilk belirti adet gecikmesi şeklinde olabilir. Bu grup hastalıklar çok çeşitlidir ve karmaşık bir yapı içerisinde olabilirler. Bunlar içerisinde en sık rastlananları ise polikistik over sendromu, tiroid bezi fonksiyon bozuklukları ve süt hormonu olarak bilinen prolaktin hormonu salgı bozukluklarıdır. Bu hormon bozuklukları arasında adet düzensizliklerine en sık yol açan durumu ise polikistik over sendromu oluşturuyor.

  Tanı Nasıl Konuyor?

  kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayene ve ultrasonografi ile tanı koyar. Detaylı yapılacak olan hormon profili analizi de teşhisin en önemli parçasını oluşturur. Bazı hormon metabolizması bozukluklarında doktor ilave birtakım tahlillere ve testlere başvurabilir. Hatta röntgen filmi ve bilgisayar tomografi de tanı için gerekebilir.

  Nasıl Tedavi Edilir?

  Tedavi şekli, bulunan patolojiye göre değişir. Tiroid hormonu yetersizliğine bağlı durumlarda tiroid hormonu verilir. Prolaktin hormonunun yüksek düzeyde salgılandığı durumlarda, salgılamayı kesici ilaçlar verilir. Polikistik over sendromunda ise sadece kilo vermeyle bile adetler düzene girebilir. Ayrıca progesteron hormonu veya doğum kontrol haplarıyla da tedavi mümkün olabiliyor.

  Tedavi Edilmemesi Ne Gibi Sonuçlara Yol Açar?

  Sürekli östrojen hormonu etkisi altında kalan rahim içini döşeyen endometrium tabakası her ay düzenli dökülüp adet kanaması şeklinde atılmadığı için sürekli kalınlaşır. Uzun yıllar içersinde bu durum rahim kanseri oluşumu riskini arttırmaktadır. Ayrıca adet gecikmeleri tedavi edilmezse gebelik oluşumu gecikir veya gerçekleşmez. Adet gecikmesine neden olan yumurtalıkta kistik bir durum sözkonusu ise tedavisi gecikmiş olur.
  alıntı.

  ----------------------------------
  Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Uz. Dr. Figen Taşer Güney,
  “ÖSS sınavına öncesi yaşanan sınav stresinin, adet kanamaları üzerindeki olumsuz etkileri” hakkında bilgi verdi.


  Kadınlarda strese bağlı olarak normal adet düzeninin değişikliğe uğraması, çok sık rastlanan bir durum. Öyle ki, adetin gecikmesi, sık olması ve yoğun kanama gibi sıkıntıların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelebilir. Stres; hastalıklara, iş hayatına, sınavlara, yakınların kaybına bağlı olabilir. Ayrıca ağır egzersizler, katı diyetlere bağlı kilo kaybı da adet düzensizliklerine neden olabilir.

  Sınav dönemi adet düzeni bozuluyor

  Özellikle üniversiteye giriş sınavı gibi büyük sınavlar öncesi yaşanan stres ve kişinin üzerinde hissettiği baskı, adet kanamaları üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaktadır. Çünkü yumurtalıklar, fiziksel ve duygusal streslere cevap vermektedir. Aslında bu durum, vücudun korunma mekanizmasıdır. Bu korunmayı çevresel uyarıları alan beyin yapmaktadır. Bu düzensizlikler geçicidir. Beyin, güvenli ve sağlıklı bir ortamda bulunduğunu algıladığında adet kanamalarını yeniden düzene sokar. Sınav döneminde strese bağlı yaşanan adet düzensizlikleri, sınav dönemi sona erdiğinde ortadan kalkar.

  Yoğun sınav stresi genç kızlarda adet düzensizliği yaptığı için, adet dönemi öncesi yaşanan sıkıntılar ve ağrılı adet görme, özellikle önemli sınavlarda genç kızların adet ertelemek için ilaç kullanma isteğine yol açıyor.
  alıntı. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Mrb adetim gecikti test yaptım negatif çıktı yumurtlama gününden önce ilişkiye giriştim ve bu ay adet olmadım ve yine yumurtlama gününe geldim kanda beta hCG 0.100 çıktı yani buda negatif ama gebemiyim anlamadım yardımcı olurmusunuz 4. 4
  Kayıtsız Üye
  slm benim adet gecikmem iki gün igeçti ve idrara çok cikiyorum stres yapıyorum neden nedir acaba,  stres adeti geciktirirmi,  ,  stresten adet gecikmesi,  stresten adet gecikmesi olur mu,  stres adeti ne kadar geciktirir,