Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Nişan Ve Düğün Sebebi Ile Erkeğin Takacağı Gümüş Alyansın Üzerinde Şerit Altın Olsa Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nişan Ve Düğün Sebebi Ile Erkeğin Takacağı Gümüş Alyansın Üzerinde Şerit Altın Olsa

  Reklam
  Hz. Peygamber (asm), erkeklerin altından yapılmış zinet eşyası kullanmaları ile altın yüzük takmalarını yasaklamıştır. Konuyla ilgili olarak Bera b. Azib (r.a.) hazretleri Peygamberimiz (asm)’in kendisinin "altın yüzük kullanmasını yasakladığını” (Buhari, Merza, 4 (5650) bildirmiştir.

  Nişan için dahi olsa; altın yüzük takınmak erkeklere haramdır.

  Hz. Ali'nin yaptığı rivayete göre, Peygamberimiz (asm) "Altın yüzük takınmayı yasakladı..” (Tirmizi, 264; Sabuni, Fıkhu’l-İbadat 148).

  Diğer hadislerinde de Hz. Peygamber (asm), "tabii (doğal) ipekten yapılmış elbiseleri giymelerini ve altından yapılmış zinet eşyası ile yüzük kullanmalarını erkeklere yasaklamıştır." (Buhari, libas, 30).

  Hz. Büreyde (r.a.)’ın anlattığına göre, Resülullah (asm)'ın yanına, parmağında demir yüzük bulunan bir adam uğramıştı. (Yüzüğü görünce), "Niye bazılarınızın üzerinde ateş ehlinin süsünü görüyorum!" buyurdu. Adam derhal onu çıkarıp attı. Sonra parmağında sarı renkli (pirinç) yüzük taşıyor olduğu halde geldi. Bu defa da, "Niye sende putların kokusunu hissediyorum?" dedi. Daha sonra o kişi altın yüzük takmış olarak geldi. Bu defa da, "Sende niye cennet ehlinin süsünü görüyorum?" dedi. Bunun üzerine o şahıs "Öyleyse yüzüğüm neden olsun?" diye sordu. "Gümüşten olsun, ancak ağırlığı bir miskale (yaklaşık 3,5 gram) ulaşmasın" buyurdu (Tirmizi, Libâs 43, (1786); Ebû Dâvud, Hatem 4, (4223).

  Bu nedenle altın yüzük takmak erkeklere haramdır; gramajının önemi yoktur.

  Sorularla İslamiyet


  Paylaş
  Nişan Ve Düğün Sebebi Ile Erkeğin Takacağı Gümüş Alyansın Üzerinde Şerit Altın Olsa Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz erkeğin değerli olan takıları takmasını yasaklamıştır. Altın sadece kadının ziynetidir. Bu nedenle altın içermeyen takıları takması gerekir.