Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Sahibi bilinmeyen araziyi ekip biçmek dini açıdan uygun olur mu? Hakkında Kısa Bilgi
  1. 1

    Reklam

    Sahibi bilinmeyen araziyi ekip biçmek dini açıdan uygun olur mu?

    Reklam




    Sual:
    Sayfiye evimizin bitişiğinde boş bir arsa var. Sahibi var; fakat gelip gitmediği için bilinmiyor. Bu arsayı ekip biçebilir miyiz?


    Cevap;

    Bu adam arsa sahibinin vekili değildir. Elinde emanet de değildir. Mecelle’nin 96. maddesinde, “Bir kimsenin mülkünde onun izni olmaksızın âhar bir kimsenin tasarruf etmesi câiz değildir” diyor. İbni Âbidin der ki, “Bir kimse başkasının tarlasını ekse, ektiği tarla, o kimsenin tarlası ise ve ziraat için hazırlamışsa, kiracı sayılır. Ücret hususunda da örfe bakılır. Ziraat için hazırlamamışsa, kiraya verecek ise, mahsul ekenindir; tarla sahibine ecr-i misl (emsal kira) öder. Kira için de hazırlanmamışsa, boş duruyorsa, ekmek tarlaya noksanlık vermişse, bu noksanlık tazmin edilir”. (İbni Âbidin, Gasp bahsi).

    Netice itibariyle sahibi bilinmeyen arsa, eğer sahibinin izin vereceği iyi biliniyor veya çok zannediliyorsa, arsaya zarar vermeksizin ekilip biçilebilir. Arsanın kıymetinde noksan olmuşsa, tazmin eder. Arsa sahibi baştan veya sonradan izin verirse veya mürted yahud harbî ise, günah ve tazmin gerekmez.

    Ekrem Buğra Ekinci



    Paylaş
    Sahibi bilinmeyen araziyi ekip biçmek dini açıdan uygun olur mu? Mumine Forum

  2. 2
    Reklam




    Sahibi bilinmeyen bir arazi varsa eğer sonradan çıkarsa ekip biçen kimse onun karşılığını vermek zorundadır. Sahibi bilindiği halde ekip biçmek caiz değildir.