Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Müslüman birisinin mutlaka bir tarikata girmesi "emir'e" bir "şeyh'e" biat etmesi şar Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 21

  Cevap: Müslüman birisinin mutlaka bir tarikata girmesi "emir'e" bir "şeyh'e" biat etm

  Reklam
  İslam Dininde, 5.000, 10.000, 15.000 ve 20.000 gibi adetlerde tesbihat diye bir şey yoktur!!! Bu tamamıyla asılsız olup uydurmadır!!!! var diyen delil sunmak zorundadır
  Yudumla Cevap: Müslüman birisinin mutlaka bir tarikata girmesi "emir'e" bir "şeyh'e" biat etm

 2. 22
  selamün aleyküm zey kardeş nakşibendi tarikatı gerçekten çok güzel bir tarikat olduğunu düşünyrm çünkü biraz ruh-ul furkan tefsirini de okudum.sorun şu nakşibendine ulaşamıyorum.kocaelide yaşıyorum ve bir Allah'ın kulu bana yardım edemiyor bu konda ne acı di mi?o birlikte yapılan zikirlerden mahrum kalıyorum sen sen ol otopluca zikirlerden mahrum kalma kardeş bir gün ne olmuş biliyor musun bir grup sessiz zikir halkasındaymış çocuk da varmış içerde...zikir biitnce çocuk ne demiş biliyor musun?dışardaki dedeler nereye gitti. (((((((((( işte ben o atmosferden uzağımve can atıyorum o toplu zikire.o kadar zorki tek başına bir şeyler yapabilmek.Rabbim yardımcımız olsun inşallah. 3. 23
  zey
  Alıntı kayseril Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İslam Dininde, 5.000, 10.000, 15.000 ve 20.000 gibi adetlerde tesbihat diye bir şey yoktur!!! Bu tamamıyla asılsız olup uydurmadır!!!! var diyen delil sunmak zorundadır
  olmadığını iddaa edende olmadığına dair delil göstermek zorundadır. 4. 24
  Alıntı zey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  olmadığını iddaa edende olmadığına dair delil göstermek zorundadır.
  Olmayan birşeyin hangi delilini göstermek akıl ecridir..??


  Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de, tesbihi zikirle berâber anmıştır: "Ey inananlar! Allah'ı çok zikredin (anın) ve O'nu sabah akşam tesbih edin" (el-Ahzab, 33/41, 42).

  Yine Kur'an'da, yerde ve gökte bulunan her şeyin Allah'ı tesbih ettiği haber verilmiştir: "Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tesbih etmiştir. O, Aziz'dir, Hakîm'dir" (el-Hadîd, 57/1 ).

  "Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O'nu tesbih ederler. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiç bir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız. O, Halîm'dir, çok bağışlayandır" (el-İsrâ, 17/44) .

  Sen Rabb'ini hamd ile tesbih et (O'nu övecek sözlerle an, subhânellâhi velhamdulillâhi de) ve secde edenlerden ol" (el-Hicr, 15/98).
  Melekleri görürsün ki, arşın etrafını çevirmiş olarak Rabb'lerini övgü ile tesbih ederler, anarlar. (O gün) aralarında hak ile hükmedilmiş ve Hamd âlemlerin Rabb'ine mahsustur denmiştir" (ez-Zümer, 39/75).
  "(Ey Muhammed, sen) sabret. Allah'ın va'di mutlaka gerçektir. Günahına da istiğfar et ve akşam sabah Rabb'ini överek tesbih et. (O'nun şanının yüceliğini an)" (el-Mü'min, 40/55)
  "Rabb 'inin yüce adını tesbih et (O 'nun eksikliklerden uzak olduğunu an)" (el-A'lâ 87/1).


  Hz. Muhammed (s.a.s) de, her hususta olduğu gibi tesbih konusunda da ümmetine tavsiyelerde bulunmuş, onlara örnek olmuştur. Tesbih hakkında söylediği bazı hadisler şöyledir:

  "Dile hafif, mizanda ağır ve Rahman'a sevimli iki cümle (vardır): Allah'ı noksan sıfatlardan tenzih ve hamd ile tesbih ederim. Büyük olan Allah'ı tesbih ederim, O'nun şanı ne yücedir!" (Muhammed b. Allan Deilü'l-Fâlihîn, Mısır 1971, IV, 210).

  "Allah'a göre sözlerin en sevimlisini sana haber vereyim mi? Allah'a göre sözlerin en sevimlisi, şüphesiz ki: Sübhânellâhi ve bihamdihi cümlesidir"(Muhammed b. Allan, a.g.e., IV, 214).


  Bak güzel kardeşim amacım ne seni kırmak nede seni küçük düşürmektir.Şeytanın şerrinden nefsmin En alt derecesinden Mevlama sığınırım.Tespihat için Yüce mevlam ne ayetlerinde belirli bir sayı bildirmiş nede Peygaber efendimizin S.A.S hadislerinde bir sınır verilmiş.İnsanın kendi içinden geldiğinceye kadar okuma serbesTliği vardır.Bu konuda kul hürdür. Bunun belirli bir rakamı ve sınırı yoktur. 5. 25
  zikrullahın nesini tartışıyorsunuz (( o kadar güzel bir şey ki o beş bin tespih (

  ----------------------

  zey kardeş bizi anlmylar bilselerdi ne güzel bir şey olduğunu tartışmazlardı selamün aleyküm duanda bulunmak dileği ile 6. 26
  sart degil. birtakim konulari okuyup anlayamiyorsan danismak babindan girersin, yok ben her okudugumu anliyorum diyorsan girmezsin. neticede tarikat dedigin yapinin basindaki alim kisi de bizim gibi insan ve okudugunu diger insanlara aktariyor. olur ki, omrunu ilme vakfettigi icin, okudugu bir konuda siradan bir insanin okumasindan daha farkli boyutlarla meseleye vakif olur ve onu aktarma konusunda daha isabetli gorusu vardir. ama yine de bu, kimse tarikat seyhi gibi anlayamaz demek degildir. allah bize aklimizi baskasinin cebine koymak icin vermedi. kaldi ki, dini bir konuda bir tarikat seyhi bize bir aciklama yapmis olsun, o aciklamanin dogrulugunun referansi, o gorusu soyleyenin seyh olmasi midir yoksa o seyhin soylediklerinin kuran ve sunnete uygunlugumudur? biz zaten seyhin soyledigini kuran ve sunnete gore degerlendirip ondan sonra onun dogruluguna hukmederiz. bu da GEREKLILIGI ortadan kaldirir. takilmak iyidir, takilmamak da kotu demek degildir. 7. 27
  zey kardeşim ozaman bunu oku işte sana kapı gibi delil hala var diyosan sende delilini yolla  Zikir Çekmek Bid’attır!

  Hakem ibnu’l-Mubarek haber verip dedi ki: Bize Amr bin Yahya haber verip dedi ki; babamı babasından şöyle rivayet ederken duydum: Babam dedi ki:
  “Sabah namazından önce Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh)’ın kapısının önünde oturduk. O çıkınca onunla birlikte mescide yürürdük. Bir gün Ebu Musa el-Eşarî (Radiyallahu Anh) yanımıza geldi ve:
  −‘Ebu Abdirrahman şimdiye kadar yanınıza çıktı mı?’ dedi.
  Biz:
  −‘Hayır’ dedik. O da bizimle beraber oturdu. Nihayet Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) çıktı. O çıkınca hep birden ayağa kalktık. Sonra Ebu Musa el-Eşarî (Radiyallahu Anh), Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh)’a şöyle dedi:
  −‘Ebu Abdirrahman biraz önce mescidde yadırgadığım bir durum gördüm. Ama yine de Allah’a şükür hayırdan başka bir şey görmüş değilim.’
  Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh):
  −‘O nedir?’ diye sordu.
  Ebu Musa el-Eşarî (Radiyallahu Anh):
  −‘Birazdan mescide gidince göreceksin’ dedi ve şöyle devam etti:
  −‘Mescidde halkalar halinde oturmuş ellerinde de çakıl taşları olan bir grup ve bu grubun başında bir adam:
  −Yüz defa Allah-u Ekber deyin diyor, onlarda yüz defa Allah-u Ekber diyorlardı. Grubun başında bir adam sonra:
  −Yüz defa Lâ İlahe İllallah deyin diyor, onlarda yüz defa Lâ İlahe İllallah diyorlardı. Yine grubun başında bir adam:
  −Yüz defa Subhanallah deyin diyor onlarda yüz defa Subhanallah diyorlardı.’
  Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh):
  −‘Peki, onlara ne dedin?’ dedi.
  Ebu Musa el-Eşarî (Radiyallahu Anh):
  −‘Senin görüşünü bekleyerek veya senin emrini bekleyerek onlara bir şey söylemedim’ dedi.
  Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh):
  −‘Onlara kötülüklerini sayıp hesap etmelerini emretseydin ya! İyiliklerinden hiçbir şeyin zayi edilmeyeceğine dair onlara güvence verseydin ya’ dedi. Sonra Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) ile beraber mescide gittik. Nihayet Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) bu halkalardan birine gelip, başlarında durdu ve şöyle dedi:
  −‘Bu yaptığınız nedir?’
  Onlar:
  −‘Ebu Abdirrahman bu çakıl taşları ile Allah-u Ekber, Lailahe İllallah ve Subhanallah deyişlerimizi sayıyoruz’ dediler.
  Bunun üzerine Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  −‘Artık kötülüklerinizi sayıp hesap edin! Ben iyiliklerinizden hiçbir şeyin zayi edilmeyeceğine kefilim dedi. Yazıklar olsun size! Ey ümmeti Muhammed ne çabuk helak oldunuz! Nebiniz Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in şu sahabesi içinizde hala bolca bulunmaktadır. İşte Onun elbiseleri henüz eskimemiş, kapları henüz kırılmamıştır. Canım elinde olan Allah’a yemin olsun ki sizler kesinlikle Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in dîninden daha doğru yolda olan bir din üzerindesiniz ki bu imkânsızdır! Veya bir sapıklık kapısı açmaktasınız.’
  Onlar:
  −‘Vallahi, Ebu Abdirrahman! Biz sadece hayrı elde etmek istedik’ dediler.
  Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle karşılık verdi:
  −‘Hayrı elde etmek isteyen niceleri vardır ki onu hiç elde edemeyeceklerdir.’
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  –‘Bir topluluk Kur’an’ı okuyacaklar da (bu okuyuşları sadece dilde kalacak), onların (gırtlağındaki) köprücük kemiklerinden ileriye geçemeyecek.’
  −‘Vallahi bilmiyorum! Belki onların çoğu sizdendir.’ Sonra Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) onlardan yüz çevirdi.
  Amr bin Yahya’nın dedesi Amr bin Selime bundan sonra şöyle dedi:
  −Bu halkalardaki insanların genelini en-Nehveran olayında Haricilerin yanında bize karşı savaşırken gördük. 8. 28
  zey
  Alıntı Sırr-ı Lika Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  zey kardeş bizi anlmylar bilselerdi ne güzel bir şey olduğunu tartışmazlardı selamün aleyküm duanda bulunmak dileği ile
  aleyküm selam canım aynen öyle anlamıyorlar ,bazı şeyler nasip meselesi tabi,Rabbim onlara da nasip etsin bu güzellikleri.bu arada senin adına üzüldüm ya ,oralarda bulursun inşaallah menzile bağlı bir yer.kadir gecemiz mübarek olsun,sen de beni unutma duanda 9. 29
  zey
  Alıntı HakikaT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Olmayan birşeyin hangi delilini göstermek akıl ecridir..??


  Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de, tesbihi zikirle berâber anmıştır: "Ey inananlar! Allah'ı çok zikredin (anın) ve O'nu sabah akşam tesbih edin" (el-Ahzab, 33/41, 42).

  Yine Kur'an'da, yerde ve gökte bulunan her şeyin Allah'ı tesbih ettiği haber verilmiştir: "Göklerde ve yerde bulunan her şey Allah'ı tesbih etmiştir. O, Aziz'dir, Hakîm'dir" (el-Hadîd, 57/1 ).

  "Yedi gök, arz ve bunların içinde bulunanlar, O'nu tesbih ederler. O'nu övgü ile tesbih etmeyen hiç bir şey yoktur, ama siz onların tesbihlerini anlamazsınız. O, Halîm'dir, çok bağışlayandır" (el-İsrâ, 17/44) .

  Sen Rabb'ini hamd ile tesbih et (O'nu övecek sözlerle an, subhânellâhi velhamdulillâhi de) ve secde edenlerden ol" (el-Hicr, 15/98).
  Melekleri görürsün ki, arşın etrafını çevirmiş olarak Rabb'lerini övgü ile tesbih ederler, anarlar. (O gün) aralarında hak ile hükmedilmiş ve Hamd âlemlerin Rabb'ine mahsustur denmiştir" (ez-Zümer, 39/75).
  "(Ey Muhammed, sen) sabret. Allah'ın va'di mutlaka gerçektir. Günahına da istiğfar et ve akşam sabah Rabb'ini överek tesbih et. (O'nun şanının yüceliğini an)" (el-Mü'min, 40/55)
  "Rabb 'inin yüce adını tesbih et (O 'nun eksikliklerden uzak olduğunu an)" (el-A'lâ 87/1).


  Hz. Muhammed (s.a.s) de, her hususta olduğu gibi tesbih konusunda da ümmetine tavsiyelerde bulunmuş, onlara örnek olmuştur. Tesbih hakkında söylediği bazı hadisler şöyledir:

  "Dile hafif, mizanda ağır ve Rahman'a sevimli iki cümle (vardır): Allah'ı noksan sıfatlardan tenzih ve hamd ile tesbih ederim. Büyük olan Allah'ı tesbih ederim, O'nun şanı ne yücedir!" (Muhammed b. Allan Deilü'l-Fâlihîn, Mısır 1971, IV, 210).

  "Allah'a göre sözlerin en sevimlisini sana haber vereyim mi? Allah'a göre sözlerin en sevimlisi, şüphesiz ki: Sübhânellâhi ve bihamdihi cümlesidir"(Muhammed b. Allan, a.g.e., IV, 214).


  Bak güzel kardeşim amacım ne seni kırmak nede seni küçük düşürmektir.Şeytanın şerrinden nefsmin En alt derecesinden Mevlama sığınırım.Tespihat için Yüce mevlam ne ayetlerinde belirli bir sayı bildirmiş nede Peygaber efendimizin S.A.S hadislerinde bir sınır verilmiş.İnsanın kendi içinden geldiğinceye kadar okuma serbesTliği vardır.Bu konuda kul hürdür. Bunun belirli bir rakamı ve sınırı yoktur.
  bu verdiğin ayet örnekleriyle neyi ispatladığını sanıyorsun ben bunların haşa olmadığını iddaa etmiyorum ki.tasavvufta hedef kalbi gafletten uyandırıp yüce allaha bağlayarak ebedi huzuru elde etmektir.haa yalnız olmaz mı zikir tabi ki olur ama sana şöyle bir örnek vereyim matematik öğrenmeye niyetlendin eline aldın bir matematik ansiklopedisi peki ne kadar zaman da öğrenebilirsin laf gelişi 5 yıl diyelim.ama karşınıza bir matematik prefösörü aldığınızda bu zaman zarfı sencede aşağılara inmez mi?tarikatlarda bunun için var ve sayılarına gelince ayetler ve hadisler yapılacak zikir miktarını belirtmemiştir.tarikat kurucusu büyük allah dostları mezhep imamlarının fıkıh konusunda yaptıklarını maneviyat sahasında yapmışlar ve peygamberefendimizin manevi hayat ile ilgili söz ve amellerini kuran ışığında değerlendirerek bize reçeteler sunmuşlar dır.

  -----------------------------

  zaman ve zemine göre insanı allaha yaklaştıracak zikir çeşitleri ve miktarnı tespit etmişlerdiir.sen ve senin gibi düşünenler haşa onlardan daha akıllı ve maneviyatı geniş değil herhalde.onlar evliyalar biliyorsunuz ki.bir örnek vermek gerekirse peygamber efendimiz günde en az 70 ,bir diğer rivayete göre en az yüz kere istiğfar çektiğini bize bildirmiştir.hemen her tarikatta istiğfar çekmek virdin bir parçasıdır.tarikat takva yolu olduğu için hz. peygamberin her tür hal ve sözlerine uymak olduğu için nakşibendi ve benzeri tarikatlar teheccüd kuşluk ve evvabin namazı gibi maalesef bugün neredeyse ismini bile unuttuğumuz namazlar günlük hayatın bir virdi görmüşler ve müritlerinden bunlrı yerine getirmelerini istemişler.hani sen arkadaş için bırak sünnetleri yaşayarak bulsun demiştin ya,sünnetleri elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz elhamdülilllah.mahmut efendi (nakşibendi şeyhi) efendimizin 4000 sünnetini yapıyor biliyormusun,ayrıca sana cvp veremem zamanımın kısıtlı oluşundandı.yoğun olduğum için hemen girip çıkıyordum.zaten beni küçük düşürmek gibi bir lüksün olamaz,üstünlük takva iledir.

  -------------------------

  HakikaT Nickli Üyeden Alıntı
  İnSAnlara iylik yapim derken kötülük yapmaktan sakın.Bir diyer ata sözüyle KAŞ yAPIYIM DERKEN gÖZ ÇıKARMA.Önereceğin her ne tarikat olursa olsun önerdiğin tarikatın bütün bedeli senin amel defterine yazılacağından haberin varmı.Allah c.c insanlara eşit bir şekilde Akıl ihsan etmiş.Dinimizide cüzi iradesine teslim etmiş.Bırakta o kardeşimiz kendi cüzi iradesiyle çizdiği yoldan yürüsün.Kendisi araştırsın kendisi birşeyler öğrensin.Hangi tarikat kendi nefsine uygun geldiğini kendisi keşfetsin.hER TARİKATIN KENDİNE ÖZGÜ BAZI KUSURLARI VARDIR.Kimse deMESİN KUSURSUZ BİR ŞEKİLDE bu tarikata ibadetlerimi sürdürüyorum.Amenna kusur zaten biz kulların yaratılışında vardır..BIRAKALIMDA KARDEŞLERİMİZ temel dayanağımız olan Kur'an ve Kur'an'ı açıklayan sünnete sımsıkı sarılsınlar.İslamın engüzel gerçeklerini ondan öğrenerek keşfetsinler...

  "Sizden birini, kendi nefsi için sevdiğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek mümin olamaz." buyuran Hz. Peygamber, cemiyetin temelini en sağlam bir tarzda şöyle ifadelendirmiştir:

  "İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. " (el-Aclûnî, Keşfu'l-Hafa, s. 472).  TARİKATLARIN KENDİNE ÖZGÜ KUSURLARI YOKTUR!!! insanlar yaradılışı gereği zaten kusura meyillidir,bundan dolayı her normal insanın hata yapıp,kusur işleyebileceği gibi tarikatlı insanlarda hata yapıp,kusur işleyebilir.'HER TARİKATIN KENDİNE ÖZGÜ KUSURU VARDIR' derken tarikat kurucularının hakkına girdiğinin farkındamısın şu düşünmeden yazdığın cümleyle?peki sen bunun hesabını nasıl vereceksin onlara?insanların kusurları vardır.kimse tarikatta ibadetlerini dört dörtlük yaptığını da iddia etmiyor,ben böyle bir şey söylemedim.sen hayal dünyanda geliştirmişsin tüm bu yazdıklarını.ama bu tadı tatmadığın için ,belli lezzetleri bilmeden konuşman normal.MEVLAM sana da herkese tattırsın.ayrıca yazının sonunda hadis-i şerifle vermiş olduğun örnekler senin yazına pek alakalı olmamış,elhamdülillah ben insanlara elimden geldiği kadar faydalı olmaya çalışıyorum ve benim nefsime iyi gelen şeyi arkadaşıma tavsiye ettim zaten.tarikatlar öcü değil korkmayın bu kadar.

  -------------------

  kayseril kardeşim hakikat hanıma delil sundum , sizde okuyun cevabı.ayrıca bir şeye yok demek için tüm kaynakları araştırıp,okumak ve bundan sonra olmadığın düşünmek lazım ki;bunu bile düşünmek çok zor gözümüzden kaçma ihtimali de vardır ,hemen öyle herşeye yok diyemeyiz. 10. 30
  Alıntı Ecmel Berfin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu söz İmamı Azamın değil Beyazıdı Bistami ye ait bari İmamı Azama iftira atmayınikincisi bu sözün neresi güzel anlamadım herhangi bir tarikata mensup olmayan Müslümanları kafir konumuna kimse düşüremez,ayrıca Nureddin Yıldız hocakadar ilminizin olduğunu hiç sanmıyorum yoksa bu sözü desteklemezdinizçünkü şeytan kafirdironca müslümanların hakkına girmekten çekinmeniz gerekir bence Nureddin Yıldız hoca çok güzel açıklamış,Allah ecrini arttırsınçok konuşmuşsunuz ama boş konuşmuşsunuz
  Oncelikle cok kirildim okumadan bana agir bir cevap yazmissiniz. Ben Din kardeslerime nerde ve hangi hakkla kafir demissim Allah sahidimki siz ozur dilemedikce size hakkimi helal etmiyorum ben musluman kardeslerime KAFIR DEMIS isem KAFIRIN TAK KENDISIYIMDIR. Ki bu hadiserede mevcuttur ve bunu cok iyi bilmekteyim. Kusura bakmayin ama oradan yazmistim zaten HATIRLADIGIM KADARI ILE< okumadigini buradanda anladim ve o sozun buyuk velierden Beyazid i Bestamiye ait oldugunu yazmissin Dogrudur ama bu guzel insanin bu guzel sozu sizi neden rahatsz ediyor anlamadim.buarada sizi Seyh anlamini biliyormusunuz yorumunuza gore belliki bilmiyorsunuz. Peki bende O soze yorum yapan Hocamiza soruyorum Beyazid i Bestami kadar ilme sahipmi......? Ya sen Beyazid i Bestami'yi taniyormusunki..? Ikincisi o sozde herhangi bir tarikata gir yoksa sen kafir olursun diye birseyde yazmiyor. Simdi sana diyorumki Beyazid i Bestaminin de HAKKINA girdin tovbe etmenizi tavsiye ediyorum...bu sozun pek anasilmayan taraf i yok zaten ama sen anlayamamissin......Ve tekrar hatirlatmak isterimki: benim muslumanlara kafir dedigimi soylemissiniz ve bana asil sen KAFIRsin demis oldun. Cunki bir mumin bir mumine kafir derse muhakak onlardan birisi KAFIRDIR . Ve siz bana boyle yaptiniz. bende siz benden ozur dilemedikce size HAKKIMI helal etmeyecegim Rabbim hattani anamani nasip etsin Rabbim cumlemizin ecrini Artirsin CUMLEMIZIN INSALLAH..........