Soru ve Cevaplarla İslam ile Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Namaz kılmayanın kurbanı kabul olur mu?” Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Namaz kılmayanın kurbanı kabul olur mu?”

  Reklam
  Soru: Bir kardeşimiz:
  “Namaz kılmayanın kurbanı kabul olur mu?” diye sormuş.
  Cevap: Namaz kılmayanlar hakkında bazı alimler şöyle diyorlar:
  Namazı kasten terk eden kimse kafir olur. Bu sebeple bu kimsenin Allah-u Teâlâ’ya tevbe etmedikçe, ne tuttuğu oruç, ne kestiği kurban ne de diğer yaptığı ibadetleri geçerli değildir.
  Çünkü Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur:
  “Şayet onlar Allah’a ortak koşsalardı, yapmakta oldukları amelleri elbette boşa giderdi.”
  En’am 88
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle demiştir:
  “Kul ile küfür ve iman arasındaki (bağ) namazdır. (Kul) onu terk ettiğinde şirk işlemiştir.”
  İbni Mace 1080
  Bir grup alim ise, farz olduğunu kabul etmekle birlikte, tembellik ve ihmalden dolayı namazı terk edenin kafir olmayacağı, orucunun ve kalan diğer amellerinin de boşa gitmeyeceği görüşündedirler.
  Büyük alim İbni Kayyim (Rahmetullahi Aleyh) “Namazı Terk Etmenin Hükmü” adlı kitabında bu konuyu detaylı olarak açıklamıştır. Faydalı olan bu kitapçık okunur ve ondan istifade edilirse, güzel olur.
  Bu konu hakkında yazılmış olan en değerli eser, Allâme Muhammed Nâsıruddin el-Albânî (Rahmetullahi Aleyh)’in “Namazı Kılmamanın Hükmü” isimli kitabıdır. Eğer bu kitap okunursa, kişi bu konu hakkında Allah’ın izniyle her şeyi öğrenmiş olur


  Paylaş
  Namaz kılmayanın kurbanı kabul olur mu?” Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Namazın önemi çok büyük kılmayan için günahı büyük olur. Kurbanın da yeri büyük. Her ikisini ayrı değerlendirmek gerekir. Bir günah yapılıyorsa onu düzeltene kadar diğerlerine devam etmek lazım tümden bırakmak daha kötü.namaz kılmayanın kurbanı kabul olur mu,  bayram namazı kılmayanın kurbanı kabul olur mu,  namaz kilmayan kisinin kurbani kabul olurmu,  kurban namazını kılmayanın,  namaz kılmayanın kestiği kurban kabul olurmu,  namaz kılmayanın kurbanı olur mu,  hiç namaz kılmayanın kurbanı kabul olurmu