Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan iş ve örtü Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  garip

  Reklam

  iş ve örtü

  Reklam
  selamün aleyküm ben sitenizi ilk defa kullanıyorum çok begendim Rabbim daha güzel hizmetlerde bulunmayı size nasip etsin inşallah. soruma gelince ben çocuk gelişimi okuyorum ve çalışmak istiyorum peruk kulanmam ne kadar dogru içime sinmiyor bana bir yol gösterebilir misiniz?


  Paylaş
  iş ve örtü Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Peygamberimiz (s.a.s.), saçına insan saçı takan ve taktıran kadınlara da lânet etmiştir. (Örnek olarak bk. Buhârî, libas 83, 85; Müslim, libas 115. ) Çünkü bu da Allah'ın beğendigi yaratılışı bozma ve karşısındakini aldatmak demektir. Islâm'da bunların her ikisi de yasaktır.

  Kullanılan perukun, insan saçından başka bir şeyden olması halinde câiz olacağı söylenmiştir. (Ibn Âbidin VI/373.) Ancak peruku kadının bir başörtüsü gibi kullanması ayrı bir olaydır. Çünkü kadının başını kapatma emri, saçının câzibesiyle ftneye sebep olacağı içindir. Peruk ise bu câzibeyi çoğu zaman eksiltmez, tersine artırır. Bu yüzden bu konunun iyi araştırılması gerekir. Yani kadının insan saçından başka bir şeyden (ipek, yün sentetik elyaf vb.) peruk kullanması câizdir.

  Ama başörtüsü yokken, dışarıda bununla gezebilir mi? Bize gezemez gibi görünen bu konu iyi öğrenilmelidir. Çünkü başörtüsünü yasaklayanlara karşı böyle bir çare düşünenler vardır.

  Bize göre, insan kılından başka şeylerden peruk takmanın caiz olması, başını örtmek şartıyla olmalıdır. Yani böyle bir peruk takan kadın ayrıca peruğun üzerini de kapatmalıdır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör