Soru ve Cevaplarla İslam ile Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Mezuniyet törenlerinin gizli amacı olduğu kep ve cüppe giydirilmesi meselesi Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Mezuniyet törenlerinin gizli amacı olduğu kep ve cüppe giydirilmesi meselesi

  Reklam
  Sual:
  Günümüzde yapılan mezuniyet törenlerinin gizli amacı olduğu kep ve cüppe giydirerek herkesi papazlara benzetilmek istendiği söyleniyor. Böyle mezuniyet törenlerinin çıkışı hangi ülkedir, neden öyle giyinilir? Mesela Osmanlı ve Selçuklularda mezuniyet törenleri nasıldı?

  Cevap;
  Mezuniyet merasimlerinde giyilen kep ve cüppenin Hıristiyanlıkla bir alâkası yoktur. Bilakis orijini Mağrib (Kuzey Afrika) ve Endülüs Müslümanları’nın giydiği taylasan adlı kıyafettir. Taylasan kukuletalı cüppe şeklinde ve bugün keşişlerin giydiğine benzeyen bir giysidir. Hazreti Peygamber ve sahabiler de giymiştir. Avrupalı ilim talipleri Endülüs’teki Kurtuba, Gırnata gibi üniversitelerde tahsil görürdü. Burada müderrisler taylasan giyerdi. Mezun olup icazet alanlara da taylasan giydirmek adetti. Bu usul Avrupa’ya geçmiştir. Taylasan, kep ve cüppeye dönüşmüştür. Papazlar da imamlar gibi sakal bırakır. Siyah cüppe giyer. Beyaz entari giyer. Her benzemek kötülenen benzemek değildir. Avrupa kolejlerindeki talebe ve hocaların kıyafeti İslam medreselerindeki kıyafetlere benziyor. Binaenaleyh kep giymek mahzurlu değildir.

  Prof.Dr. Ekrem Buğra Ekinci


  Paylaş
  Mezuniyet törenlerinin gizli amacı olduğu kep ve cüppe giydirilmesi meselesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Cüppe vücut hatlarını göstermediği için çoğu alim tarafından giyilen bir kıyafettir. Günümüzde hala kullanan vardır. Mezuniyette giyilen cüppeleirn kaynağıdır.kep cübbe islam,  kep neden caiz değil,  kep giymek caiz mi,  mezuniyet töreni caiz mi,  kep takmak caiz mi,  kep atmak caiz midir,  dinimizde sakallı müslümanın kep takması