Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Adet bitince gusül almadan ilişkiye girilirmi Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Kayıtsız Üye
  Misafir


  Adet bitince gusül almadan ilişkiye girilirmi 2. 2
  Senior Member
  Üyelik tarihi
  10 Nisan 2011
  Yaş
  41
  Mesajlar
  516
  Reklam
  Kadın ay hali (adet) bitminde, henüz gusül abdesti almadan eşiyle cinsel ilişkiye girebilir (cima yapabilir) mi?  Hanefi alimlerine göre, adet hali olan kadının hayız süresinin en çoğu olan on gün geçerse, kan da kesilirse yıkanmadan cinsel ilişkide bulunabilinir.
  Şafii ve Maliki alimlerine göre ise, yıkandıktan sonra cinsel ilişkide bulunabilinir. Bazı alimlere göre de adeti kesilen kadının yıkanması gerekmez, yalnız cinsel organının yıkamakla cinsel ilişki helal olur.
  Bu farklılık "Onlar temizleninceye kadar yaklaşmayınız." (Bakara, 2/222) ayetindeki temizlik anlayışından kaynaklanmaktadır. İmam-ı Azam'a göre buradaki temizlik hayzın kesilmesi demektir. Dolayısıyla adet bitiminden sonra yıkanmadan cinsel ilişkide bulunmak helaldir. Ancak yıkandıktan sonra ilişkide bulunmak müstehaptır.

  s.i.eadet bitince gusül almadan ilişkiye girilirmi,  adet bitince gusül abdesti almadan ilişkiye girilirmi,  adet bittikten sonra gusül abdesti almadan ilişkiye girilirmi,  adet bitiminde abdest almadan ilişkiye girilirmi,  adet bittikten sonra abdest almadan ilişkiye girilirmi,  adet bitince abdest almadan ilişki,  adetten sonra abdest almadan ilişkiye girilirmi