Soru ve Cevaplarla İslam ile Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Mazeret olmadan hiç tutulmayan Ramazan orucunun bedeli nedir,kefaret gerekir mi? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Mazeret olmadan hiç tutulmayan Ramazan orucunun bedeli nedir,kefaret gerekir mi?

  Reklam
  SORU: Kişinin ramazanda niyetlenmediği (hiç tutmadığı) oruç için
  kaza mı tutması gerekir kefaret mi? Mazereti yok, istese tutabilir ancak tutmamış.

  CEVAP:
  Tutulmayan orucun yerine KAZA yapılır. KAZA, tutulamayanı eksik veya fazla yapmadan aynıyla tutmaktır. Bir güne bir gün iki güne iki gün şeklinde. Eğer oruca niyetlendikten sonra caiz olmayacak bir şekilde yeme içme veya cima yoluyla oruç bozulursa bu sozmanın cezası olarak KEFFARET devreye girer. KEFFARET altmış gün peş peşe oruç tutmaktır. İlave olarak da kaç günün orucu bozulmuşsa o da ilave edilir.
  Ramazan gününün orucuna hiç niyet etmemek, günü oruçsuz geçirmek ise keffareti gerektirmez. Çünkü keffaret, sözkonusu günahın cezasına katlanıp ondan kurtulmaktır. hiç niyet etmeme kabalığını keffaretin kaldırması mümkün değildir. Onu yıllarca süren göz yaşları ve büyük bir tevbe paklayabilir. Sonra da tutmadığı kadar orucu kaza eder.
  Allah Teala nefislerimize uymaktan bizi muhafaza buyursun

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Mazeret olmadan hiç tutulmayan Ramazan orucunun bedeli nedir,kefaret gerekir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Mazereti olmadığı halde oruç tutmamış olsa bile sadece tutulmayan oruçların kazasını tutarak borcunu telafi eder. Eğer tutup bilerek bozmuşsa o zaman kefaret gerekir.ramazan da mazeret