Soru ve Cevaplarla İslam ile Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Kurban derisi nereye verilmelidir? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Kurban derisi nereye verilmelidir?

  Reklam
  Koyun veya keçinin bir kişi tarafından, sığır, manda ve devenin ise 7 kişiye kadar ortaklaşa kurban olarak kesilebileceği Hz. Peygamber'in hadisleri ve uygulamalarıyla sabit bulunuyor. Ortak olarak kurban edilebilen hayvanlar tek veya çift hisse olarak kesilebiliyor.

  Hz. Peygamber, kurban etinin üçe taksim edilip, bir bölümünün kurban kesmeyen yoksullara dağıtılmasını, bir bölümünün akraba, tanıdık ve komşularla paylaşılmasını, bir bölümünün de eve ayrılmasını tavsiye etmiştir. Ailenin ihtiyaç durumuna göre etin tamamı evde bırakılabileceği gibi toplumda muhtaçların arttığı dönemde kurban etinin çoğu, hatta tamamı dağıtılabilir.


  Kurbanın derisinin, bir fakire veya hayır kurumuna verilmesi gerekiyor. Kurban derilerinin para karşılığında satılması, kurbanın kesimi veya bakımı için ücret olarak verilmesi caiz değil. Derinin satılması halinde bedelinin yoksullara verilmesi gerekiyor.

  Din işleri yüksek kurulu  Paylaş
  Kurban derisi nereye verilmelidir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kurban derisi yüksek fiyatı nedeniyle kurban kesecek kişilerin uygun olan yerlere vermesi önemlidir. Hayır kurumlarına ya da durumu iyi olmayan birine verilmesi daha uygundur.kurban derisi nerelere verilir,  kurban derisi nereye satılır,  hayvan derisi nasıl satarım,  kurban derisi nereye bağışlanmalı,  hayvan postu nereye verilir veya numara,  aksarayda kurban derileri nereye veriliyo,  hayvan derileri nereye verilir