Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Alara ismi kuranda geçiyormu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Alara ismi kuranda geçiyormu

  Reklam
  alara ismi kuranda geçiyormu


  Paylaş
  Alara ismi kuranda geçiyormu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Samet, Bade, Alara mekruh isimlerdir
  Dinen mekruh sayılan isimlerin de olduğunu iddia eden Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalı, hoş değil. Samet ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Bu sadece Allah'a mahsus bir durumdur, isim olarak kullanılamaz. Gülsüm gariban, zavallı kimsesiz anlamındadır. Julide Farsça'da dağınık, perişan demektir. Cennet bahçesi olarak bilinen İrem ise Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennettir. Bade ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi. Alara, Rosa, İlayda bunlar İslam isimleri değil gayrimüslim isimleridir ve çocuklara konulmamalıdır. Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarak konulmamalıdır.”

  “İsimler Allah’a kulluğu ifade etmeli”
  Yrd. Doç. Dr. Öztürk, “İsim her dilden olabilir. Yeter ki anlamı güzel olsun, yaşadığı toplum ve kültüre yabancı olmasın” dedi.

  Barış, Mert, Özgür, Sevgi gibi isimlerin kullanılabileceğini, aynı şekilde Kerim, Macit, Zeynep, Hasan, Abdullah, Kevser, Abdurrahman gibi isimlerin çocuklara verilmesinde bir sakınca görmediğini söyleyen Öztürk, isimlerde Allah'a kulluğun ifade edilmesi gerektiğini ileri sürdü. Çocuklara İslam büyüklerinin isminin verilmesini öneren Öztürk, halk arasında yaygın olan Fatma, Ayşe, Ahmet, Mehmet, Muhammet, Mustafa, Zeynep gibi isimlerin de çocuklara verilebileceğini söyledi.

  Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk
alara ismi kuranda geçiyormu,  alara kuranda geçiyormu,  ilayda ismi kuranda geçiyormu,  bade ismi kuranda geçermi,  ilayda kuranda geçiyormu,  ayşe ismi kuranda geçiyormu,  ayşe kuranda geçiyormu