Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Güsülde vesvese yapıyorum nasıl kurtulabilirim? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Güsülde vesvese yapıyorum nasıl kurtulabilirim?

  Reklam
  S.a., bugün güsül aldim aksama dogru acaba burami yikadimmi diye düsündünmeye basladim... Celiski icerisindeyim fakat bi ara sanki daha cok yikamadim gibime geldi sonra ama yikamisda olabilirim gibi düsündüm... Ne yapmam gerek normaldede vesveseli biriyim vesveseye uyupda yikamayada korkuyorum bu yüzden yikamdim dogru bir davranismiydi yaptigim?


  Paylaş
  Güsülde vesvese yapıyorum nasıl kurtulabilirim? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam evet vesvese ypıyorsunuz
  bu tür vesvese yoğunluğunda üzerine gitmemek
  en doğrusu bir süre sonra geçecektir İnşaAllah
  gusülden sonra farkedilen kuru kalan
  yeri yıkamak yeterlidir 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Peki ben bu durumda emin olmadigim icin yikamadim, yikamami gerekiyordu? 4. 4
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Peki ben bu durumda emin olmadigim icin yikamadim, yikamami gerekiyordu?
  kardeşim alimler abdest olsun,güsül olsun
  bunlarda sürekli şüphe içinde olan vesvese yaşayan
  kişilerin tekrar yıkamamalarını tavsiye etmişlerdir
  gusülde kuru kalan yer varsa sadece orayı yıkaman kafi gelir
  bütün vücudun bir kere yıkanması halinde zaten gusulün farzı yerine gelmiş olur. 5. 5
  Kayıtsız Üye
  güsülden sonra enseme el sürdümü acaba su degmismidir diye süphelendim dusda yikandim kafami felan yikadim el sürmemissem bile su degmemismidir? bu durmda süphelenmem gereksizmi? 6. 6
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  güsülden sonra enseme el sürdümü acaba su degmismidir diye süphelendim dusda yikandim kafami felan yikadim el sürmemissem bile su degmemismidir? bu durmda süphelenmem gereksizmi?
  el sürmemişseniz bile su değmiştir
  ve gusül geçerlidir,şüphe etmeniz gereksizdir.
  Hanefi de bir kişi havuza yada su dolu
  bir şeye girip ağzına ve burnuna su verse
  ve dalıp çıksa gusülün şartı yerine gelmiş
  ve gusül almış oluyor,vesvese yapmayınız 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Allah sizden razi olsun inşallah... Amin! 8. 8
  Kayıtsız Üye
  İnsan güsülde tırnaklarını ovalamak zorundamı tırnakların aralarına su gitsin diye? Tırnaklarım kesili yani kısa ama tırnamin etrafi diyelim çökük elerimde su geçiyordur diye düşünüyorum lakin ayak tırnaklarımi ovalamam gerekmi mesela baş parmağım kenerları çökük ve küçük tırnağım alt tarafı açik gibi...bu tür yerlere sadece su tutsam aralara girermi girmesi gerekmi yoksa iyice ovalamakmi gerek?? 9. 9
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İnsan güsülde tırnaklarını ovalamak zorundamı tırnakların aralarına su gitsin diye? Tırnaklarım kesili yani kısa ama tırnamin etrafi diyelim çökük elerimde su geçiyordur diye düşünüyorum lakin ayak tırnaklarımi ovalamam gerekmi mesela baş parmağım kenerları çökük ve küçük tırnağım alt tarafı açik gibi...bu tür yerlere sadece su tutsam aralara girermi girmesi gerekmi yoksa iyice ovalamakmi gerek??
  Hanefîlere göre: Guslün farzlarının üç tanedir:
  1. Mazmaza,
  2. İstinşak,
  3. Tüm vücûdu suyla yıkamak.

  1. Mazmaza:
  Temizleyici suyu ağza vermekten ibarettir. Ağza alman su ağız içinde çalkalanmasa veya tekrar dışarı atılmasa da, yutulsa da farz yerini bulmuş olur. Ancak suyun, ağzın her tarafına isabet etmesi şarttır. Gusül yapacak olan kişinin dişlerinin arasında boşluk varsa ve bu boşlukta yemek artığı da kalmış olsa bile, yapılan gusül geçerli olur. Ama ihtiyat bakımından en uygun olan davranış, dişler arasında ve diş etleri üstünde bulunan kirlerle yemek artıklarını çıkarıp temizlemektir.

  2. İstinşak: Burun içine su vermektir. Burun içinde kurumuş sümük veya kir varsa bunlar temizlenip giderilmediği takdirde yapılan gusül sahîh olmaz. Bu hüküm, müslümanlan sürekli temizliğe sevkeden bir etkendir. Burundaki bu pislikleri çıkarıp temizlemenin ve altlarını yıkamanın vâcib olması şeriat koyucunun, bedene fayda veren iç ve dış temizliğe ne kadar özen gösterdiğine ilişkin mükemmel bir delildir.

  3. Cünüblük nedeniyle yapılan gusülde tüm vücûdu suyla yıkamak,
  üzerinde ittifak edilen bir farzdır. Vücûdun çok küçük bir parçasına su isabet etmeyecek olursa gusül geçersiz olur. Gusül yapmak isteyen kişi, vücûdunun üzerinde bulunup da suyun cilde ulaşmasına engel olan şeyleri gidermelidir.
  Meselâ tırnaklarının arasında suyun deriye ulaşmasını engelleyen pislikler olursa bu şahıs, ister köylü ister kentli olsun guslü geçersiz olur. Ama tırnaklar arasında toprak, çamur ve benzeri kirler bulunursa kişi bundan muaf tutulur. Guslü de sahîh olur. Ama bazı mesleklerde çalışan işçilerin tırnakları arasında bulunan kirlerin guslü etkileyip etkilemeyeceği hususunda eserlerde görüş ayrılıkları mevcûttur. Meselâ devamlı olarak hamur yoğuran ekmekçinin tırnakları arasında hamur bulunmasıyla boyacının tırnakları arasında yapışık ve cirmi olan boya parçalarının bulunması bunlara örnek olarak gösterilebilir. Ki bunları temizleyip gidermek çok güçtür.
  Bazı fıkıhçılar bu durumdaki kimselerin tırnak aralarında kalan şeylerin guslü geçersiz kılacağını söylemektedirler. Bazıları da zaruret dolayısıyla bu kimselerin gusüllerinin sahîh olacağını söylemektedirler.

  Çünkü şeriat, zaruret durumlarını genel hükümlerden her zaman istisna etmiştir. Bu gibi kimseler de güçlük ve zaruret içinde olduklarından ötürü zorlanmamalıdırlar. Fıtrata uygun olan İslâm dinine yaraşan da budur.

  Gusül yaparken kadının, saç örgülerini çözmesi gerekmez. Ancak suyu, saç diplerine kadar ulaştırması gerekir. Şakakları üzerine inen zülfünü yıkamaya gerek yoktur. Saçları örülü değilse ve su dibine kadar ulaşmıyorsa bu durumda suyu saçlarının arasına girdirmesi gerekir.
  Kadın, başına cismi olan ve biraz da katı durumda bulunan bir esansı sürecek olursa ve bu esans, gusül esnasında suyun saç diplerine kadar ulaşmasına engel olursa bunu giderip temizlemesi gerekir. Ki su, saç dibine ulaşsın. Kadın, dar yüzükler, bilezik ve küpeler takınmışsa, suyun alt tarafına ulaşması için bunları oynatması vâcibtir. Eğer suyu alt taraflarına ulaştırmıyorsa bu durumda çıkarılmaları gerekir. Kulak delik olup içinde küpe yoksa gusül esnasında bu deliğe suyu girdirmek gerekli olur. Su bu deliğe kendiliğinden girerse ne ala. Aksi takdirde her ne ile mümkün olacaksa suyu onunla girdirmek gerekli olur.
  Kadının gusül esnasında parmağını vaginasına girdirmesine gerek yoktur. Ama erkeğin, gusül esnasında suyu sakal tüylerinin arasına ve diplerine ulaştırması vâcibtir. Tüyleri örülü olsa da olmasa da hüküm aynıdır. Gusül esnasında göbek ve benzeri çukur yerlere de suyu ulaştırmak vâcibtir. Parmağı göbek çukuruna koyup hareketlendirmek gerekir. Sünnet olmamış kişinin, suyu penisinin baş tarafındaki kılıfının altına ulaştırması vâcib olmayıp sadece müstehabtır.


  Şafiilere göre: Guslün farzları iki tanedir:

  Niyet ve bedenin tümünü suyla kaplamak (yıkamak).

  1. Niyet:
  Gusle başlarken vücûdun ilk yıkanılacak yeri yıkamaya girişildiğinde niyet edilmelidir. Bedeninin ilk organını yıkamaya başlamadan daha önce niyet edecek olan kişinin guslü bâtıl olur.


  2. Bedenin tümünü suyla kaplamak:
  Bedenin üzerindeki kıllar sık olsun seyrek olsun, bu farzın kapsamına girer. İç ve dışlarını yıkamak farzdır. Farz olan, suyun kılların arasına girmesidir. Sık oldukları takdirde dipteki deriye suyun ulaşması farz değildir, içine suyun sızmasına engel olan örgüleri çözmek de farzdır. Örgünün kadında veya erkekte olması aynı hükme tâbidir. Ama kendi tabiatı gereği özürsüz olduğu halde giriftleşen saçların arasına su girmiyorsa bu durumdaki bir kişi muaf tutulur. Su ne kadar saç aralarına girebiliyorsa o kadarıyla yetinilir. Suyun, bedenin her tarafına nüfuz etmesi farzdır. Bedenin çok az bir kısmı kuru kalırsa gusül geçersiz olur. Göbek çukuru ve yaraların bıraktığı çukurumsu yerlere kadar suyu ulaştırmak da gerekli değildir.
  Bedendeki çukur yerlere tulumba ve boru gibi şeylerle suyu ulaştırma zorunluluğu yoktur. Gaye, hiçbir zorlanmaya katlanmadan suyu bu gibi çukur yerlere ulaştırmaktır. Hamur, mum ve göz çapağı gibi suyun deriye ulaşmasını engelleyen şeylerin ortadan kaldırılıp giderilmesi gerekir. Yerinden çıkarmadıkça altına su geçmeyen dar yüzüğü çıkarmak da gereklidir. Kadının, kulağındaki küpeyi de oynatması gerekir. Kulağı delik ve fakat içinde küpe olmayan kadının, suyu bu deliğin içine girdirmesi gereklidir. Çünkü Şâfiîlere göre farz olan, bedenin dış kısmını yıkamaktır. Kulak deliği ise bedenin dış kısmından olmayıp içinden sayılmaktadır.
  Kulak deliğinin sadece görünen kısmını yıkamak gerekir. Ama iç tarafını yıkamak gerekli değildir. Sünnetsiz kişinin penisinin başındaki kılıfının altına da suyu ulaştırmak gerekir. Eğer kesilmeden altına suyu ulaştırmak mümkün olmuyorsa kesilmesi vâcib olur. Eğer kesilmesi sakıncalıysa bu kişinin durumu, abdest için su bulamayan, teyemmüm için de toprak bulamayan kişinin durumuna benzemektedir. Böylesine, iki temizleyiciyi yitiren kişi derler. Sünnetsiz olarak ölen kişi, üzerine namaz kılmadan defnedilir. Mûtemed olan görüş budur. Bazıları derler ki: Böyle birini bir kişi teyemmüm ettirir. Ve namazını kılar. Böylece sünnet olmanın Şâfiîlere göre vâcib olduğu anlaşılmış olmaktadır. Ki bu da, çağımızda bir sağlık gereğidir. Sünnet olmayan, câhil ve de murdardır.
 10. 10
  dinimiz
  Kardesim bisey sorcam . Bn gusül aldiktan sonra dudagimda uçuk vardi. Ucuk var diye vesveseye dustum napmaliyim...gusülde vesvese,  gusulde vesvese,  gusülde vesveseden nasıl kurtulurum ,  gusulden sonra gozde capak,  gusulde kuru yer kalırsa ,  gusul niyetinde vesvese,  gusülden sonra vesvese