Soru ve Cevaplarla İslam ile Konudışı Soru ve Cevaplar Forumundan İçkili (sarhoş) iken nikah kıyılır mı, kıyılan nikah geçerli midir? Hakkında Kısa Bilgi.
 1. 1

  Reklam

  İçkili (sarhoş) iken nikah kıyılır mı, kıyılan nikah geçerli midir?

  Reklam
  İçkili (sarhoş) iken nikah kıyılır mı, kıyılan nikah geçerli midir?

  Sarhoşlu bir kişinin nikahı sahih olur. Çünkü hadisi şerifte şöyle geçmektedir. "Üç şeyin şakası da ciddisi de ciddidir. Nikahın, Talakın ve azad etmenin."

  Sonuç olarak, Hanefi mezhebine göre nikahta kadınla erkeğin serbest iradeleri şart değildir. Boşama ve azad etmede nikah gibidir. Bu ikisinde de serbest irade ve rıza şart değildir. Yine bu üç şeyde ciddiyette şart değildir. Nikah şakayla da olsa gerçekleşir. Bu açıdan sarhoşun nikahı da caizdir.

  (İslam Fıkhı Ansiklopedisi, Abdurrahman Ceziri )


  Paylaş
  İçkili (sarhoş) iken nikah kıyılır mı, kıyılan nikah geçerli midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Nikahın kıyılabilmesi için kişilerin orada hazır bulunması yeterlidir. Şuurlarının yerinde olup olmaması önemli olmadığı için ve hadisi şerifte belirtildiği üzere caiz kabul edilir.ickili kisinin imam nikahi kabul olur mu,  içkili iken imam nikahı,  alkollü iken imam nikahı kıyılır mı,  alkollu olanın nıkahı kıyılır mı,  alkollüyken imam nikahı kıyılır mı,  alkolluykrn imam nikahi kiyilitmi,  alkol imam nikahı