Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bebeklerde gaz giderme yöntemleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bebeklerde gaz giderme yöntemleri

  Reklam
  bebeklerde gaz gidermek için ne yapılır


  Paylaş
  Bebeklerde gaz giderme yöntemleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Gaz sancısını engellemenin yolları

  * Bebeğinizi mümkün olduğunca anne sütü ile besleyin. Anne sütü bebeklerin sindirim sistemine en uygun, en doğal besindir. Erken dönemde başlanan ek gıdalar gaz sancısına sebep olabilir.

  * Bebeklere şekerli su içirilmesi, emziklerin bala veya pekmeze batırılarak verilmesi, çok erken aylarda nişastalı gıdalara başlanması, meyve sularının gereğinden çok içirilmesi veya meyvelerin olgunlaşmamış olması gazı artırabilir. Gereğinden fazla su içirilen veya tam tersi yeterince su verilmeyen bebeklerde de gaz fazla olur.

  * Uzun süre açıkta kalan yiyecekler (özellikle süt ve sütlü yiyecekler), iyi temizlenmemiş şişe - kaşık ve emzikler, uzun süre kapağı kapatılmamış şuruplar (vitaminler, antibiyotikler, ateş düşürücü, ağn kesiciler) basit mikrobik kirlenmeler nedeniyle gaz yapabilir.

  * Emzirme aralığınızı en az 2 saat olarak ayarlayın. Sık sık emen bebeklerde sindirilen ve sindirilmemiş süt karışarak gaz yapabilir.

  * Bebeğinizi aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bulundurmamaya özen gösterin.

  * Bebeğinizi dar kıyafetlerle, üst üste giydirmeyin.

  * Mama hazırlarken temizlik kurallarına uyun.

  * Bebeğinizin gazını her beslenmeden sonra çıkartın.

  * Bebeğinize ara ara rezene çayı verebilirsiniz.

  * Bebeğin altının uzun süre ıslak bırakılması, bulunduğu ortamın aşırı sıcak veya soğuk olması, uzun süre aynı konumda yatırılması gazı artırabilir.

  * Bebeğin kundaklanması ve hareket kabiliyetinin sınırlandırılması gazı artırabilir.

  * Annelerin de süt verirken gaz yapan gıdalardan (süt, çikolata, lahana, çiğ meyve ve sebzeler...) kaçınması önerilmektedir.
  Bebeğin gaz sancısını giderebilmek için tek bir doğru yöntem yoktur. Her bebek, kendine özgüdür. Birini rahatlatan yöntem diğerinde hiç işe yaramayabilir. Aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  * Yumuşak bir battaniyeye sarma

  * Kucaklayıp sarılma

  * Ninni, şarkı söyleme

  * Müzik dinletme

  * Kucakta veya beşikte sallama

  * Karnına ılık yağ ile masaj yapma

  * Karnına ılık havlu koyma

  * Ilık bir banyo yaptırma

  * Bebek arabasında ileri geri gezdirme

  * Kendi arabanıza bindirip gezdirme

  * Emzik verme

  * Ayaklarını dizleri bükülü bir şekilde karnına doğru götürme

  * Kolik CD'si dinletme

  * Az miktarda rezene veya papatya çayı içirme

  * Titreşimli ev aletlerinin seslerini dinletme (Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi vb.)  En çok bilinen bebek gaz çıkarma yöntemleri şunlardır:


  Bebeğinizi omzunuza yaslayınız. Yüzü yana bakacak şekilde kucağınıza yatırınız. Bunu yaparken dik bir şekilde oturunuz. Hafif vuruşlar veya sırtını ovalama çoğu bebeğin gazını çıkarmak için yeterli olabilir. Ancak bazıları için daha kuvvetli dokunuşlar gerekebiliyor. Bunların hepsini deneyerek hangisinin en iyi yol olduğunu bulmanız mümkündür

  Bebeğinizi omzunuza dayayarak gazını çıkartma: Bebeği omzunuzda sıkıca tutun ve bir elinizle poposundan kavrayarak diğer elinizle sırtına hafifce vurunuz. Bu yöntem bir çok bebekte en iyi sonucu veren tutuş biçimidir. Ancak temiz bir havlu ile omzunuzu korumayı unutmayın.
  Bebeğinizi yüzü yana bakacak şekilde kucağa yatırarak gazını çıkartma: Bu işlemi yaparken, bebeğinizin yüzünü bacağınızın üstünde yana bakacak şekilde tutunuz. Midesi diğer bacağınızın üzerinde olacak şekilde kucağınıza yatırınız. Bir elinizle bebeği sıkıca kavrayınız ve diğeri ile hafifçe sırtına vurunuz.

  Bebeğinizi dik olarak gazını çıkartma: (Bu işlem daha çok 4 ay sonrasında uygulanabilir!) Bebeğinizi kafası öne eğik olacak şekilde kucağınıza oturtunuz ve bebeğinizi koltuk altından tutarken bir elinizle de göğüs bölgesine destek yapınız. Bebeğinizin sırtını bu şekilde ovalayınız.
  alıntı