Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Prebiyotik faydaları nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Prebiyotik faydaları nelerdir

  Reklam
  Prebiyotik faydaları nelerdir kısaca bilgi verir misiniz


  Paylaş
  Prebiyotik faydaları nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Prebiyotik Yararları Kısaca


  Yoğurtta ve mayalı yiyeceklerde bulunan probiyotiklerin insan sağlığı ve özellikle de sindirim sistemi için ne kadar yararlı bakteriler olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Peki ya prebiyotikler? Nedir bu prebiyotikler ve sindirim sistemine ne gibi faydaları bulunuyor?


  Prebiyotikler, tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzeler gibi karbonhidrattan zengin bütün yiyeceklerde doğal olarak bulunuyor. Yoğurt, meyve suyu, çikolata ve mısır gevreği gibi yiyeceklere ve tüm diyet ürünlerine de katılıyor.

  Prebiyotiklerin de, probiyotikler gibi sindirim sistemine benzer yararları var. Yapılan araştırmalara göre bazı prebiyotikler, ülseratif kolit gibi bazı bağırsak hastalıklarından kaynaklanan iltihapları önlüyor. Kolesterol ve trigliserid seviyelerini düzenliyor, kolorektal kanserlerin oluşumunu engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

  Anadolu Sağlık Merkezi'nden gelen bilgilere göre şimdilik hangi prebiyotiğin, hangi hastalıklara iyi geldiği tam olarak bilinmiyor. Ayrıca birçok ürünün içeriğinde de ne kadar prebiyotik bulunduğu gıda etiketlerinde belirtilmiyor. Fazla miktarda tüketilen prebiyotik de ağrı, ishal, karında gaz ve şişkinliğeprebiyotik faydaları