Soru ve Cevaplarla İslam ve Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan Cevşen Takmak Caiz midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Cevşen Takmak Caiz midir?

  Reklam
  Cevşen Takmak Caiz midir?

  Cevşen diye bilinen ve insanların boynuna astığı, Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan uydurma bir şeydir. Cevşen, sözlükte “bir tür zırh, savaş elbisesi” anlamına gelmektedir.
  Terim olarak ise Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e isnad edilip Cevşen-i Kebîr ve Cevşen-i Sagîr diye bilinen, birbirinden farklı uzun Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan bir duânın adıdır. Bu Kur’an ve Sahih Sünnette yeri olmayan cevşeni şöyle açıklıyorlar.
  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
  “Cebrail geldi ve bana dedi ki: Ya Muhammed! Sana birkaç kelime getirdim. Bunları senden önce hiçbir Nebiye getirmedim.”
  Bu hadis dedikleri şey tamamen uydurma olup asılsızdır. Güya diyorlar ki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) savaşta zırhını çıkartıp, cevşeni boynuna asmıştır. Allah (Azze ve Celle)’den biraz olsun korkan böyle bir şey söyleye bilir mi?
  Cevşenle muskanın arasında hiçbir farkı yoktur. Çünkü insanlar her ikisinide kendilerini kötü şeylerden koruduğuna inanarak takıyorlar. Yoksa neden taksınlar ki? Kişi vücudunun her hangi bir yerine kendini koruması için her hangi bir şeyi takması şirktir.
  alıntı


  Paylaş
  Cevşen Takmak Caiz midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Teşekürler peki cevşenül kebir kitabı var okuyoruz güzel bi kitap bunun hakkındada bilgi verirmisiniz 3. 3
  bunları blmiyordum öğrendik ALLAH C.C razı olsun 4. 4
  allah razı olsun bende bilmiyordum allah korusun takmayı düşünüyordum şirk koşmak olduğunu bilseydim böyle bir şeyi düşünmezdim bile benim için çok aydınlatıcı oldu çok saolun 5. 5
  Allah razı olsun benimde bebeğim var 1.5 yaşında geceleri hep ağlayarak uyanıyor çare olurmu diye düşünüyordum iyki yazmışsınız bu yazıyı. 6. 6
  bende yanlıs biliyormusum bende takarım arada kızıma cevsen ama çogunluk unutuyodum takmayı ama amelim farklıydı takarken 7. 7
  bu bilginin kaynağı nedir? bu bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorum. bende cevşen takıyorum ve din konusunda ihtisas yapmış birçok kişinin de taktığını gördüm ve onlara sordum. sakıncası olmadığını söylediler. lütfen bu bilgileri tekrar kontrol edin ve kaynak vererek yayınlayın. 8. 8
  Kuran ı Kerim de ve kudsi hadislerde detaylı araştırma yapmadan her konu hakkında yorum yapmanın doğru olduğunu düşünmüyorum bende. Sadece soru soran şahsın değil herkesin böyle mühim konularda araştırma yapması gerekli bende araştırıp en kısa zamanda cevap yazacağım inş.. 9. 9
  Cevşen takmanın maddi-manevi faydaları nelerdir?

  Te'sirin ve şifanın Allah'tan olduğuna inanarak, içlerine sadece ayet veya Allah'ın isim ve sıfatlarının yazılmış olduğu bir muskayı taşımada bir beis yoktur. (Sünen-i Darimi)

  Amr b. Şuayb’ın (ra) dedesinden rivayete göre, Resulullah (asm) şöyle buyurdu:
  …“Allah’ın gazabı ve azabından, kullarının şerrinden, şeytanların vesveselerinden ve bana yaklaşmalarından Allah’ın eksiksiz olan tam kelimelerine sığınırım.” Bu durumda hiçbir şey ona zarar vermez. Abdullah b. Amr, akıl baliğ olan çocuğuna bu duayı belletir. Okuyamayacak küçük çocuklar için bir kağıda yazıp onun boynuna asardı. (Tirmizî)

  Hz. Ali (ra) ve Hz. Hüseyin’den (ra) rivayetle:
  “Peygamberimiz’den (asm) işittim. Kendisi bir gün zırhını giymiş oldukları halde Uhud Dağı’na gidiyordu. Hava gayet sıcaktı. Aleyhissalatü vesselam Efendimiz buyurdular.

  “Gökyüzüne baktım ve dua ettim. Gök kapıları açıldı. Cebrail (as) nurlara bürünmüş olduğu halde nazil oldu. Dedi:
  “Sana Cenab-ı Hak’tan selam ve tahiyye ve ikram hediye getirdim.”

  Ben ta’zimen selamlarını aldım. Cebrail (as) buyurdular:
  “Üzerinden şu zırhı çıkar, bu duayı oku. Bu duayı üzerinde taşır ve okursan zırhtan daha büyük te’siri vardır.”

  Peygamber (asm), Cibril-i Emin’e sordu:
  “Bu duanın te’siri ve hassası yalnız bana mıdır? Yoksa ümmetime de şamil midir? Cebrail (as) dedi:
  “Ya Resulallah! Bu duanın sevabını Allah-ü Azimüşşan’dan gayrı kimse bilemez.” (Cevşen Meali)

  Hadislerden anlaşıldığı gibi niyetimize dikkat ederek cevşen takmanın (kolye şeklinde olanlar da dahil) her hangi bir sakıncası yoktur. Fakat günümüzde satılan cevşenlerin içinde gerçekten cevşen olup olmadığı meçhuldür. Bu yüzden cevşenin güvenilir kişilerden alınması ve kontrol edilmesi daha sağlıklı olacaktır.
 10. 10
  Allah razı olsun inş.,  ,  ,  ,  ,  ,