Mumine.com ile Misafir Soru - Cevapları Forumundan Çatlatma iğnesinden kaç gün sonra kanda gebelik belli olur Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1
  Kayıtsız Üye  Çatlatma iğnesinden kaç gün sonra kanda gebelik belli olur


  çatlatma iğnesinden kaç gün sonra kanda gebelik belli olur yada aşılamadan kaç gün sonra belli olur. teşekkürler
  Çatlatma iğnesinden kaç gün sonra kanda gebelik belli olur Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çatlatma iğnesinden kaç gün sonra kanda gebelik belli olur


  HCG İğneleri
  HCG hormonunun gebelik üzerindeki olumlu etkilerini taklit etmek amacıyla üretilmiş bir takım preperatlar (ilaçlar) mevcuttur. Bunlardan en önemlileri ilaçla veya kendiğinden (spontan) olgunlaşan yumurtayı çatlatmak için uygulanan ve halk arasında “çatlatma iğnesi” olarak da bilinen iğnelerdir.

  Çatlatma amacıyla kalçadan tozu sulandırarak 5,000 veya 10.000 ünite olarak uygulanan pregnyl ampul ile karından yine sulandırarak cilt altına enjekte edilen Ovitrelle bu iğnelere verilen örneklerdir.

  Yine bazı durumlarda tüp bebek veya aşılama (IUI) tedavilerini takiben yapılan 1,500 ünite HCG hormon iğneleri ile “”korpus luteum” desteklenmekte, bu şekilde salgılanan progesteron hormonu sayesinde gebeliğin devamlılığı amaçlanmaktadır.

  Gebelik Şüphesi
  Bir kişinin her adet gecikmesinde öncelikle gebelik şüphesi akla gelmelidir. Çünkü gebeliğin ilk ve en önemli bulgusu adet gecikmesi veya tıbbi tabiri ile “adet (mens, regl) retardı”dır. Gebelik oluştuktan sonra gebelik materyalinden salgılanan hormonlar kişinin adet görmesini engelleyerek adet gecikmesine neden olacaktır.  Bu nedenle her türlü adet gecikmesi durumunda gebelik testini yaptırmanızda fayda vardır.

  Ancak her adet gecikmesi gebelik anlamına gelmez. Bir kişinin adetleri psikolojik nedenler, stres, hormonal nedenler, yumurtalık kistleri, diyet, iklim farklılıkları, yer değişiklikleri ve hayat tarzındaki değişimlerden ötürü gecikebilir veya zaman içinde düzensizleşebilir.

  Durumunuzun daha netleşmesi için gebe olsanız da olmasanız da jinakologunuza başvurarak genel bir kontrolden geçmenizi öneririz. Yapılan bir ultrason tetkiki ve jinekolojik muayeneniz oldukça önemli bilgiler sağlayacaktır.

  Her ne kadar gebeliği düşündüren bulgular ile gebeliğin olası bulguları aşağıda belirtilmiş olsa da gebeliğin kesin bulgusu yapılan bir ultrason muayenesi sonucunda gebelik kesesinin ve bebeğin görülmesidir.

  Gebeliğin belirtileri
  Gebeliği düşündüren bulgular
  1. Adet gecikmesi
  2. Memelerde dolgunluk ve hassasiyet
  3. Bulantı & Kusma
  4. Sık idrara çıkma
  5. Halsizlik
  6. Karında büyüme

  Gebeliğin olası bulguları
  1. Rahimin (uterus) büyümesi
  2. Gebelik testleri

  Gebeliğin kesin bulguları
  1. Bebeğin kalp atımlarını duyulması
  2. Bebek hareketlerinin hissedilmesi
  3. Utrason tetkiki
 3. 3
  Gizem yildiz
  Merhaba bu ayın 4.de yumurta çatlatma iğnesi oldum ve bugun ayın 18 i doktoro gittigimde igneyi vurmadan önce bu ayin 14 de adetin gözüküyo dedi ama benim edetim normalde gecikmeli oluyo ve bu aralar sanki adet olcakmisim gibi agrilarim var ama adet olmadm henüz ve aşırı göğüs agrim var ve gözlerim cok sulaniyo yaniyo merak ediyorum hamilemiyim doktor 14 ünde adetin gözükyo diyince düzensiz oldugum icin doktorun dedigi kesin bisey mi yardimci olursaniz cok sevinirimçatlatma iğnesinden sonra hamilelik belirtileri,  çatlatma iğnesinden kaç gün sonra adet olunur,  yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra test yapılır,  çatlatma iğnesinden sonra adet gecikmesi,  çatlatma iğnesinden kaç gün sonra gebelik belli olur,  çatlatma iğnesinden kaç gün sonra test yapılmalı,  yumurta çatlatma iğnesinden kaç gün sonra adet olunur