Soru ve Cevaplarla İslam ile Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Evlenme zamanı kaderimizde belli midir? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  Evlenme zamanı kaderimizde belli midir?

  Reklam
  Kaderin esas anlamı Allah'ın, olmuş olacak her şeyi bilmesi demektir. Dikkat edersek insan iradesini yok saymıyor. Bilmek ayrı yapmak ayrıdır. Bilen Allah'tır, yapan kuldur. Bu konuya bir misal verelim:

  Peygamberimiz (asm) İstanbul'un fethini ve komutanını yüz yıllar önce müjdelemiş ve haber vermiştir. Zamanı gelince de dediği gibi çıkmış. Şimdi, İstanbul Peygamberimiz (asm) dediği için mi fethedildi, yoksa fethedileceğini bildiği için mi söyledi? O zaman Fatih Sultan yatsaydı, çalışmasaydı, ordular hazırlatıp savaşmasaydı yine olacak mıydı? Demek ki Allah Fatih'in çalışıp İstanbul'u fethedeceğini biliyordu ve bunu elçisi Hz. Peygamber (asm)'e bildirdi.

  Buradaki ince nokta: Allah bildiği için yapmıyoruz; biz yapacağımız için Allah biliyor. Zaten Allah'ın geleceği bilmemesi düşünülemez. Bilmese veya bilemese yaratıcı olamaz.

  Buna bir örnek verelim; Allah dostu evliyadan bir öğretmen düşünelim. Öğrencilerinden birisine "Yarın seni şu kitaptan imtihan edeceğim." diyor. Fakat öğretmen Allah'ın izniyle onun filim, maç, oyun, eğlence, derken sabah okula çalışmadan geleceğini bilerek, akşamdan karnesine "0" yazıyor. Ertesi sabah öğrenci sorulan sorulara cevap veremiyor ve sıfırı hak ettiğini bildiği anda, öğretmen cebinden not defterini çıkarıp "Senin çalışmayıp sıfır alacağını bildiğim için, önceden deftere sıfır yazmıştım." diyor. Buna karşı öğrenci "Hocam sen sıfır yazdığın için ben sıfır aldım. Yoksa geçer puan yazsaydın geçerdim." diyebilir mi?

  Demek ki Allah yazdığı için biz yapmıyoruz, bizim yapacağımız şeyleri bilerek Allah yazıyor. İşte buna kader diyoruz.

  Buna göre Allah Teala kulunun ne zaman evleneceğini ezeli ilmiyle bilip ona göre yazmaktadır.


  Paylaş
  Evlenme zamanı kaderimizde belli midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kaderimizde yaşayacağımız her şey bellidir. Evleneceği kişi öleceği an bu gibi önemli olayların hepsi önceden yazılmıştır. İnsan yaşayacağı için yazılmıştır.kaderde evlilik tarihi belli midir,  evlilik vakti belli midir,  ne zaman evleneceğim belli mi,  insanın evleneceği tarih belli midir,  evlilik zamanı belli midir,  Insanın ne zaman evleneceği belli midir ,  evleneceğimiz tarih belli midir